Kyjev má najskôr viac tankov ako Moskva. Predstaviteľ NATO však varuje (POČTY)
- Ukrajinci vďaka západným dodávkam majú viac tankov ako pred vojnou
- Môžu ich mať dokonca viac ako Rusi, v počte ťažkých zbraní však ťahajú za krátky koniec
- Ukrajinci vďaka západným dodávkam majú viac tankov ako pred vojnou
- Môžu ich mať dokonca viac ako Rusi, v počte ťažkých zbraní však ťahajú za krátky koniec
Analýza expertov z Kiel Institute vrhá nové svetlo na počty zbraňových systémov oboch strán bojujúcich na konflikte na Ukrajine. Analytici z nemeckého think tanku čerpali údaje jednak zo zásielok zbraní pre Ukrajinu, ktoré reálne prebehli, a aj z tých, ktoré ešte len prebehnú.
Na druhej strane použili údaje o stratách z portálu Oryx, ktorý dokumentuje straty ukrajinskej aj ruskej armády.
Experti prišli k záveru, že Ukrajina získala 471 nových tankov od začiatku vojny. Ďalších 286 ešte len príde, aj keď sa tempo dodávok zbraní spomalilo, uvádza agentúra Bloomberg.
Napriek stratám, ktoré analytici z Oryx zdokumentovali, sa ukrajinská flotila tankov mala rozrásť a v súčasnosti ju tvorí vyšší počet vozidiel ako na začiatku vojny.
Podľa agentúry Bloomberg, ktorá vychádza z analýzy, mala Ukrajina na začiatku vojny 987 hlavných bojových tankov. Podľa analytikov z Oryxu 558 tankov stratila, ale na druhej strane sa jej podarilo zajať 545 ruských tankov. To znamená, že Ukrajina momentálne môže s dodávkami od Západu disponovať vyše 1 400 tankmi. A ďalších skoro 300 má ešte len prísť.
Naopak, ruský počet tankov sa viditeľne scvrkol. Už predošle odhady hovorili, že Rusko stratilo viac ako polovicu svojich hlavných bojových tankov. Súčasné čísla to potvrdzujú.
Podľa portálu Oryx – uvádzajúci len straty, ktoré môže vizuálne potvrdiť, takže v skutočnosti ich môže byť oveľa viac – bolo od začiatku vojny v roku 2022 zničených, poškodených, opustených alebo zajatých 2 082 ruských tankov.
Rusko pritom išlo do vojny s 3 417 dostupnými tankmi. To by znamenalo, že má v súčasnosti vyše 1 300 tankov.
S ťažkými zbraňami a salvovými raketometmi Ukrajina naďalej zaostáva
Je však veľmi zložité overiť pravosť týchto dát. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že straty na oboch stranách sú oveľa vyššie ako tie, ktoré sú zdokumentované.
Čísla však ukazujú, že Ukrajina ešte ďaleko zaostáva v počte ťažkých zbraní a salvových raketometov, a to aj napriek tomu, že Kyjev získal tieto zbrane a Rusko ich stratilo.
Rusko naďalej disponuje vyše 1 900 kusmi ťažkých zbraní, Ukrajina ich má oproti tomu 1 100. Rusi majú 841 salvových raketometov, Ukrajinci skoro o polovicu menej – 427 kusov. To je stále veľký nepomer pre Ukrajinu, čo sa prejavuje hlavne v delostreleckých súbojoch, kde Ukrajinci ťahajú za kratší koniec.
„Rusko stratilo takmer polovicu bojovej účinnosti svojej armády,“ uviedol náčelník generálneho štábu Spojeného kráľovstva Tony Radakin.
„Minulý rok vypálili 10 miliónov delostreleckých granátov, ale prinajlepšom dokážu vyprodukovať 1 milión nábojov ročne. Stratili 2 500 tankov a prinajlepšom dokážu vyrobiť 200 tankov ročne.“
Rusi sa poučia a odrazia, varuje vysokopostavený predstaviteľ NATO
Vysokopostavený predstaviteľ Severoatlantickej aliancie (NATO) Rob Bauer uviedol, aby sme napriek súčasnému stavu ruskej armády federáciu nepodceňovali. Admirál holandskej armády, ktorý šéfuje Vojenskému výboru NATO, tvrdí, že ruská armáda naďalej predstavuje hrozbu.
„Sme presvedčení, že Rusi sa chystajú rekonštituovať,“ cituje Bauera Politico.
Admirál uviedol, že Rusi sa „poučia z vojny“ a NATO ich bude naďalej vnímať ako hrozbu. Pripomenul, že niektoré prvky ruskej armády neutrpeli vojnou na Ukrajine a naďalej ostávajú „veľmi schopné“. Týka sa to hlavne letectva, námorníctva, kozmonautiky a jadrových zbraní.
„Nikdy by sme nemali podceňovať Rusov a ich schopnosť odraziť sa, ako to už niekoľkokrát v histórii ukázali,“ varoval admirál.
Pripomenul, že práve preto, že Rusko bude aj v budúcnosti hrozbou, sa chystá Severoatlantická aliancia prijať bojové plány pre prípad, že by bola napadnutá Ruskou federáciou.
Zdroje: Bloomberg, Politico, Archív SIU, Oryx