Ľahký priebeh a nižšia pravdepodobnosť prenosu. Deti sú na boj s Covid-19 vyzbrojené lepšie ako dospelí
- Nová štúdia sa zaoberala prenosom ochorení u detí
- Podľa nej sú deti nie len menej náchylné na ťažký priebeh ochorenia
- Taktiež ochorenie prenášajú menej ako dospelý jedinec
- Nová štúdia sa zaoberala prenosom ochorení u detí
- Podľa nej sú deti nie len menej náchylné na ťažký priebeh ochorenia
- Taktiež ochorenie prenášajú menej ako dospelý jedinec
Skúmanie prenosu ochorení už pokrývali mnohé štúdie. Najnovšia sa zamerala na prenos nákazy od detí. Výsledky môžu poskytnúť vedeckej komunite nové objavy a napomôcť k lepšiemu uchopeniu situácie, ktorá sa odvíja od neprestávajúcej pandémie.
Prenos u detí
Ako informuje portál CNN, Experti sa zamerali na deti vo veku od 8 do 10 rokov, u ktorých skúmali jednotlivé častice, ktoré deti produkujú pri rozprávaní, kričaní či spievaní.
V štúdii, ktorá bola publikovaná v Journal of the Royal Society Interface, následne porovnávali tieto častice s rovnakými časticami u dospelých jedincov. Domnievali sa, že výsledky budú porovnateľné, pretože chceli skúmať aj silu, akou jedinec rozpráva, a jej vplyv na prenos častíc.
Dospeli k záveru, že deti sú omnoho tichšie ako dospelý človek. Čo znamená že častíc, ktoré sa prenášajú od detí, je podstatne menej ako tých, ktoré pochádzajú od dospelých jedincov.
Menšie riziko prenosu
Aj ďalšie štúdie napovedajú, že riziko prenosu u detí je oveľa menšie ako u dospelých. U detí sa podľa zistení vyskytuje menšia „nálož“ vírusu Covid-19.
„V kontexte pandémie deti uvoľňujú v priemere menej dýchacích kvapiek a aerosólov ako dospelí a môže byť menej pravdepodobné, že budú (Covid-19) prenášať,“ uviedla pre portál CNN Linsey Marrová, profesorka stavebného a environmentálneho inžinierstva vo Virginia Tech.
Odborníci ale stále varujú pred rôznymi variantmi, ktoré môžu nastať. Upozorňujú, že okrem bežných detí, sú aj také, ktoré produkujú viac aerosólnych častíc. Môže sa teda stať, že v prípade, ak dieťa produkuje viac častíc a dospelý jedinec menej, bude riziko prenosu u dieťaťa vyššie.
Môže to mať dopad na školy
Podobné zistenia môžu pomôcť pri ďalšom vývoji situácie. Odborníci tvrdia, že výsledky môžu ovplyvniť rozhodnutia o uvoľňovaní opatrení v školách.
Dôležité je však poznamenať, že štúdia pozostáva len z malej vzorky detí, ktorá sa skúmania zúčastnila. Pre aplikovanie podobných výsledkov do verejného diania bude potrebné širšie a rozsiahlejšie skúmanie.
Obmedzenia v školách
Počas prvých mesiacov pandémie boli pre riziko nákazy študenti nútení dochádzať do škôl len v podobe sadnutia si za počítač. Dnes sa situácia vyvíja omnoho lepšie, o čom sme už nedávno informovali aj na našom portáli.
Študenti stredných a vysokých škôl prešli na prezenčnú výučbu a postupne sa tak deje aj pri vysokých školách. Fakulty, ktoré doposiaľ pôsobili online, plánujú situáciu prehodnocovať začiatkom marca.
Zdroje: CNN, Science, The Royal Society Publishing, Startitup