Láska alebo manipulácia: Ako rozpoznať, že sa nachádzaš v toxickom vzťahu

  • Toxické vzťahy sú bežnejšie, než si myslíš
  • Vieš rozpoznať červené vlajočky vo vzťahu?
toxický vzťah žena muž hádka
Freepik
  • Toxické vzťahy sú bežnejšie, než si myslíš
  • Vieš rozpoznať červené vlajočky vo vzťahu?

Toxický vzťah si zažilo obrovské množstvo ľudí. Manipulovanie, pocit, že okolo partnera musíš chodiť po špičkách, strach, no zároveň neschopnosť odísť. Aj to sú znaky nezdravého vzťahu. Je dokázané, že takéto vzťahy narúšajú psychické zdravie.

Ako rozpoznať, že sa v ňom nachádzaš, kedy je čas odísť a čo robiť, keď konečne toxický vzťah opustíš? 

Manipulácia, kontrola a emocionálne zneužívanie

Podľa BBC je nutné najskôr prelomiť nekonečný kruh, v ktorom sa nachádzaš. Možno pre teba nie je úplne netypické, že ťa zaujmú práve „zlí chlapci“, muži, ktorí sú emočne nedostupní alebo narcistické osobnosti.

Ako uvádza Healthline, to, že si v toxickom vzťahu, rozpoznáš podľa rôznych varovných signálov. Takéto vzťahy majú, tak ako každé iné, svoje dobré a svoje zlé dni. Rozdiel je ten, že keď máš s partnerom zlý deň, je naozaj veľmi zlý. 

Ak sa cítiš nonstop pod tlakom, máš pocit, že si zodpovedná za šťastie svojho partnera, nie je to v poriadku. Každý je strojcom svojho šťastia, hoci je prirodzené, že svojmu partnerovi chceš pomôcť. Obete toxických vzťahov si často neuvedomujú, že človek, ktorého milujú, ich manipuluje, emocionálne zneužíva a kontroluje. 

Je rozdiel medzi násilným a toxickým vzťahom? 

Podľa portálu Charlie Health tam rozdiel určite je, hoci oba vzťahy zahŕňajú duševne škodlivé správanie, násilné vzťahy úmyselne kontrolujú a hlavne ubližujú. Tie toxické nemusia vždy eskalovať do fyzického násilia. Priestor tu dostáva skôr manipulácia, hádky a kontrolovanie partnera. Toxické vzťahy sú škodlivé pre blaho a sebaúctu človeka, nemusia však zahŕňať fyzické zneužívanie. 

Domáce násilie
zdroj: Freepik/freepik

Takéto vzťahy vedia naštrbiť duševné zdravie človeka, pretože emocionálny stres a úzkosti na dennom poriadku ešte nikomu nepomohli. V toxickom vzťahu dokáže dominantný partner zničiť sebavedomie toho druhého a dokonca mu vyvolať depresie. Obete to však často nechápu alebo si to neuvedomujú. Cítia sa totiž odrezané od svojho okolia. 

Kedy je čas odísť? 

Ak si všimneš, že ti vzťah spôsobuje viac stresu a bolesti než radosti a podpory, môže to byť znamenie, že je čas zvážiť odchod. Taktiež, ak sa cítiš emocionálne vyčerpaný alebo bezcenný, ak ťa partner obviňuje z vecí, ktoré nie sú tvojou vinou alebo sa v tebe pocit viny snaží vzbudiť. Neustála kritika je ďalším varovným signálom. V zdravom vzťahu by partner nemal degradovať toho druhého spôsobom, že sa cíti menejcenne.

Ak ťa partner nonstop zosmiešňuje, neukazuje ti podporu ani uznanie a kritizuje ťa za každú maličkosť, môže byť najlepšie urobiť krok späť a zamyslieť sa nad tým, čo ti vzťah prináša.

Dôležité je uvedomiť si, či spoznávaš človeka, na ktorého sa denne pozeráš v zrkadle. Ak si stratil samého seba, budeš to zvládať oveľa horšie, ako keď stratíš svojho partnera. 

Odchod z toxického vzťahu nie je jednoduchý 

To uzná každá obeť takéhoto vzťahu. Preto komentáre typu „keby chceš, odídeš už dávno“ alebo „proste odíď, nie je to také ťažké“ nie sú na mieste. Človek, ktorý sa odhodláva odísť z toxického vzťahu, potrebuje hlavne podporu. Vtedy, keď nestačí len rodina a priatelia, nie je hanba vyhľadať pomoc psychológa. 

Ak sa s toxickým vzťahom rozhodneš skončiť, musíš byť pripravený na rôzne nástrahy. Napríklad na manipuláciu zo strany svojho partnera, ktorý sa bude snažiť ovplyvniť tvoje rozhodnutie. Pocit, ktorý máš po rozchode, môže byť buď smútok, alebo vina, no aj to sú pocity, ktoré sú súčasťou procesu uzdravovania.

Toxický vzťah vie na človeku zanechať stopy, pocity nízkej sebaúcty a úzkosti. To všetko môže ovplyvniť budúce vzťahy jednotlivca, nie je však nemožné prekonať všetky nástrahy a začať odznova. 

Zdroje: BBC, Charlie Health, Health Line

Najnovšie videá

Trendové videá