Kyjevu sa kráti čas, spravodajské služby odhalili obrovský problém pre Ukrajinu
- Rusi hromadia letectvo pri hraniciach s Ukrajinou, vyplýva zo zistení spravodajských služieb
- Spustiť môžu vzdušnú vojnu, no masaker vo Vuhledare budí pochybnosti
- Rusi hromadia letectvo pri hraniciach s Ukrajinou, vyplýva zo zistení spravodajských služieb
- Spustiť môžu vzdušnú vojnu, no masaker vo Vuhledare budí pochybnosti
Presne pred rokom vojenských analytikov znepokojil fakt, že v blízkosti ukrajinských hraníc začali Rusi zhromažďovať útočné helikoptéry. Pravé presun letectva spolu s ďalšími faktormi, ako sú zásoby krvi či poľné nemocnice, expertov presvedčili, že ruský prezident Vladimir Putin neblafuje a Ukrajinu napadne.
Teraz spravodajské služby opäť pozorujú hromadenie vojenského letectva pri hraniciach s Ukrajinou, čo môže naznačovať, že Rusi chcú „vrhnúť“ svoje stroje do novej ofenzívy. Ruské snahy by mohli vyvrcholiť na jar.
Rusi majú mať zachovaného až 80 % letectva
Informáciou o hromadení lietadiel priniesol denník Financial Times, ktorý sa odvoláva na dva zdroje oboznámené so spravodajskými informáciami, ktoré boli zdieľané medzi krajinami Severoatlantickej aliancie (NATO). Podľa nich má Rusko umiestňovať k hraniciam lietadlá s pevnými krídlami a rotačné lietadlá (vrtuľníky).
Aliancia sa obáva, že Rusko sa pustí do vzdušného súboja, keďže stále má zachovaných veľa leteckých kapacít. V podobnom duchu sa mal vyjadriť aj americký minister obrany Lloyd Austin.
„Veľmi jasne povedal, že máme krátky časový úsek na to, aby sme pomohli Ukrajincom pripraviť sa na ofenzívu, a že mali dosť špecifické potreby,“ povedal vysoký predstaviteľ americkej administratívy. Minister mal uviesť, že ruské pozemné sily sú vyčerpané, zatiaľ čo letecké sily majú stále množstvo kapacity.
Austin preto žiadal spojencov, aby Ukrajine v čo najkratšom časovom úseku poslali ďalšie systémy protivzdušnej obrany a muníciu do nej.
Na tlačovej konferencii neskôr síce uviedol, že hrozba zatiaľ nie je bezprostredná, ale nie je vylúčené, že sa tak v budúcnosti stane.
Podľa zdrojov denníku z NATO je ruské letectvo najviac zachované a disponuje 80 % zo svojej pôvodnej sily. Rusi sa podľa nich práve teraz snažia vyradiť ukrajinské systémy protivzdušnej obrany.
Rusko po počiatočných stratách niekoľkých helikoptér a lietadiel obmedzilo čas strávený v ukrajinskom vzdušnom priestore, kde do dneška nedokázalo získať vzdušnú prevahu.
Západ Ukrajincom daroval viacero systémov protivzdušnej obrany, ako je Patriot, IRIS-T a NASAMS. Účinný sa ukázal aj samohybný protilietadlový systém Gepard, ktorý si pripísal množstvo zásahov voči iránskym samovražedným dronom.
Masaker vo Vuhledare budí pochybnosti o schopnostiach Rusov
Napriek tomu, že Ukrajinci tvrdia, že Rusi už spustili ofenzívu, očakáva sa, že ofenzíva vyvrcholí pravdepodobne až na jar.
Sú však skeptickí, aký bude mať výsledok, keďže jej začiatok bol fiaskom. V katastrofálnej bitke vo Vuhledare Rusi zaznamenali obrovské straty. Dve z najelitnejších ruských brigád – 155. a 40. námorná pešia brigáda – boli zdecimované.
Podľa odhadov ukrajinského generálneho štábu Rusko len počas jedného týždňa pri strete vo Vuhledare prišlo o najmenej 130 obrnených vozidiel vrátane 36 tankov, uvádza New York Times.
Tieto čísla podporujú aj odhady analytikov na základe fotografií a videí z dronov. Bývalý veliteľ pro-ruských separatistov na Donbase Igor Strelkov, ktorý pôsobil ako minister obrany Doneckej ľudovej republiky, kritizoval postup ruskej armády, uvádza CNN. Strelkov, ktorý vystupuje pod prezývkou Girkin, uviedol, že Rusi „boli rozstrieľaní ako terče na strelnici“.
Na Ukrajine sa podľa odhadu Spojených štátov nachádza až 80 percent všetkých ruských pozemných síl.
„Je dôležité rozlišovať medzi zámerom Kremľa na novú ofenzívu túto jar, a ich schopnosťou to urobiť. Aj keď pohybujú figúrkami po hracej ploche, ruská armáda zostáva poškodenou silou so zníženým bojovým potenciálom,“ uviedla analytička Dara Massicotocá z neziskovej organizácie RAND Corporation.
Súhlasí aj expert na ruskú armádu Michael Kofman, ktorý pôsobí v Centre pre námorné analýzy (CNA).
„Nevidím veľa dôkazov o dodatočnej jarnej ofenzíve. Ruská ofenzíva prebieha už niekoľko týždňov. Zatiaľ je to rozhodne neuspokojivé,“ uviedol Kofman, ktorý dodal, že v budúcnosti môžu pribudnúť ďalšie sily pre Rusov, ale inak je skeptický, čo sa týka úspechu ofenzívy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Financial Times, New York Times, CNN, DoD