Lanovka v Tatrách zabila vážne ohrozené zviera. Táto smrť môže zmeniť celú situáciu v Tatrách

  • Je ich len niekoľko stoviek a ich počet klesá
  • Zabitý hlucháň znova naštartoval spor medzi ochranármi TANAP-u a prevádzkovateľmi lanoviek
  • Prinesie zabitý hlucháň záchranu svojmu druhu, ktorú bude financovať J&T a ich Tatry mountain resorts?
Hlucháň a lanovky
Spravatanap.sk a TASR/ Milan Kapusta
  • Je ich len niekoľko stoviek a ich počet klesá
  • Zabitý hlucháň znova naštartoval spor medzi ochranármi TANAP-u a prevádzkovateľmi lanoviek
  • Prinesie zabitý hlucháň záchranu svojmu druhu, ktorú bude financovať J&T a ich Tatry mountain resorts?

Niektorí už na naše Tatry pozerajú ako na miesto, ktoré akoby niekomu patrí a robí si z neho biznis i na úkor ochrany prírody. Že ide o národný park, ktorý vznikol s nejakým poslaním, dotyčných podľa ľudí proste nezaujíma. Aj takéto ohlasy a komentáre sa už u nás nejaký čas objavujú, obzvlášť po správach, že majú zmiznúť ďalšie stromy a pribudnúť ďalšie lanovky i hotely.

„Ďalšia lanovka a spor v Tatrách.“ „Vyhrá na Štrbskom Plese príroda alebo výstavba?“ „Viac ako 40-tisíc Slovákov podpísalo petíciu za záchranu Štrbského Plesa. Masívny plán výstavby by ho mohol úplne zničiť.“ „Jasná sa zmení na nepoznanie. V národnom parku začala stavba.“ „Národný park Nízke Tatry možno zrušia.“ Aj takéto titulky správ nie je problém nájsť v našich médiách v posledných rokoch a nahrávajú vyššie spomínanému dojmu, ktorí niektorí pociťujú.

A ešte viac ho pred pár dňami vzbudil, pripomenul jeden vták – veľmi vážne ohrozený hlucháň hôrny. Osudným sa mu stala zrážka s lanovkou v Tatranskej Lomnici. „Žiaľ, ide v poradí už druhé evidované usmrtenie hlucháňa na ťažnom zariadení lanovky. Tento opakovaný a zbytočný úhyn hlucháňa v Tatranskom národnom parku je mementom pre všetky zúčastnené strany, ktoré majú ambíciu podieľať sa na „rozvoji Tatier,“ aby nezabúdali na primárnu funkciu národného parku,“ zareagovala na nájdene mŕtveho tela Správa Tatranského národného parku.

zdroj: Spravatanap.sk

Okrem toho nezabudla pripomenúť aj ďalšie negatívne stránky, ktoré lanovky so sebou v Tatrách prinášajú: „Rozsiahle odlesňovanie, následnú eróziu, výstavbu zasnežovania, budovanie elektrických vedení, budov, reštaurácií, bufetov, parkovísk, vodných nádrží, hluk a stres pre živočíchy.

O negatívnych vplyvoch budovania zjazdoviek na horské ekosystémy a ich spoločenstvá bolo popísaných mnoho odborných zahraničných aj domácich vedeckých článkov, no napriek tomu tlaky investorov na budovanie nových zjazdových tratí v TANAP-e neutíchajú,“ pokračujú v správe ochranári.

zdroj: TASR/ Milan Kapusta. Lanovka zo Štrbského Plesa na Solisko

Najväčší prevádzkovateľ lanoviek v Tatrách, ktorý tu má ďalšie plány – spoločnosť Tatry mountain resorts, člen finančnej skupiny J&T – na túto správu zareagoval a chce dokázať, že ochrana prírody, i konkrétne hlucháňa, mu v Tatrách nie je ľahostajná.

Argumentačná výmena lanovkárov a ochranárov

Spoločnosť Tatry mountain resorts zostala z pohotovej reakcie a privolania médií Správou TANAP-u zjavne nemilo zaskočená. „Je nám to ľúto, že ochrana prírody nás o incidente neinformovala ihneď, mohli sa hodnoverne zisťovať ďalšie detaily, preverovať videozáznamy. Namiesto toho udalosť „vyšetrila“ najprv televízia,“ reagoval riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Zároveň pripomína, že vždy keď boli potrebné konzultácie, týkajúce sa ochrany prírody, bola lanovkárska spoločnosť ústretová a snažila sa nájsť tie najlepšie možné riešenia. Okrem toho dodáva, že lanovky, na ktoré sa ochranári teraz tak opäť zamerali, poskytujú v Tatrách aj iné vymoženosti, než je vozenie turistov – „slúžia aj na ekologické zásobovanie prevádzok či vedeckých inštitúcií, resp. v niektorých prípadoch aj na prepravu záchranárskych zložiek,“ obhajuje lanovky Slavkovský.

zdroj: Jasná (Wikimedia, Pudelek)

Spoločnosť taktiež zdôrazňuje, že ide len o druhý takýto zaznamenaný prípad za posledných 11 rokov v Tatrách, kedy hlucháň nešťastne narazil a zahynul po strete s lanovkou – prvý spomínaný je z roku 2009 a podľa Správy TANAP-u sa taktiež odohral na lanovkách pod známym Lomnickým štítom.

