Kyjev tvrdí, že spolu s F-16 dostane i muníciu s doletom až 500 kilometrov. Ukrajincom by rozviazala ruky
- Kyjev môže spolu so stíhačkami F-16 dostať aj muníciu, tvrdí to ukrajinský generál
- Má ísť o strelu vzduch-zem s doletom 300 až 500 kilometrov
- Adeptov je viac
- Kyjev môže spolu so stíhačkami F-16 dostať aj muníciu, tvrdí to ukrajinský generál
- Má ísť o strelu vzduch-zem s doletom 300 až 500 kilometrov
- Adeptov je viac
Ukrajinský arzenál môže výrazne obohatiť nová munícia, ktorú má Kyjev dostať spolu so stíhačkami F-16. Tvrdí to ukrajinský generál Sergej Naiv, ktorý velí Spoločným silám ozbrojených síl Ukrajiny.
Naiv povedal, že Ukrajina získa strely zem-vzduch s doletom 300 až 500 kilometrov. Ukrajinci by tak mohli získať cenný prostriedok, ktorým by dokázali cieliť na všetky Rusmi okupované územia. Ich stratégia, ktorá mieri na kritickú infraštruktúru a logistiku ruskej armády, by tak dostala novú vzpruhu. Poradiť by si mohli aj s protivzdušnou obranou, veliteľskými centrami či leteckými základňami.
Ukrajinci by strely navyše mohli používať ďaleko od frontových línií, čo by zvýšilo bezpečnosť stíhačiek aj pilotov a zabezpečilo by ochranu pred protivzdušnou obranou nepriateľa.
Teoreticky by Ukrajina mohla použiť strely aj na útoky na ruskú infraštruktúru priamo v Rusku, no Kyjev sa drží prísľubu, ktorý dal Západu, že nebude so západnými zbraňami útočiť v rámci Ruskej federácie.
Ukrajinský generál nešpecifikoval, o akú muníciu pôjde, no zrejme pôjde o strely s plochou drahou letu.
Medzi horúcimi kandidátmi je Taurus aj JASSM
The Warzone magazínu The Drive uvádza, že existuje viacero adeptov, ktorých môže Kyjev dostať.
Jedným z horúcich kandidátov je strela AGM-158 JASSM, ktorú vyrába zbrojársky gigant Lockheed Martin. Obrovská tonová strela meria 4,27 metra. Niesť ju môžu práve stíhačky F-16, pričom dolet má 350 kilometrov (podľa niektorých zdrojov 370 kilometrov). Existuje aj vylepšená verzia JASSM-ER, ktorá dokáže prekonať takmer 1 000 kilometrov, no v súčasnosti je integrovaná len s bombardérom B-1B Lancer.
JASSM má niektoré stealth charakteristiky, ktoré strelu robia ťažko zadržateľnou pre protivzdušnú obranu nepriateľa. Munícia je navádzaná inerciálnym navigačným systémom a GPS systémom, odolným voči rušeniu. Výhodou je schopnosť ničiť aj dobre chránené ciele pod zemou, vtedy môže dôjsť k účelne oneskorenému výbuchu, ktorý môže nastať o 10 až 120 milisekúnd.
Strela dokáže operovať za každého počasia a času. Výhodou je, že okrem americkej armády ju vo výzbroji majú aj Poliaci či Austrálčania. Práve od našich severných susedov by tiež mohla byť strela darovaná, ak nie od USA.
Vylúčiť sa nedá ani nemecká strela s plochou dráhou letu Taurus (KEPD 350), po ktorej Ukrajinci veľmi túžia. Viackrát ju žiadali priamo od Berlína, zatiaľ však neúspešne. Nemecký parlament v hlasovaní odmietol strelu poslať na Ukrajinu, posledné slovo má však kancelár Olaf Scholz. Ten nateraz túto možnosť odmieta, zrejme sa obáva, že vďaka svojmu doletu 500 kilometrov by ju Ukrajinci mohli použiť na ciele priamo v Rusku.
Taurus je pritom jedna z najmodernejších striel, ktorými Európa disponuje. Je navrhnutý tak, aby mohol operovať za každých poveternostných podmienok a v každom čase, pričom sa dokáže vyhnúť nepriateľskej protivzdušnej obrane.
Nemecká strela je určená na ničenie prominentných cieľov, akými sú letecké základne, radarové stanice, komunikačné uzly, veliteľské stanovištia, sklady streliva, mosty a prístavy.
Riešením by bola aj strela známa ako SLAM-ER
Ďalším možným adeptom je strela od Boeingu AGM-84H známa ako SLAM-ER. Ide o precízne navádzanú strelu, ktorá dokáže zasiahnuť cieľ vzdialený 270 kilometrov. Munícia SLAM-ER je navádzaná pomocou GPS.
Cieľ rakety sa dá zmeniť aj po vypustení strely z lietadla. Strela umožňuje aj operáciu v móde takzvaného vystrel a zabudni.
Okrem Američanov strelami disponujú aj Turci.
Ukrajinci sa nechcú spoliehať len na zahraničnú pomoc, a preto upravujú svoju vlastnú protilodnú strelu Neptun na strelu vzduch-zem. Okrem toho disponujú aj raketami Storm Shadow, známymi tiež ako SCALP.
Zatiaľ sa nevie, kedy Ukrajina nasadí stíhačky F-16, prisľúbené ich majú od Belgicka, Dánska, Holandska a Nórska. Očakáva sa, že to bude tento rok.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Warzone