Lákajú na rýchle peniaze a žiadne preverovanie. Nebankové pôžičky ťa môžu zruinovať, pozor na tieto faktory
- V ťažkej finančnej situácii sa ľudia obrátia aj na nebankové subjekty
- Odborníčka pre Startitup prezradila, ako sa nenechať oklamať
- V ťažkej finančnej situácii sa ľudia obrátia aj na nebankové subjekty
- Odborníčka pre Startitup prezradila, ako sa nenechať oklamať
Slováci majú so zadlžením dlhodobý problém, za ktorým je viacero faktorov. Ako sme ťa už informovali, Slovensko je vo vlastnení nehnuteľností raritou. Takmer 93 % Slovákov totiž žije vo vlastnom. Naša krajina je na druhom mieste v Európskej únii, pokiaľ ide o počet vlastníkov nehnuteľností, a to hneď za Rumunskom.
Podľa odborníkov ide pri túžbe bývať „vo vlastnom“ hlavne o kultúrnu záležitosť. Slováci sa tak často zadlžia najmä pre potrebu alebo chcenie vlastniť nehnuteľnosť, keďže sa to od nich očakáva. Viacerí Slováci neskôr pre zadlženie tiež vyhlásia takzvaný osobný bankrot. Ten začal na Slovensku platiť od roku 2006.
Ide o proces, ktorým je možné dosiahnuť úplné oddlženie a zbavenie sa pohľadávok zo strany veriteľov. Viacero Slovákov sa takto zbavuje dlhov a pohľadávok, ktoré majú u nás, ale aj v ostatných krajinách EÚ.
Údaje spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau za apríl tohto roka hovoria, že zbankrotovalo 854 fyzických osôb. V medzimesačnom porovnaní pritom tento počet stúpol až o 49,04 %. V apríli dokonca zbankrotoval aj 12-ročný tínedžer.
Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že odkedy začal na Slovensku platiť inštitút osobného bankrotu, až do konca apríla bolo vyhlásených 80 338 osobných bankrotov.
Život na dlh ako životný štýl
Odborníčka na hypotéky Iveta Hudáková tvrdí, že riešením, ak banka neschválila pôžičku, môže byť aj takzvaná nebanková pôžička. Nebankové spoločnosti pritom majú trochu benevolentnejšie pravidlá ako klasické banky, a tak je možné získať v nich pôžičku v podstate ihneď.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre Startitup uviedol, že ľudia na Slovensku už považujú úvery za takpovediac prirodzenú súčasť fungovania. Život na dlh sa tak podľa neho stal dokonca už životným štýlom. Niektorí Slováci sa rozhodnú pre pôžičku v banke. Viackrát sa ale stane, že banka ich žiadosť o peniaze zamietne, a tak hľadajú alternatívne možnosti, akými je napríklad aj nebanková spoločnosť.
Startitup oslovil spoločnosť FinGO.sk. Riaditeľka pre úvery tejto spoločnosti Eva Šablová upozorňuje, že nebankovú spoločnosť odporúča zvážiť až ako poslednú možnosť, a to až po oslovení rodiny, blízkeho okolia či banky. Zisťovali sme, ako sa pri „nebankovkách“ nenechať nachytať, na čo si dávať pozor a kedy sa rozhodne nepúšťať do pôžičky od nebankových spoločností.
Medzi bankovými a nebankovými pôžičkami je viacero rozdielov
„Nebankové pôžičky majú vyššie úrokové sadzby ako bankové pôžičky a poskytujú v priemere nižšie sumy ako banka. Z tohto dôvodu majú spravidla menej prísne podmienky na posudzovanie bonity klienta, pretože riziko zlyhania úveru je rozložené v malých sumách na väčší počet klientov,“ uviedla Šablová.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú hlavné rozdiely medzi bankami a nebankovými spoločnosťami
- Na čo si dať pozor pri výbere nebankovej spoločnosti
- Ako zistiť, či je nebanková spoločnosť seriózna
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika