Lavrov v Európe: Ministri ho bojkotovali, ukrajinský diplomat ho označil za vojnového zločinca
- Po dlhej dobe Sergej Lavrov objavil na európskej pôde na zasadaní OBSE
- Ukrajinský minister Andrij Sybiha ho označil za vojnového zločinca
- Po dlhej dobe Sergej Lavrov objavil na európskej pôde na zasadaní OBSE
- Ukrajinský minister Andrij Sybiha ho označil za vojnového zločinca
Na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte sa ukázalo, ako hlboké sú rozdiely medzi Ruskom a Ukrajinou.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha využil príležitosť, aby priamo obvinil svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova z vojnových zločinov.
Tento odvážny krok zodpovedá eskalujúcemu napätiu medzi oboma krajinami, ktoré sú v strede jednej z najzávažnejších vojenských kríz v Európe, píšu Aktuality.
Lavrovov prejav a tvrdá reakcia Západu
V priebehu Lavrovovho prejavu sa na Malte odohrala napínavá diplomacia. Ruský minister zahraničných vecí vyhlásil, že Západ je zodpovedný za vznik novej studenej vojny a varoval pred možnosťou, že tento konflikt prerastie do otvorenej vojny medzi Východom a Západom.
Avšak jeho slová nepadli na úrodnú pôdu u zástupcov krajín, ktoré jednoznačne podporujú Ukrajinu.
Počas Lavrovovho vystúpenia z miestnosti odišli ministri z Poľska, Českej republiky, Estónska, Lotyšska a Ukrajiny, pričom Litovská delegácia odišla ešte predtým, informuje Markíza.
Toto gesto nebolo len symbolickým odmietnutím Ruska, ale aj jasným signálom solidarity s Ukrajinou.
„Vojnový zločinec,“ odkazuje Sybiha Lavrovovi
Ukrajinský minister Andrij Sybiha neostával nič dlžný a počas svojho príhovoru označil Sergeja Lavrova za „vojnového zločinca“.
Týmto tvrdým vyjadrením reagoval na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá pokračuje už viac než dva roky. Sybiha vyjadril presvedčenie, že Ukrajina má právo na existenciu a bojovať za svoju suverenitu.
„Ruský vojnový zločinec pri tomto stole to musí vedieť: Ukrajina toto právo získa a spravodlivosť zvíťazí,“ vyhlásil počas plenárneho zasadnutia OBSE.
Tento odvážny krok odráža silnú túžbu Ukrajiny brániť svoju nezávislosť a upozorniť svet na zločiny, ktoré Rusko na Ukrajine pácha.
Ako dodávajú Aktuality, Sybiha zároveň varoval pred tým, že Rusko už nie je partnerom, ale najväčšou hrozbou pre bezpečnosť celej Európy.
Kritika OBSE a jej rozdelenie
Zasadnutie OBSE sa konalo v období, keď organizácia prechádza vážnou krízou, ktorú spôsobuje ruská agresia. OBSE, ktorá bola pôvodne navrhnutá ako fórum pre bezpečnostnú spoluprácu v Európe, sa dostala do patovej situácie, keďže Rusko svojím konaním porušuje jej základné princípy.
Dôsledkom tejto krízy je, že OBSE sa už tri roky nemohla dohodnúť na schválení rozpočtu, čo značne oslabuje jej schopnosť reagovať na súčasnú bezpečnostnú situáciu.
Lavrov vo svojom prejave obvinil štáty NATO a EÚ z vytláčania OBSE z politických procesov, píše TASR.
Tvrdil, že Západ svojimi krokmi bráni organizácii v plnení jej úloh. Tento argument sa stretol s ostrou kritikou zo strany krajín, ktoré obvinili Rusko z agresie a destabilizácie Európy.
Zlyhanie Budapeštianskeho memoranda
Ukrajina tiež v tento deň spomínala 30. výročie Budapeštianskeho memoranda, ktoré malo zaručiť jej bezpečnosť po rozpade Sovietskeho zväzu. Sybiha ostro odsúdil zlyhanie tohto dokumentu, ktorý nedokázal ochrániť Ukrajinu pred ruskou inváziou.
Tento symbolický moment len podčiarkol ukrajinský postoj k ruskej agresii a zvýšil tlak na medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo rozhodné kroky na obranu ukrajinskej suverenity.
Dôsledky pre európsku bezpečnosť
Ruský minister Lavrov vo svojom prejave vyjadril názor, že OBSE by mohla byť miestom, kde sa stretávajú záujmy všetkých členov európskeho priestoru, ale zároveň sa zameral na obvinenia voči Západu, že organizáciu vytlačil z politických procesov.
Tento rozkol medzi východnými a západnými členmi OBSE na Malte ukázal, ako je európska bezpečnostná architektúra rozdelená a ako hlboké sú geopolitické priepasti medzi Ruskom a Západom.
V tejto napätej situácii sa zdá, že diplomacia OBSE čelí veľkej výzve – ako udržať stabilitu v Európe, keď sú záujmy jednotlivých krajín stále viac polarizované.
Na pozadí vojny na Ukrajine sa rozhodujúce diplomacie a výzvy presúvajú do iných fór, ako sú OSN alebo NATO, ktoré sa stávajú kľúčovými hráčmi v snahe o riešenie tejto tragédie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, tvnoviny.sk, Aktuality.sk