Last minute dovolenky poriadne vystrelili. Najviac zdražela obľúbená destinácia Slovákov
- Pobyt na chorvátskom ostrove Hvar zdražel až o 26 %
- K zdražovaniu letných zájazdov prispela aj inflácia
- Pobyt na chorvátskom ostrove Hvar zdražel až o 26 %
- K zdražovaniu letných zájazdov prispela aj inflácia
Last minute patrí k najobľúbenejším spôsobom cestovania Slovákov. Avšak tento rok si za dovolenku na poslednú chvíľu priplatia.
Portál Finsider uvádza, že v priebehu dvoch mesiacov last minute dovolenky zdraželi v priemere o 10 %. Vyplýva to z analýzy cien spoločnosti CapitalPanda, ktorá sa zamerala na ceny zájazdov na august 2022 v 13 európskych letných turistických destináciách. Ponuku čerpala z online rezervačných systémov najväčších nemeckých cestovných kancelárií.
„Hotelieri a cestovné kancelárie zjavne využívajú obrovský záujem zo strany turistov, ktorí si chcú po dvojročnej koronavírusovej pauze konečne užiť dovolenku bez obmedzení. Výsledkom je zdraženie augustových zájazdov v porovnaní s cenami v máji,“ povedal pre Forbes hlavný analytik brokera CapitalPanda Jozo Perić.
Za ďalší dôvod náhleho zdražovania letných zájazdov sa môže považovať aj inflácia.
Rýchly cenový skok
V májovej cenovej mape analytici zistili, že najlacnejšie zájazdy sú do tureckých a gréckych destinácii, píše portál Financial Report. Aktuálne patria k najrýchlejšie sa zdražujúcim zájazdom.
Turecká Antalya zdvihla ceny takmer o 16 %. Výnimkou nie je ani talianska Kalábria, kde ceny vyrástli o 22 %. Avšak najväčší cenový skok nastal v chorvátskych destináciách, kde pobyt na ostrove Hvar zdražel až o 26 %. V jarných katalógoch stáli pobyty v Chorvátsku na leto 2022 o 20 až 25 % viac než predchádzajúce leto.
„Ak niekto chce ísť na last minute dovolenku, mal by sa s jej kúpou poponáhľať,“ povedal pre portál Dnes24 prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkes.
Dôvody zdražovania
Cenová politika letovísk je úzko spätá aj s ekonomickou kondíciou krajín, uvádza Financial Report. Grécko, Turecko a Španielsko zdraželi najmä kvôli ekonomickým faktorom.
Forbes píše, že Turecko momentálne bojuje s infláciou, ktorá sa vyšplhala nad 70 % v medziročnom porovnaní. Grécko sa naďalej spamätáva z dlhovej krízy, kým španielske krajiny bojujú s vysokou mierou nezamestnanosti.
Chorvátsko a Turecko sú jediné mimo eurozóny z porovnávaných krajín. Z toho vyplýva, že ceny dovoleniek na území Chorvátska a Turecka môžu podliehať kurzovým výkyvom lokálnych mien voči euru. Avšak porovnávanie cien zájazdov máj verzus júl 2022 nedokázalo, že by sa ceny dovoleniek mimo eurozóny vyvíjali odlišne.
„Zdražovanie pri leteckých dovolenkách sa odrazilo najmä pri vyššom palivovom príplatku, ktorý sa premietol do celkovej ceny dovolenky,“ vraví pre portál Partners odborník na osobné financie Peter Ondrúšek z Partners Group SK.
Zlacnený luxus
Finsider uvádza, že naozajstné last minute zájazdy ponúkajú päťhviezdičkové hotely, síce len výnimočne.
All inclusive zájazd na Sardíniu zlacnel v porovnaní s májom o viac ako 16 %. Medzi ďalší pozitívny príklad patrí aj all inclusive zájazd na Francúzsku riviéru, ktorého cena sa znížila o necelých 6 %.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Forbes, Financial Report, Finsider, Partners, Dnes24