Kyslá „škótska rastlina“ ťa vie otráviť, ak si nedáš pozor. Slováci ju zbožňujú v koláčoch

  • Rebarbora nie je jedovatá celá
  • Keď zistíš, ako ju zužitkovať, zamiluješ si ju
  • Pozor však na tieto časti
Rebarbora
Archív Canva
  • Rebarbora nie je jedovatá celá
  • Keď zistíš, ako ju zužitkovať, zamiluješ si ju
  • Pozor však na tieto časti

Je to červené a málokto si je istý, či je to zelenina, alebo ovocie. Čo je to? Ak si povedal, že paradajka, tak ťa musíme sklamať. Ide o rebarboru. Tú druhú červenú zeleninu, ktorú poznáme. Mimochodom, paradajka je ovocie, ktoré výživoví poradcovia považujú skôr za zeleninu. No ale naspäť k rebarbore. Tá je známa zaujímavou chuťou. Málo ľudí však vie, že je aj toxická. 

Teda, aby sme jej nekrivdili, nie je jedovatá celá, len niektoré jej časti. Kým jej stonky sú kulinármi obľúbenou ingredienciou, listy rebarbory ťa vedia poslať do nemocnice v tom najhoršom prípade. V tom lepšom ťa len na dlhší čas zavrú na záchode. 

Dr. Barbara Ingham, profesorka potravinárskych vied na Univerzite vo Wisconsine, upozorňuje: „Listy rebarbory sa považujú za jedovaté pre ľudí aj zvieratá kvôli vysokým koncentráciám kyseliny šťaveľovej.“ Táto kyselina môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a prívarok z rebarborových listov by si horko oľutoval. 

Pôvod rastliny nie je úplne jasný, no vo veľkej miere sa používala už v starodávnych receptoch v Škótsku a Anglicku.

Ako rozpoznáš otravu

Príznaky otravy listami rebarbory sa môžu prejaviť rôzne. V miernych prípadoch konzumentov zasiahne zvracanie a hnačka. Tie väčšinou ustúpia v priebehu niekoľkých hodín.

Vážnejšie prípady však môžu viesť k problémom s dýchaním, nevoľnosti, tvorbe obličkových kameňov a v extrémnych situáciách dokonca k zlyhaniu obličiek, necitlivosti, svalovým zášklbom a kŕčom. Toto všetko znie síce strašidelne, no neznamená to, že by sme rebarboru nemali konzumovať. Jej stonky mnohí považujú za pochúťku a navyše, stačí sa vyhnúť listom.

Napriek rizikám sú prípady otravy listami rebarbory zriedkavé. Smrteľná dávka kyseliny šťaveľovej je pomerne vysoká – odborníci ju odhadujú na približne 26,3 gramu pre 70-kilogramovú osobu, čo by znamenalo konzumáciu 2,6 až 5,3 kg listov rebarbory.

Navyše, ak by ti náhodou vadilo, že vlastne vyhadzuješ polovicu rastliny, ktorú si kúpil alebo vypestoval, nemusí to byť pravda. Jedovatými listami vieš urobiť radosť svojej záhrade. Hoci listy rebarbory nie sú vhodné na konzumáciu, môžu sa bezpečne kompostovať.

Ako jesť stonky rebarbory

Stonky tejto zeleniny sú bezpečné na konzumáciu a môžu sa jesť aj surové. Majú výrazne kyslú chuť, a preto ju niekedy treba v receptoch vyvážiť. Existuje však mnoho receptov, ktoré ti rebarboru pomôžu pridať do svojho jedálnička.

Najznámejším spôsobom, akým ľudia konzumujú túto kyslú pochúťku, je koláč a iné sladké výtvory. Ak sa ti však nechce vypekať, máš viacero možností. Jednou z nich sú surové stonky rebarbory namáčané v cukre. Alternatívne môžeš pripraviť jednoduchý dezert v podobe rebarborového kompótu, ktorý vraj výborne chutí na vanilkovej zmrzline.

Okrem iného sa táto zelenina prekvapivo dobre hodí aj do slaných pokrmov. Môžeš ju použiť na prípravu chutney k pečenému syru brie, pridať do jedál s kuracím mäsom či rybou alebo dokonca experimentovať s rebarborovou polievkou. Odvážni kuchári si určite poradia aj s touto netradičnou surovinou.

Zdroje: Healthline, Taste of Home, Delish, Howstuffworks

Najnovšie videá

Trendové videá