Kyjev má „poslednú šancu“ na úspech. Do Krymu je už len 70 kilometrov, má to však jeden veľký háčik
- Ukrajincom sa podľa všetkého podarilo vybudovať pozície na ľavom brehu Dnepra
- Tam nemajú Rusi vybudované obranné línie
- Kráti sa im ale čas, Rasputica už úraduje
- Ukrajincom sa podľa všetkého podarilo vybudovať pozície na ľavom brehu Dnepra
- Tam nemajú Rusi vybudované obranné línie
- Kráti sa im ale čas, Rasputica už úraduje
Ukrajina má poslednú šancu na väčší úspech tohtoročnej ofenzívy. Obsadenie pozícií na východnom brehu jej potenciálne môže otvoriť cestu na okupovaný Krym, ktorý je vzdialený už len 70 kilometrov. Kyjev ale čelí nedostatku času, už teraz pomaly nastupuje sezóna blata, prezývaná ako Rasputica.
Čoraz viac dôkazov naznačuje, že Ukrajincom sa zrejme podaril prielom na východnom brehu rieky Dneper. Aj ruskí vojenskí blogeri potvrdzujú, že ukrajinskí vojaci sú stále prítomní v oblasti obce Krynky.
Podľa britského ministerstva sa pri obci odohrávajú prudké boje. „Ukrajinská armáda tam bráni vybudované predmostie,“ uviedli Briti.
Práve predmostie a schopnosť Ukrajiny prekonať rieku, ktorej západný breh Rusi minulý rok opustili, môžu využiť pri svojej aktuálne poslednej šanci na úder, ktorý by mohol priniesť zvrat.
Obišli by ruské obranné línie
Ak by bola Ukrajina schopná spustiť ofenzívu na východnom brehu rieky Dneper, obišla by viaclíniovú ruskú obranu pri Záporoží a potenciálne by to prinútilo Rusko stiahnuť svoje sily cez pozemný koridor späť na Krym, tvrdí britský vojenský analytik Sean Bell.
„To by oslobodilo veľkú časť územia okupovaného Ruskom a znamenalo by to významný prielom pre ukrajinské sily,“ poznamenal Bell, no dodal, že zimné počasie komplikuje operácie a Rusko by ešte mohlo preorientovať svoje vojenské úsilie a uprieť Ukrajine životne dôležitý prielom.
Rusko do tejto časti Chersonskej oblasti na východnom brehu Dnepra nerozmiestnilo ďalšie sily. Podľa Bella sa zdá, že hlavným ruským cieľom je Donbas. „Rusko vrhá obrovské zdroje do boja o Avdijivku a Bachmut a bude mať k dispozícii obmedzené rezervy na posilnenie svojich síl na západe. Počasie na Ukrajine sa navyše výrazne zhoršilo a mnohí vojaci sa budú v prvom rade sústrediť na svoje vlastné blaho a nie na presídlenie,“ poznamenal.
Rusi zničením Kachovskej priehrady spomalili ukrajinské snahy o prekročenie rieky, no podľa Bella spravili chybu, keď Ukrajincom umožnili vybudovať predmostie na východnom brehu. „Z vojenského hľadiska malo Rusko zabezpečiť, aby akékoľvek ukrajinské prechody cez rieku boli okamžite odrazené, pretože keby sa Ukrajincom podarilo dostať cez rieku ťažkú techniku, mohli by byť schopní ohroziť západné krídlo ruských síl,“ skonštatoval Bell.
Do Krymu je to len 70 kilometrov, potrebovali by ale most
Z východného brehu Dnepra na Krymský polostrov, ktorý Rusko v roku 2014 obsadilo v rozpore s medzinárodným právom, je to len približne 70 kilometrov. Ukrajina tak môže otvoriť nový front.
Oblasť okolo obce Krynky ponúka Ukrajincom zároveň viac možností. Ide o územie, kde začína národný park. Zalesnené oblasti poskytujú vojakom oveľa lepšie krytie ako otvorené planiny v Záporožskej oblasti, kde sa Ukrajincom nedarí napredovať.
Na úspech ale Ukrajinci potrebujú pontónový most, cez ktorý by mohli prepravovať ťažkú techniku a zásoby.
„Postaviť most, aj keď dočasný, bude veľmi ťažké, pretože by mohol byť napadnutý,“ uviedol Phillips O’Brien, profesor strategických štúdií na Univerzite sv. Andrews v Škótsku pre Die Welt.
Takýto most by sa mohol stať ľahkým terčom pre ruské delostrelectvo.
Ukrajinci by ale museli postupovať rýchlo, na východe a na juhu Ukrajiny totiž začína obdobie blata známe ako Rasputica. Dážď či sneženie premení cesty na bahenné kúpele, čo zabraňuje obrneným vozidlám v pohybe, a tak i v postupe. Rasputica ustúpi pri mrazoch a znova sa vráti, keď sa bude sneh roztápať. V tomto konflikte už zohrala rolu a zabránila postupu ruským jednotkám, taktiež bola dôvodom, prečo Ukrajinci spustili ofenzívu až na začiatku leta.
Účinné prestávajú byť aj menšie drony, ktoré môže ovplyvňovať veterné počasie.
Historik neverí, že ide o pat
Ukrajinské vedenie momentálne potrebuje nejaké väčšie víťazstvo. Pozornosť celého sveta sa upriamila na Izrael a čoraz častejšie sa hovorí o únave z vojny. Objavili sa tiež obavy, že súčasný konflikt sa ocitol v pate, k čomu prispeli komentáre ukrajinského generála Zálužného.
Americký historik Timothy Snyder ale tvrdenie o päte odmieta a myslí si, že Ukrajina jednoducho dostala málo zbraní.
„Neznášam analógiu patu, pretože vojna nie je šach. V šachu je daný počet figúrok; a to, že si sa ocitol v pate, je spôsobené tým, že sa tvoje figúrky dostali do určitej pozície,“ uviedol Snyder v rozhovore pre The Guardian.
„Dôvod, prečo neznášam túto analógiu, je v tom, že naznačuje, že nemôžeme dať Ukrajine ďalších päť dám. To my môžeme urobiť kedykoľvek,“ uviedol historik s narážkou na vojenskú pomoc.
Podľa Snydera je potrebné, aby vlády Západu poskytli Ukrajine dlhodobú vojenskú pomoc. Neposkytnutie takejto pomoci a prehra Ukrajiny by malo negatívne dôsledky pre USA i Západ.
„Je ohromujúce, koľko by potom Američania mohli stratiť, čo sa týka dôveryhodnosti a schopnosti odstrašovať Čínu a Rusko. V podstate všetko,“ uviedol Snyder.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA, Die Welt, The Guardian