Legenda ako Zdeno Chára sa už na Slovensku nenarodí. Prečítaj si skutočne inšpiratívny príbeh
- Veľká disciplína a tvrdý tréning priniesli ovocie
- Pracovitosť a prísnosť v každom veku, tak by sa dal charakterizovať jednou vetou Zdeno Chára
- Láme jeden rekord za druhým
- Veľká disciplína a tvrdý tréning priniesli ovocie
- Pracovitosť a prísnosť v každom veku, tak by sa dal charakterizovať jednou vetou Zdeno Chára
- Láme jeden rekord za druhým
Trenčiansky rodák Zdeno Chára meria 205 centimetrov a vždy patril medzi najvyšších v jeho okolí. Práve jeho výška však takmer spôsobila, že Slovensko a NHL by prišlo o jedného z najpracovitejších a najoddanejších hokejistov.
„Nikto mi neveril. Bol som príliš veľký, príliš neohrabaný, príliš všetko. Nikoho na Slovensku som nedokázal presvedčiť, že dokážem hrať hokej,“ spomína takmer 45-ročný Chára pre Hokejtour.
Diváci, ako aj spoluhráči si robili z mladého Cháru srandu a pre jeho výšku a podľa nich nevyhnutnú neobratnosť ho posielali na basketbalové palubovky. Chára však už od detstva vynikal húževnatosťou a pracovitosťou, čo spolu s neskonalou vierou jeho otca, bývalého reprezentanta Československa v zápasení, priniesli ovocie.
Tvrdá disciplína sa vyplatila
Ranný beh, vzpieranie v priestoroch pivnice a večerné bicyklovanie sa stali jeho každodennou rutinou. Okrem toho, prísny otec mu v záhrade medzi stromami postavil železnú tyč, pričom mladý Zdeno musel urobiť vždy 10 zhybov, keď išiel okolo. Hoci by to na 113-kilogramového valibuka asi málokto tipoval, takáto vojenská disciplína ho priviedla k slzám, avšak samotný Chára neskôr priznal, že mu to veľmi pomohlo v ďalšej kariére.
Dorastenecké a juniorské súťaže odohral za rodný Trenčín, v drese Dukly, odkiaľ prestúpil do Sparty Praha. The Hockey Writers pripomína, že v roku 1996 ho z 56. miesta draftoval New York Islanders, mimochodom klub, za ktorý hrá aj teraz.
Aktualne upozorňuje na to, že v roku 2001 bol Chára súčasťou výmeny, ktorú si predstavitelia New York Islanders asi vyčítajú dodnes. Z New Yorku sa do kanadskej Ottawy okrem nášho hráča sťahoval aj Bill Muckalt a Ottawa Senators tiež mala právo voľby v prvom kole drafu a opačným smerom putoval iba Alexej Jašin, veľká ruská hviezda, ktorej však chýbala disciplína a tímových duch.
Jašin mal zmluvu na 10 rokov za vtedy nehorázne peniaze, 87,5 milióna dolárov, avšak nenadviazal na výkony z Ottawy, a preto ho Islanders po piatich rokoch predali.
Hviezdne roky v Bostone
Naopak, Chára sa v Ottawe uchytil a v roku 2006 prestúpil do Boston Bruins, kde zažil svoje najlepšie roky v kariére. ESPN poukazuje na to, že bostonský tím mu okamžite udelil kapitánske C-čko, ktoré nosil na drese počas ďalších 14 rokov, ktoré odohral v tomto klube. Toto obdobie bolo ovenčené mnohými individuálnymi, ako aj klubovými úspechmi.
V prvom rade, Chára v roku 2009 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu celej NHL. Avšak, predovšetkým v roku 2011 priviedol svoj tím až k vytúženému Stanley Cupu, keďže vo finále Boston porazil Vancouver. Chára sa stal vôbec prvým Slovákom, ktorý ako kapitán vyhral Stanley Cup a len druhým Európanom, okrem neho sa to dovtedy podarilo len Švédovi Nicklasovi Lidströmovi s Detroitom Red Wings.
Boston priviedol do finále NHL ešte dvakrát, avšak tak v roku 2013, ako aj v roku 2019, odišli bostonskí medvedi ako porazení. CBS Sport informuje, že o odhodlanosti a neuveriteľnej láske k hokeju trenčianskeho rodáka svedčí aj to, že na piaty zápas finálovej série v roku 2019 proti St. Louis Blues nastúpil s niekoľkonásobnou zlomeninou čeľuste.
Na druhej strane, Hokej Tour upriamuje našu pozornosť na to, že na tréningy chodil bicyklom a obdivuhodnú formu si údajne udržiaval aj tým, že na vrchol jedného z bostonských mrakodrapov behával až do úplného vyčerpania.
Šokujúci odchod
30. decembra 2020 ostal hokejový svet v šoku. Na Instagrame totiž Chára oznámil, že vedenie Bostonu sa rozhodlo dať priestor mladším hráčom, a preto z klubu odchádza. „Vždy zostanem medveďom. Vždy budem milovať Boston,“ cituje NBC Boston z vtedajšej dojemnej rozlúčky.
Po roku vo Washinghtone Capitals sa vrátil tam, kde svoju zámorskú kariéru v roku 1996 začal, teda New York Islanders. A práve v drese tohto klubu pred pár dňami prekonal jeden z ďalších rekordov. NBC Sports informuje, že vo štvrtok 24.2. nastúpil na svoj 1 652 zápas v NHL, čím sa stal obrancom s najvyšším počtov štartov v zámorskej súťaži, keďže doterajší rekord držal Chris Chelios.
https://twitter.com/NHL/status/1497054575832014857?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1497054575832014857%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nbcsports.com%2Fboston%2Fbruins%2Fbruins-stars-legends-laud-zdeno-chara-making-nhl-history
V rámci histórie všetkých hráčov sa dostal na siedme mieste, absolútnym rekordmanom je zatiaľ Patrick Marleau.
Chárov klub si uctil svojho 44-ročného hráča pri domácom zápase proti Saint Louis Blues, ktorý sa konal 5. marca.
Podľa oficiálnej stránky NHL sa celý tím Islanders podieľal na príprave videa, v ktorom vzdávajú trenčianskemu rodákovi poctu. Okrem toho mu pri tejto príležitosti venovali aj špeciálny sveter.
Skromnosť a inteligencia
Napriek nemalému počtu ocenení a úspechov je pre Cháru aj teraz charakteristická skromnosť. Po štvrtkom zápase vyhlásil: „Som veľmi šťastný, že ešte môžem hrať. Som veľmi vďačný za to, koľko skvelých spoluhráčov, trénerov, členov realizačného tímu a priateľov som mohol počas tých rokov vôbec. Nič z toho, samozrejme, nebolo dôležitejšie ako podpora mojej rodiny. Bez nej by som tu teraz nebol,“ cituje Cháru NESN.
Chára je nielenže skvelý športovec, ale je aj mimoriadne nadaný na cudzie jazyky. The Hockey Writers uvádza, že okrem slovenčiny, češtiny, poľštiny, ruštiny, angličtiny, nemčiny ovláda aj švédčinu.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: Hokejtour, The Hockey Writers, Aktualne, ESPN, CBS Sport, NESN, NHL