Legendárna latrína pri Chate pod Rysmi je minulosťou. Postavia tam takéto toalety
- Ide o pilotný projekt kompostovacích toaliet
- Postavené by mali byť v októbri tohto roka
- Ide o pilotný projekt kompostovacích toaliet
- Postavené by mali byť v októbri tohto roka
Ak patríš do kategórie ľudí, ktorí milujú turistiku, táto správa ťa pravdepodobne poteší. Najväčší turistický klub na Slovensku Hikemates prišiel s nápadom zlepšenia turistickej infraštruktúry v podobe nových ekologických toaliet.
Tie by mali byť umiestnené na jednom z najnavštevovanejších miest v blízkosti Chaty pod Rysmi ešte v októbri tohto roka. Informáciu potvrdil turistický klub na svojej webovej stránke.
V blízkosti Chaty pod Rysmi stála aj obľúbená drevená latrína, ktorá bola rokmi vyhľadávaná turistami. V októbri minulého roka však nevydržala nápor vetra.
Farebná kadibúdka bola legendárnym symbolom chaty. Ľudia boli ochotní čakať na ňu v dlhých radoch aj desiatky minút. Jej predná časť bola presklená a ponúkala turistom panoramatický výhľad na Vysoké Tatry. Zaujímavosťou je, že jedno z jej stien namaľoval aj známy slovenský filmár Pavol Barabáš.
Pôjde o pilotný projekt
„Ako návštevníci hôr sa pravidelne stretávame s problémom odhodených servítok a zapáchajúcich exkrementov v blízkosti turistických trás. Preto sme sa rozhodli zrealizovať pilotný koncept suchých kompostovacích toaliet, ktoré budú vhodné do horského prostredia a prispejú k riešeniu tohto problému,“ informuje turistický klub Hikemates.
V prvom kroku vypracujú projektovú dokumentáciu pre generický dizajn toaliet. Tú potom odovzdajú správam národných parkov, aby ju mohli využiť pre obstarávanie stavieb a osádzať tak toalety plošne po území národných parkov.
„V druhej fáze projektu postavíme jedny pilotné toalety v blízkosti Chaty pod Rysmi, na ktorých bude Správa TANAP-u sledovať a vyhodnocovať prínos projektu pre riešenie problému,“ spresňuje turistický klub. Zároveň tiež prezrádza, že nové toalety by mali stáť pri chate ešte v októbri v roku 2024.
Dlhodobú prevádzku a údržbu toaliet zabezpečia majitelia chát Klub Slovenských Turistov – KST a Slovenský horolezecký spolok SHS JAMES. Turistický klub verí, že tento najväčší tohtoročný projekt prinesie pozitívne zmeny v ochrane životného prostredia. Dúfajú tiež, že zlepší zážitok pre všetkých návštevníkov národných parkov.
Generický dizajn toaliet
Turistický klub Hikemates na nových toaletách spolupracuje s tímom odborníkov, zastrešených v developerskej firme Corwin. V spolupráci s ňou zorganizujú architektonickú súťaž a vytvoria dokumentáciu pre generický dizajn toaliet.
„Neporiadok na horách a v prírode vnímame ako obrovský problém, preto by sme k čistote radi prispeli architektonickou súťažou na dizajn toaliet v horách. Výsledkom našej spolupráce bude pilotný model kompostovacích toaliet, ktoré môžu výrazne pomôcť zlepšiť turistickú infraštruktúru. Návrh dizajnu bude následne k dispozícii správam národných parkov pre plošné využitie,“ teší sa zo spolupráce na sociálnej sieti Corwin.
Nové ekologické toalety sú podľa predsedu Hikemates Patrika Pajtu patentovaným riešením, ktoré možno nájsť na viacerých miestach v horských oblastiach v Európe.
Ich výhodou je nenáročná prevádzka a fakt, že ide o dlhodobo udržateľné riešenie, keď živé organizmy, ako napríklad dážďovky, rozkladajú tuhú časť exkrementov a redukujú jej objem. Systém je podobný ako u bežných kompostérov. Nepôjde však o obyčajné toalety, na aké sú turisti zvyknutí.
„Do architektonickej súťaže zapojíme všetky zainteresované strany. Víťazný dizajn by mal citlivo zapadnúť do tatranského prostredia a pomôcť ekologicky vyriešiť tento dlhotrvajúci problém,“ objasnil Matej Ďurnek zo spoločnosti Corwin, ktorá zastrešuje architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu.
Modulárny dizajn toaliet pripravia tak, aby bol prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu, v ktorom budú osadené.
Ako informuje agentúra TASR, po výbere víťazného vizuálu bude nasledovať fáza povoľovacích procesov a následne samotná výstavba, ktorú finančne pokryjú aktivisti vďaka partnerom a prostriedkom z darov a dvoch percent z daní.
„Po realizácii pilotného projektu odovzdáme celú projektovú dokumentáciu bezplatne Správe TANAP-u a správam ďalších národných parkov, ktoré budú mať záujem stavať ekologické toalety aj v iných lokalitách. Tie budú môcť projekt využiť pri rôznych grantových výzvach, ktoré majú obvykle krátke časové lehoty,“ uzatvára Pajta.
Zdroje: TASR, Hikemates , Facebook/Corwin