La Niña udrie vo veľkom štýle: Prinesie extrémne zmeny počasia. Ovplyvní každú oblasť nášho života

  • La Niña udrie vo veľkom štýle a môže priniesť extrémne zmeny
  • Posilní regióny, ktoré to potrebujú, no oslabí mnoho iných
  • Pocíti to ekonomika sveta
La Niña sa valí na svet a má potenciál zmeniť svetovú ekonomiku. Úroda a hlad
Ilustračné foto Archív Canva
  • La Niña udrie vo veľkom štýle a môže priniesť extrémne zmeny
  • Posilní regióny, ktoré to potrebujú, no oslabí mnoho iných
  • Pocíti to ekonomika sveta

Svet čaká veľká zmena počasia, ktorú prinesie očakávaný, no nevyspytateľný jav. V poslednom období sa vo veľkom hovorilo o jave El Niño, ktorý má pomaly, ale isto slabnúť. Nahrádza ho však ďalší fenomén – La Niña. A s ňou sa spája nárast extrémnych prejavov počasia. Upozorňujú na to viacerí odborníci a medzi nimi aj spoločnosť Coface, ktorá sa už 70 rokov zameriava na riadenie rizík a globálnu ekonomiku.

Ako redakciu Startitup informovala jej PR manažérka Slávka Boldocká, k premene jedného fenoménu na druhý malo dôjsť v polovici roka. La Niña mala doniesť potrebné a vytúžené chladnejšie počasie napríklad na juhu Afriky, v juhovýchodnej Ázii či Austrálii. Spájať sa s ňou majú aj vlhko a výdatné dažde, a to od decembra 2024 do augusta 2025.

Môže však spôsobiť aj silnú chladnú zimu v západnej Kanade, na severe USA, v Japonsku či na Kórejskom polostrove. Vytvára pritom najmä neistotu ohľadom ďalšieho vývoja počasie a končeného vplyvu na ekonomiky sveta.

„La Niña povedie najmä k nárastu extrémnych prejavov počasia. Jednou z hlavných anomálií, ktoré sa v tejto fáze očakávajú, je nárast počtu hurikánov na atlantickom pobreží Spojených štátov,“ hovorí vo svojej najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť Coface.

Vplyv na poľnohospodárstvo

Globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika vysvetľuje, o čo vlastne pri spomínaných fenoménoch ide. Južná oscilácia El Niño označovaná ako ENSO je rozsiahly oceánsko-atmosférický jav. Vzniká pre abnormálne zmeny teploty povrchovej vody v strednom a východnom Pacifiku.

„Súčasná bezprecedentná situácia, ktorá trvá od roku 2019, vyvoláva značné neistoty v súvislosti s budúcimi účinkami,“ upozorňuje Coface.

Podľa spoločnosti to môže mať dvojitý vplyv na poľnohospodárstvo. La Niña by na jednej strane mala priniesť nárast produkcie v ázijsko-tichomorskom regióne. Zaznamenajú ho tamojšie hlavné producentské krajiny, napríklad India. V jej prípade ide o druhého najväčšieho producenta ryže, pšenice a cukrovej trstiny.

Dotkne sa to aj Indonézie, najväčšieho svetového producenta palmového oleja a tretieho najväčšieho producenta ryže. Polepší si tiež Austrália, čo zrejme zmierni ceny komodít a tiež inflačné riziká v regióne.

Na druhej strane však fenomén zrejme zníži poľnohospodárske výnosy v Severnej a Južnej Amerike. Spôsobí tu totiž suchá a chladné obdobia.

„To ovplyvní najmä pestovanie pšenice (Spojené štáty) a sóje (Brazília). Na výkyvy počasia budú veľmi citlivé aj komodity, ktoré nie sú obilninami. V nasledujúcom roku bude ohrozená najmä regionálna produkcia kávy, kakaa a ovocia,“ podotýka Coface.

Pirátstvo, hurikány, hladina mora

Fenomén však ohrozuje Africký roh, teda oblasť, kde ležia štáty Somálsko, Džibutsko, Eritrea a časť Etiópie. Prinesie sem teplejšie a suchšie počasie, čo ich môže uvrhnúť do potravinovej neistoty.

„Treba pripomenúť, že hladomor v Somálsku v roku 2011, čiastočne spôsobený La Niñou, spôsobil smrť 260 000 ľudí,“ podotýka Coface.

Situácia zvyšuje počet domácností závislých od rybolovu, no hrozí aj vyčerpanie morských zdrojov. To pravdepodobne podnieti napätie a v konečnom dôsledku ešte zvýši sklon tamojších obyvateľov obracať sa k pirátstvu ako alternatívnemu zdroju príjmov. Okrem toho svetu nepomôžu ani hroziace silné vetry.

„Zvýšený počet hurikánov na atlantickom pobreží Spojených štátov a v Mexickom zálive môže spôsobiť značné škody na ropných zariadeniach na mori,“ upozorňuje spoločnosť.

Z údajov Úradu pre bezpečnosť a ochranu životného prostredia (BSEE) vyplýva, že po hurikáne Ida 29. augusta 2021 bolo zastavených až 95 percent ťažby ropy v Mexickom zálive.

„Je preto veľmi pravdepodobné, že dôjde k poklesu produkcie, keďže Mexický záliv predstavuje 15 % celkovej produkcie ropy v USA, 45 % celkovej kapacity rafinérie a 51 % celkovej kapacity spracovania zemného plynu,“ konštatuje analýza.

Coface ale v závere spomína aj pozitívnu správu. Tou je situácia s Panamským prieplavom, ktorý je závislý od sladkej vody z mnohých jazier a riek vo svojom povodí. Po roku sucha a logistických porúch by mal zvýšiť svoju hladinu, čo zníži tlak na globálnu nákladnú dopravu.

Zdroj: TS/Coface

Najnovšie videá

Trendové videá