Kvôli uvoľneniu opatrení sa ľudia cítia ohrození, žijú ako v terore. Krajina denne hlási desiatky tisíc nakazených
- Počet pozitívne testovaných ľudí vo Veľkej Británii sa zvyšuje
- V súčasnosti je to priemerne 50-tisíc nakazených pacientov na deň
- Dôvodom je absolútne uvoľnenie opatrení v krajine, kvôli ktorému sa ľudia necítia bezpečne
- Počet pozitívne testovaných ľudí vo Veľkej Británii sa zvyšuje
- V súčasnosti je to priemerne 50-tisíc nakazených pacientov na deň
- Dôvodom je absolútne uvoľnenie opatrení v krajine, kvôli ktorému sa ľudia necítia bezpečne
Počet pozitívne testovaných ľudí v Anglicku prudko stúpol. V súčasnosti to je 50 000 prípadov na deň. Za posledné tri mesiace ochorelo toľko pacientov, že je to možné prirovnať k celej zime z minulého roka.
BBC píše, že medzi júlom a októbrom tohto roku to bolo niečo vyše troch miliónov prípadov. Z toho 79 000 pacientov skončilo v nemocnici. Od októbra do januára minulého roka išlo o viac ako 2,7 milióna prípadov.
Hospitalizáciu potrebovalo približne 185 000 pacientov, čo bolo predtým, ako boli vytvorené vakcíny. Pozitívom je, že úmrtia sa držia na nižšej úrovni ako predtým.
Dôvodom týchto nepriaznivých čísel sú takmer úplne zrušené obmedzenia v krajine. V Anglicku sa pokojne môžeš pohybovať bez očkovacích pasov či negatívneho testu.
Myslia si, že sú neporaziteľní
„Zdá sa, že Briti si myslia, že sa im to nestane, oni to vedia najlepšie. Ako keby boli neporaziteľní. Bohužiaľ si myslím, že sa ukázalo, že to tak nie je,“ povedala 60-ročná Liz, ktorá prechodne žije v Turecku, kde sa stará o chorého priateľa.
Pochválila tam všetkých zodpovedných ľudí, ktorí nezanedbávajú nosenie rúšok. Vďaka tomu sa totiž cíti bezpečnejšie ako v Spojenom kráľovstve. „Bola som v metre v Newcastli a bola som nervózna, pretože tam ľudia nenosili rúška,“ dodala.
40-ročný Jimmy je producent z anglického Leedsu. Štyri dni strávil sledovaním cyklistických pretekov v Paríži. Okamžite si všimol rozdiely v postojoch ľudí, ktorí sa snažia bojovať proti koronavírusu.
„Keď idete do baru, alebo reštaurácie, musíte sa preukázať očkovacím preukazom a nosiť masku. V Spojenom kráľovstve je všetko zadarmo,“ povedal Jimmy pre The Guardian.
Myslí si, že ak by Británia nasledovala príklad Francúzska, koronavírus by bol miernejší. Kvôli nakazeným kolegom musí totiž pracovať dlhšie.
60-ročná dôchodkyňa Lucía, ktorá sa nachádza v španielskej Zaragoze, sa stará o svoju 90-ročnú matku. Žije však v Londýne a údajne sa do Anglicka neponáhľa. Dôvodom sú zanedbané opatrenia v krajine.
„Som klinicky extrémne zraniteľná a cítim sa úplne obmedzená v tom, čo robím a kam idem, pretože ľudia nepovažujú za dôležité chrániť seba a ostatných,“ priznala Lucía.
Dodala, že keď si rezervuješ miesto v anglickom kine, neexistujú tam žiadne odstupy a cudzí človek si môže sadnúť hneď vedľa teba. To je jeden z dôvodov, prečo sa doma necíti bezpečne. V Španielsku sú totiž masky vnímané ako ochrana a nie ako vnucovanie.
„Od začiatku pandémie mám pocit, že vláda dala ľuďom falošnú predstavu o slobode. Namiesto toho, aby preventívne opatrenia ukazovala ako niečo pozitívne,“ dodala frustrovaná dôchodkyňa.
Nigel I Ross žije v talianskom Miláne už 30 rokov. V Anglicku sa narodil a býva tam jeho rodina, čiže vie presne porovnať nedostatky v opatreniach oboch krajín.
„Je to ďaleko od dokonalosti, ale ide to mimoriadne dobre. Denne pribudne okolo 2 000 nových prípadov, čo je čiastočne spôsobené tým, že máme jedny z najprísnejších obmedzení v Európe,“ popísal situáciu v Taliansku.
Nigelova sestra pracuje v škole s ľuďmi, ktorí sú náchylní na nakazenie. V niektorých ohľadoch vraj žijú ako v semi-terore.
„Zdá sa, že ľudia umierajú zbytočne a niet divu, že Británia je vnímaná ako chorý muž Európy. Bol som tam toto leto na pár týždňov a naozaj som si všimol rozdiel. Je to skutočný rozpor, pretože v Taliansku máme viac obmedzení, ale cítim sa tu oveľa slobodnejšie,“ dodal.
Takmer bez obmedzení
Spojené kráľovstvo uvoľnilo mnohé obmedzenia skôr, ako zvyšok Európy. Ľudia môžu chodiť do nočných klubov a zúčastňovať sa stretnutiach s neobmedzeným počtom ľudí.
Síce Anglicko pokročilo v očkovaní, čo zachránilo veľa životov, skoré uvoľňovanie opatrení môže mať za následok, prečo krajina čelí vysokej nákaze.
V posledných mesiacoch sa však Británia nepohla z miesta v počte vakcinácie pacientov. Už nepatrí medzi 10 najlepších krajín a od októbra sa počet očkovaných aspoň prvou dávkou vôbec nepohol.
Podľa portálu BBC je miera zaočkovanosti skreslená kvôli vakcinácii detí od 12 do 15 rokov. Tá začala 20. septembra a doteraz dostalo prvú dávku 15 % mladistvých pacientov.
Zdroje: BBC, The Guardian