Ľadová exotika je luxusom, ktorý si mnohí nemôžu dovoliť. Zážitky odtiaľ si však zapamätáš na celý život
- Špicbergy patria k ťažšie dostupným destináciám
- Sľubujú dobrodružstvá v zajatí ľadu a ľadových medveďov
- Ako sa tu, takmer na konci sveta, žije a cestuje?
- Špicbergy patria k ťažšie dostupným destináciám
- Sľubujú dobrodružstvá v zajatí ľadu a ľadových medveďov
- Ako sa tu, takmer na konci sveta, žije a cestuje?
Snehové búrky, mínus 25 °C, žiadna viditeľnosť. Okolo teba sú len ľadovce a zamrznuté fjordy. A ľadové medvede, ktorých tu žije viac ako ľudí. Aký je to pocit vyraziť na turistiku s pocitom, že možno nejakého stretneš?
Zažiť ho môžeš, ak navštíviš Špicbergy. Sú nám pomerne vzdialené. Diaľkou, cenami i spôsobom života. Pre niektorých sú zamrznutou pustinou s niekoľkými (i rozpadnutými) osadami a domami. Pre iných domov, ktorý by nevymenili za nič na svete.
Hoci, ak ti to povie niekto, kto sa sem presťahoval z domčeka na pláži vo Francúzsku, zaťukáš si na čelo. Aké je v skutočnosti ľadové súostrovie? Dá sa sem vôbec dostať?
Ako na Špicbergoch vôbec prežijú ľudia?
Špicbergy sú arktické súostrovie niekde na polceste medzi severným pólom a pevninou Nórska, ku ktorému oficiálne patria. Uprostred Severného ľadového oceánu nájdeš nedotknutú a drsnú arktickú divočinu. Ostrovy sú fascinujúce, ale aj poriadne nehostinné.
Ja som tam síce prichádzala v najteplejšom období, od polovice mája do konca septembra, no i tak som sa vonku triasla aj zimnej bunde. To najteplejšie obdobie totiž znamená, že sa na mnohých miestach stále drží sneh a teploty tiež vysoko nevystúpia.
Ako píše portál Visit Svalbard, priemerne je to 3 až 7 °C. Lenže, keď sa k tomu pridá silný a studený vietor, ktorý si dá len málokedy pauzu, bolo mi často pocitovo oveľa chladnejšie.
K ozdobám a veľkým lákadlám tohto obdobia patrí slnko. Niekoľko mesiacov v kuse neprestane svietiť a prináša i neuveriteľné zážitky. Napríklad na pozorovanie obrovského ľadovca, ktorý bol aj o druhej v noci dokonale viditeľný z paluby lode, nikdy nezabudnem.
Lenže potom sa slnko na niekoľko mesiacov úplne stratí. Od polovice novembra do konca januára je úplná tma. Taká veľká, že len niekoľko metrov od teba môže byť v chumelici skrytý ľadový medveď a ty o ňom nebudeš mať ani šajnu.
View this post on Instagram
Netušíš, či je deň alebo noc, aký je deň v týždni. Pokojne môžu byť aj Vianoce, a ty ich premeškáš. Teploty, ktoré môžu klesnúť až na – 33 °C, len podčiarknu nehostinnosť prostredia, kde by sa ani telá mŕtvych v zamrznutej pôde proste nerozložili.
Musia ich odviezť na pevninu rovnako ako tehotné alebo chorých, ak by nemali dostatočnú starostlivosť v miestnej nemocnici. Z pevniny aj dovážajú, a to všetko, čo potrebujú k životu od základných potravín po najneobyčajnejšie vybavenie.
Napriek tomu asi 2 300 ľudí z viac ako 53 krajín nazýva Longyearbyen, najväčšie mesto Špicbergov a najsevernejšie na svete, domovom.
Najsevernejšie mesto sveta má internet a mnoho možností zábavy
Asi sa pýtaš, aké dôvody mali ľudia, aby sa presťahovali na miesto, ktoré patrí tme, zime a ľadovým medveďom. Tých dôvodov sú desiatky. Mnohých sem priviedla veda a výskum, iní hľadali dobrodružstvo, únik od všedného, ďalší zatúžili po novom začiatku či pokoji.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú možnosti zábavy v tomto ľadovom kráľovstve
- Prečo v Barentsburgu vejú ruské zástavy
- Ako sa na tieto miesta dostať a odkiaľ sa dá letieť
- Prečo treba na túry chodiť s puškou
- V akých cenách sa pohybujú Špicbergy
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity