Kým bývalé sudkyne sa boja o život, dedinčanky majú Taliban vítať. Emancipované ženy v Afganistane končia
- Celý svet s obavami sleduje, ako ženy počas vlády Talibanu strácajú svoje ľudské práva
- Bývalým sudkyniam sa vyhrážajú brutálnou smrťou bývalí väzni, ktorých predtým odsúdili
- Nájdu sa však aj také, ktoré si Taliban nevedia vynachváliť
- Celý svet s obavami sleduje, ako ženy počas vlády Talibanu strácajú svoje ľudské práva
- Bývalým sudkyniam sa vyhrážajú brutálnou smrťou bývalí väzni, ktorých predtým odsúdili
- Nájdu sa však aj také, ktoré si Taliban nevedia vynachváliť
Reportér spravodajskej britskej televízie BBC sa vybral do odľahlých miest v Afganistane aby sa na vlastné oči presvedčil, aký postoj má miestne obyvateľstvo k vláde Talibanu. Bojovníci z tejto skupiny už viac ako pred mesiacom prebrali vládu v krajine.
Podľa reportáže dedinčania vládu Talibanu vítajú. Aspoň sa tak môže javiť na základe vyjadrenia jednej rodiny, ktorá žije v oblasti, ktorú spustošili dlhotrvajúce vojenské konflikty. Goljuma, najstaršia členka rodiny, prišla o štyroch najstarších synov. Všetci boli bojovníci Talibanu.
Necítia strach ako ženy z mesta
,,Chýbajú mi moji bratia,” hovorí preživší Goljumin syn. ,,Žena môjho najstaršieho brata si zobrala môjho ďalšieho brata, keď ovdovela. Keď bol zabitý aj ten, vzal si ju ďalší brat. Keď bol on zabitý vzal si ju opäť ďalší brat. Ja som si ju vzal, keď zabili aj jeho.” Ako o vdovu Talibanu je rodina povinná sa o ňu kráľovský starať.
O oblasť, v ktorej žijú americké vojská viedli dlhé roky s Talibanom vojnu. Dôvodom sú bavlníkové a makové polia. Krajinu tak obe armády zničili, mnoho ľudí prišlo o život. Američania dokonca túto časť krajiny nazvali krvácajúcim vredom.
Rodina Goljumi sa tak z odchodu amerických vojsk tešila. Pre ich rodinu, ale aj ostatné z tejto oblasti, to znamená koniec vojny. Na konfrontačnú otázku o ženách, ktorým vláda Talibanu ničí život odpovedá, že ona to takto necíti. Je vraj iná ako tie z Kábulu.
Ako však autor reportáže pripomína, je trochu diskutabilné, či rodina hovorí úplnú pravdu. Na to aby dostalo BBC povolenie na natáčanie, muselo súhlasiť s tým, že ich bude sprevádzať talibanský bodyguard plus tlmočník, rovnako z ich radov.
Pre ženy, ktoré žijú v odľahlých oblastiach, nikdy neštudovali a celý život strávili zavreté doma nie sú takéto postoje ničím výnimočným. Mnohé z nich sú tiež vdovy či manželky bojovníkov Talibanu, čiže sú na ich spôsoby zvyknuté.
Ženy by mali rodiť deti
Emancipované ženy, prevažne z miest však aj naďalej prosia o pomoc zahraničie. Mnohé ostali bez práce, strachujú sa o svoj život, alebo životy ich dcér.
Hovorca Talibanu Zekrullah Hashimi v rozhovore pre afganskú televíziu TOLO news pred dvoma týždňami uviedol, že ženy by mali namiesto angažovania sa v politike rodiť deti. Bývalé ministerky a pracovníčky pre vládu prirovnal k prostitútkam.
„Žena nemôže byť ministerkou, je to ako keby ste jej dali na krk niečo, čo nemôže niesť. Nie je potrebné, aby boli ženy v kabinete – mali by rodiť,“ cituje Hashimiho slová NDTV.
Okrem politiky však Talibanci nechcú vidieť ženy ani v práci. Nový starosta hlavného mesta Kábul, ktorého dosadilo militantné hnutie, Hamdullah Nomany, nariadil, aby zamestnankyne radnice zostali doma. Podľa BBC starosta metropoly uvádza, že Taliban „považoval za nevyhnutné na chvíľu pozastaviť prácu žien“.
Dodal, že ženy tvoria asi tretinu zamestnancov. V zamestnaneckom pomere je ich približne 3-tisíc, niektoré sa budú môcť vrátiť do práce. „Napríklad ženy pracujú v ženských toaletách, kam muži nemôžu ísť,“ vysvetlil starosta. Ďalšie ale dostali príkaz zostať doma.
Do školy sa vraj dostanú, nebude to však jednoduché
Počas prvej vlády militantného hnutia, v rokoch 1996 – 2001 bolo ženám znemožnené pracovať aj študovať. Taliban sa riadi prísnym právom šaría, ktoré neumožňuje prácu žien a výučbu dievčat spolu s mužmi.
Militantné hnutie tak argumentovalo, že na prácu a štúdium žien nie sú podmienky, čo prakticky uväznilo ženy a dievčatá doma.
Teraz Taliban tvrdí, že štúdium dievčatám bude umožnené, ale na stredné školy sa zatiaľ vrátili len chlapci. Afganské deti mali mesačnú pauzu, odkedy krajinu ovládlo militantné hnutie. Na základné školy sa mali vrátiť všetky deti, uvádza The Guardian.
Taliban už avizoval, že ženy sa budú môcť vrátiť aj na vysoké školy. Budú však musieť nosiť predpísaný moslimský odev. Študenti budú taktiež rozdelení na základe pohlavia. Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ citovala TASR.
Sudkyniam sa vyhrážajú smrťou bývalí väzni
Podľa najnovších informácií sú v Afganistane ohrozené najmä ženy, ktoré boli sudkyňami. Televízia BBC sa nakontaktovala na niekoľko z nich. Ich identita však kvôli ohrozeniu na živote ostala utajená.
Mnohé sudkyne odsúdili za svoju kariéru viacerých mužov za násilie páchané na ženách, ako napríklad znásilnenie, vraždy či mučenie. Po tom, čo Taliban prevzal vládu nad Kábulom, boli tisíce z nich prepustení. Sudkyne sa teraz obávajú, že sa im prídu pomstiť.
Hneď po tom, ako boli väzni vonku, jedna zo sudkýň okamžite opustila krajinu. Po tom, ako odišla do zahraničia jej volili susedia, ktorí jej oznámili, že ju v jej dome hľadali Talibanci. Podľa opisu hneď vedela, o koho ide.
Pred rokmi mala totiž jedného z mužov odsúdiť za obzvlášť brutálnu vraždu ženy na 20 rokov. Po rozsudku sa jej vyhrážal, že hneď, ako sa dostane na slobodu, spraví jej to isté, čo svojej žene. Po tom, ako Taliban prevzal moc, jej niekoľkokrát volal a sľuboval, že sa jej pomstí.
Podobne sú na tom mnohé sudkyne, ale aj iné vzdelané ženy. Bojovníci Talibanu navštevujú ich domy a sľubujú im pomstu.
„Niekedy si hovorím, v čom je náš zločin? Byť vzdelaná? Snaha pomáhať ženám a trestať zločincov? Milujem svoju krajinu. Teraz som však väzeň. Nemáme peniaze. Nemôžeme odísť z domu. Môžeme sa iba modliť iba za deň, keď budeme opäť slobodní,” dodáva bývalá sudkyňa.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, The Guardian, NDTV, Startitup