Slováci bojujú za zmenu definície lásky v našom slovníku. Akceptuje ju len medzi opačnými pohlaviami
- Slovenské slovníky sa môžu dočkať veľkého updatu, slovenský projekt upozorňuje na zastaralú definíciu
- Kampaň Definícia lásky upozorňuje, že jedna z definícií slova „láska“ by potrebovala obmeniť
- Zatiaľ čo západné slovníky definujú lásku ako medzi kýmkoľvek, „slovenská láska“ potrebuje dve rôzne pohlavia
- Slovenské slovníky sa môžu dočkať veľkého updatu, slovenský projekt upozorňuje na zastaralú definíciu
- Kampaň Definícia lásky upozorňuje, že jedna z definícií slova „láska“ by potrebovala obmeniť
- Zatiaľ čo západné slovníky definujú lásku ako medzi kýmkoľvek, „slovenská láska“ potrebuje dve rôzne pohlavia
Slovensko za posledné roky prešlo značným pokrokom a otvára sa novým kultúram aj pohľadom. No zatiaľ čo je spoločnosť čoraz ochotnejšia prijať odlišné názory či spôsoby života, niektoré časti našej kultúry zostávajú v minulosti – a to napríklad slovníky.
Téma práv LGBTI menšiny sa za poslednú dobu akoby vytrácala z verejného priestoru – späť do pozornosti ju však teraz na sviatok sv. Valentína vracia zaujímavá kampaň Definícia lásky. Tá napríklad upozorňuje, že slovenské slovníky síce ponúkajú niekoľko definícií slova „láska“, no jedna z nich je v roku 2022 zarážajúca.
Ako lásku definujú slovenské slovníky?
„náklonnosť jedného pohlavia k druhému“
Takúto definíciu ako jednu z troch ponúka SSSJ, teda Slovník súčasného slovenského jazyka. Rovnakú definíciu nájdeme aj vo všetkých internetových či online slovníkoch.
Definícia, že si láska vyžaduje dve rôzne pohlavia, je však zarážajúca. Láska je tolerantná a teší sa z rozmanitosti a plnohodnotne, so všetkým krásnym, nežným a nepredvídateľným, ju môže prežívať ktokoľvek, a to bez ohľadu na pohlavie, rasu či farbu pleti. Podporiť zmenu definície lásky je možné na definicialasky.sk.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prečo je to dôležité?
Ak naše slovníky porovnáme so zahraničím, Slovensko zaostáva. Nad slovníkovou definíciou slova pritom netreba len mávnuť rukou. Podľa jazykovedkyne a sociolingvistky Lucie Molnár Satinskej sú slovníkové definície akýmisi spoločenskými autoritami, na ktoré sa ľudia zvyknú odvolávať.
„Preto je dôležité, aby aj slovníkové definície zachytávali rozmanitosť skutočného života. Pri hesle láska to momentálne tak nemáme. Presnejšia definícia v slovníku by mohla uľahčiť dialóg o láske v našej spoločnosti naprieč generáciami či ďalšími sociálnymi skupinami,“ vysvetľuje odborníčka.
Každá láska je láska: Slovníkovú definíciu sa od 14. februára (Valentín) snaží silným hlasom zmeniť značka Absolut, ktorá čas lásky využila na šírenie povedomia o tom, že skutočne každá láska môže byť plnohodnotnou, a to nie len medzi mužom a ženou.
Každý má právo milovať koho chce, bez ohľadu na pohlavie, vieru či farbu pleti – to sú základné princípy kampane Každá láska je láska, ktorou Absolut neotvára len povrchné témy, ale preniká aj do takých hĺbok spoločností, ako sú slovníky a definície.
„Na sviatok všetkých zamilovaných spúšťame verejnú výzvu, ktorá iniciuje zmenu daného výkladu definície lásky v slovenskom slovníku. Vo viacerých rešpektovaných anglických či nemeckých slovníkoch už môžeme vidieť, že lásku nestavajú len na náklonnosti opačných pohlaví, ale prijímajú ju bez rozdielu aj medzi tými rovnakými,“ vysvetľuje brand manažérka Absolut Veronika Lisová.
Je osviežujúce vidieť, ako niektoré značky venujú svoj reklamný priestor na šírenie otvorených a progresívnych myšlienok, ktoré krajinu a spoločnosť posúvajú dopredu a Absolut zvládla svoju valentínsku kampaň ukážkovo.
Slovensko tradične čiernou ovcou
Slovenská definícia lásky je o čosi konzervatívnejšia než v prípade vyspelých krajín – západné slovníky lásku prijímajú ako cit medzi dvomi osobami, nevynucujú si dve rôzne pohlavia. Dokonca aj naši konzervatívni susedia, Maďarsko a Poľsko, majú liberálnejšiu definíciu než Slovensko, a to ich legislatíva skôr aktívne pracuje proti LGBTI skupinám, než ich chráni.
Ako lásku definujú iné štáty:
- Veľká Británia: mať veľmi rád inú osobu a cítiť romantickú či sexuálnu príťažlivosť
- USA: pocit silnej a neustálej náklonnosti k človeku
- komerčný slovník Dictionary.com: hlboká, nežná a vášnivá náklonnosť k inej osobe
- Nemecko a Rakúsko: silný pocit príťažlivosti, hlboká náklonnosť k niekomu
- Poľsko: hlboká náklonnosť k druhej osobe, zvyčajne sprevádzaná žiadostivosťou
- Maďarsko: emócia založená na sexuálnej príťažlivosti, inštinkt udržať si rasu, prirodzený prejav založený na túžbe po milovanej osobe
Jedinou útechou pre zatvrdnuté Slovensko môže byť len fakt, že susedia Česi sú na tom podobne a jedna z ich definícií lásku priamo uvádza ako „milostný cit muža a ženy“.
Slovníková definícia je zároveň aj akousi symbolikou a každý vie, že zmena pár slov v slovníku nerieši komplikovaný spoločenský problém.
Takáto iniciatíva však unikátnym spôsobom ukazuje, že problematika diskriminácie LGBTI menšiny ďaleko presahuje len pochody či snahu za zmenu legislatívy, no treba ju vnímať s veľkou dávkou komplexnosti.
„Boli by sme radi, keby sa nám spoločnými silami podarilo upraviť túto definíciu lásky aj v našom oficiálnom slovníku tak, aby zohľadňovala spoločenské hodnoty, akými sú rovnosť, akceptácia a sloboda. Veríme našim jazykovedkyniam a jazykovedcom, že nájdu citlivé riešenie, ktoré našu spoločnosť posunie vpred,“ objasňuje ciele aktivity.
Iniciatívu je možné podporiť aj na stránke definicialasky.sk, ktorá slúži na zbieranie podpisov za iniciovanie úpravy problematickej definície lásky v SSSJ tak, aby nerozdeľovala spoločnosť a nepodporovala predsudky.
Za kampaň sa postavili aj známe osobnosti ako víťaz SuperStar Adam Pavlovčin, influencerka Alžbeta Saloňová známa ako Beth.Sal, producentka a drum & bass DJ-ka Matia Lenická alias B-Complex či herečky Kristína Svarinská, Helena Krajčiová a Zuzana Mauréry.
Absolut navyše za každých 1 000 podpisov prispeje sumou 250 € Iniciatíve Inakosť na projekt inPoradňa, ktorá poskytuje podporu pre LGBTI ľudí na Slovensku.