Kyjev jasá, Moskva „krváca“: Ruský exspojenec daruje Ukrajine vzácne systémy, chystá balistické rakety

  • Arménsko bolo kedysi súčasťou Putinovho „mini-NATO“
  • Dnes posiela Ukrajine systémy ako S-300 a možno aj balistické rakety OTR-21
Arménsko posiela zbrane na Ukrajinu. Balistické rakety OTR-21 a Vladimir Putin
Ilustračné foto – Balistické rakety OTR-21 Točka a Vladimir Putin Wikimedia Commons/Владислав Фальшивомонетчик, TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev
  • Arménsko bolo kedysi súčasťou Putinovho „mini-NATO“
  • Dnes posiela Ukrajine systémy ako S-300 a možno aj balistické rakety OTR-21

Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) má čoraz väčší problém. Ide o akési ruské „mini-NATO“, teda malú vojenskú alianciu postsoviestkych krajín. Patria sem Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan. Od polovice júna je však na odchode jeho posledný člen – Arménsko. Krajina totiž tvrdí, že nedostala dostatočnú podporu v konflikte s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach

Premiér Nikola Pašinjan odchod Arménska avizoval už vo februári tohto roka, písali sme. Krajina následne svoje členstvo pozastavila, tvrdiac, že aliancia ju sklamala.

Ako uvádza TASR, Pašinjan v júni potvrdil aj zámer úplne odísť z OZKB. Oznámil, že Jerevan Moskvu skutočne zanechá za sebou. „Odídeme. Rozhodneme sa, kedy vystúpime… Nebojte sa, nevrátime sa,“ povedal.

Dary pre Ukrajinu

Pre Rusko by samotný odchod z jeho „mini-NATO“ nebol až takým problémom. Koniec-koncov je Moskva výrazne najsilnejšou mocnosťou v OZKB a ostatní členovia sú v nej, dá sa povedať, skôr na okrasu. No Arménsko má v rukáve jedno eso, ktoré už aj využilo.

Ako píšu švédske noviny Dagens, Jerevan má vo svojom vlastníctve obrovské zásoby sovietskych zbraní. Využíva ich na to, aby Moskve zaslal nesmierne silný odkaz. Po novom už údajne nejde o zbrane patriace Jerevanu, ale Kyjevu.

Objavujú sa totiž informácie o tom, že Arménsko posiela na Ukrajinu delostrelectvo, tankovú muníciu a dokonca aj systémy protivzdušnej obrany zo sovietskej éry výmenou. Kyjev mu za to daruje modernejšie západné zbrane.

Koncom augusta 2024 totiž Jerevan s Európskou komisiou podpísal dohodu v hodnote 210 miliónov eur. Na základe nej mal zabezpečiť dodávky munície a protilietadlových systémov na Ukrajinu. Poľský portál WP zistil, že presun zbraní sa má uskutočňovať cez gruzínske prístavy.

Aký to môže mať význam?

Arménsko ani zďaleka nie je veľkým štátom. Naopak, žije tu niečo cez 2,7 milióna ľudí, no napriek tomu má svoje sklady naplnené sovietskymi zbraňami. Tie Ukrajina uvíta, keďže je jej armáda zvyknutá práve na tento typ techniky. Keď dostáva zbrane zo Západu, v mnohých prípadoch musia kyjevskí obrancovia podstupovať výcviky na ich používanie.

Jerevan Kyjevu údajne dodáva systémy ako S-300, 9K37 Buk, 9K33 Tor a 9K33 Osa. Ide o kľúčové kúsky v postsovietskom arzenáli, podotýka Dagens. Navyše sa očakáva, že Ukrajina by mohla dostať aj balistické rakety krátkeho doletu vrátane OTR-21 Točka.

Arménsko má výmenou za to dostať z Francúzska moderné vybavenie. Pôjde o prenosné systémy protivzdušnej obrany Mistral či samohybné húfnice Caesar.

Rusko a balistické rakety

Ukrajine čosi takéto môže skutočne nesmierne pomôcť. Za posledný týždeň sa totiž objavili dôkazy, že Moskva si zadovážila balistické rakety od Iránu. Teherán to síce poprel, no samotný Kremeľ nie.

Irán dnes (14. septembra) dokonca do vesmíru vyslal nový satelit Čamrán-1. Západ sa obáva, že ide o súčasť zlepšenia teheránskeho programu na vývoj a používanie balistických rakiet. Teherán to opäť popiera, no žiadne z týchto tvrdení nemožno bezprostredne overiť. Bližšie informácie o nových balistických raketách v rukách Moskvy nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: TASR, Archív SIU, Dagens, WP

Najnovšie videá

Trendové videá