No sú zaznamenané rovnaké prípady aj u iných zvierat, napríklad pred rokmi sa takto stala osudným tetrovovi hoľniakovi (príbuzný hlucháňa) lanovka pod Soliskom.

zdroj: Spravatanap.sk

Nikto nespočíta, koľko jedincov končí pod kolesami áut alebo beztrestne v rukách tých, ktorí ich následne po vypreparovaní ponúkajú na predaj na internete,“ pokračuje v obrane Tatry mountain resorts.

Na niektoré vety lanovkárskej spoločnosti pohotovo reagujú aj nahnevaní ochranári: „To, či ide iba o druhý prípad v histórii lanovkových dráh v Tatrách, je ťažké povedať. V TANAP-e žije množstvo predátorov a požieračov úhynov, ktoré sa s takto nájdenými jedincami vedia vysporiadať skôr, než ich nájde človek. Ďalším faktorom môže byť schopnosť zraneného vtáka preletieť dlhú vzdialenosť od miesta kolízie, kým v poraste uhynie.“

Projekt na záchranu hlucháňa, ktorý zaplatia lanovkári J&T

Prevádzkovateľ strediska prípad neberie na ľahkú váhu a je pripravený podieľať sa na záchrane a zveľadení populácie tohto chráneného druhu v Tatrách,“ poslala nám v správe, týkajúcej sa vážne ohrozeného hlucháňa, spoločnosť Tatry mountain resorts.

Jej plánom je finančne podporiť záchrano-chovnú stanicu pre hlucháne v Tatrách. Vzorom sú Poliaci, ktorí pomocou takejto stanice pri mestečku Wisla (kúsok od Slovenska, kde sa mnoho Slovákov zo severu chodí rado kúpať) dokázali na svojom území vychovať a vypustiť už stovky jedincov.

Veríme, že takáto stanica by dokázala odchovať a vypustiť do voľnej prírody niekoľkonásobne viac hlucháňov, ako sú tie dva zdokumentované prípady ich nešťastných kolízií v horskom stredisku Vysoké Tatry,“ oznámil Slavkovský.

zdroj: TASR/ Lýdia Vojtaššáková. Hlucháň hôrny alebo známy aj ak tetrov hlucháň patrí k vážne ohrozeným druhom zvierat na Slovensku.

Spoločnosť tak chce dokázať, že jej ochrana tatranskej prírody – ktorú jej viacerí vyčítajú, i konkrétne vážne ohrozeného hlucháňa, naozaj nie je ľahostajná. A že takýto krok môže zblížiť obe strany – ochranárov i lanovkárov – ktoré budú do budúcna lepšie hľadať spoločné riešenia.

Pýtali sme sa, kde konkrétne a kedy by mohla takáto stanica na Slovensku vzniknúť. „Na presné detaily je ešte skoro. My sme prišli s konkrétnym, konštruktívny návrhom ako situáciu systémovo riešiť – sme pripravení podieľať sa na tom finančne, realizácia musí byť vo vzájomnej spolupráci s odbornými organizáciami ochranárov a lesníkov,“ odpovedal na otázku Startitup hovorca Tatry mountain resorts Marián Galajda.

S kým v tomto spore súhlasíte viac?

Dôležité je aj predísť ďalším podobným prípadom, preto podľa našich informácii rokujú ochranári s lanovkármi o primontovaní špeciálneho systému na lanovky, ktorý by dokázal varovať hlucháne i iné lietajúce tvory a predísť ich smrtiacemu stretu s lanovkou.

Hlucháň hôrny je veľmi vážne ohrozený druh našich lesov, ktorého počty posledné desaťročia prudko klesli (o 70%) a dnes ich je na celom našom území zhruba 900. Otvorene sa o ňom hovorí ako zvierati, ktoré nám tu vyhynie pred očami skôr, než sa o ňom niečo bližšie dozvieme.

Ochranár Malej Fatry o výrube lesov: Často to je len biznis a schovávanie sa za lykožrúta

Najnovšie videá

Trendové videá