Legendárne československé cukríky na ktorých vyrástli generácie: Hašlerky od babky, Antiperle či Bon Pari jeme už desiatky rokov
- Zaspomínaj si s nami na legendárne produkty tvojho detstva, ktoré sa vyrábajú doteraz a sú nemenej obľúbené
- Československý priemysel s cukrovinkami zažil zlatú dobu za komunizmu
- So známymi značkami sa spájajú zaujímavé príbehy
- Zaspomínaj si s nami na legendárne produkty tvojho detstva, ktoré sa vyrábajú doteraz a sú nemenej obľúbené
- Československý priemysel s cukrovinkami zažil zlatú dobu za komunizmu
- So známymi značkami sa spájajú zaujímavé príbehy
Cukríky sú obľúbená sladkosť všetkých vekových kategórií. Existujú v rôznych tvaroch, variantoch a príchutiach. Prvé cukríky sa objavili na kráľovskom dvore vo Francúzsku a spočiatku pre ich vysokú cenu boli výsadou bohatých.
Postupne sa dostali do masovej produkcie a stali sa obľúbenou pochúťkou pre všetkých. Niektoré z nich sú obohatené o vitamíny, iné zas dokážu pomôcť pri kašli a nachladnutí. Pripomeň si s nami naše najdlhšie legendárne cukríky, s ktorými sme my a generácie pred nami prežili detstvo a ktoré milujeme do dnes.
Bon Pari
Cukríky Bon Pari sa začali vyrábať v roku 1977 v závode Sfinx v Holešově ako kópia západných cukríkov. Pôvodné pomenovanie Bon Paris sa viaže k metropole Francúzska Parížu, ktorá mala evokovať záruku kvality.
Nakoniec sa vedenie závodu rozhodlo pre skrátený názov Bon Pari. Cukríky zažili svoju najväčšiu slávu počas komunizmu. „V roku 1979 smerovalo najviac exportu zo závodu Sfinx do Sovietskeho zväzu, Singapuru, Anglicka, Kanady a ďalších 35 krajín,“ povedala Andrea Brožová z Nestlé pre Mladú frontu DNES.
V súčasnosti sa vyrobí 9,2 miliónov balení cukríkov, pričom sa každú minútu v Čechách a na Slovensku skonzumuje približne jeden cukrík. Väčšina exportu putuje len na východné trhy ako Poľsko a Litva.
Hašlerky
Pôvod Hašlieriek siaha k hamburskému lekárnikovi, ktorý bonbóny využíval na zmiernenie kašľa a zachrípnutia. Údajne mali tieto cukríky zachrániť koncert opernému spevákovi Enricovi Carusovi, po ktorom boli pomenované ako Caruso-Hustenbonbon.
Neskôr ich začala vyrábať viedenská firma Erich Kirstein, od ktorej odkúpil receptúru český podnikateľ František Lhotský. S výrobou začal na konci vojny, inšpirovaný príbehom pôvodných cukríkov sa rozhodol aj on pre podobný fígeľ a vyhľadal speváka Karela Hašlera.
Spevák mu udelil písomné povolenia na používanie jeho mena a tak vznikli Hašlerky, ktoré dodnes patria k najobľúbenejším cukríkom Čechov a Slovákov.
Slávia a Klokanky
https://twitter.com/ProuzaTomas/status/849538668230565891
Obe značky cukríkov sa začali vyrábať pod taktovkou štátneho podniku Čokoládovne Praha.
Prvé sa začali vyrábať cukríky Slávia v roku 1965 a po nich nasledovali Klokanky v roku 1967. Obe dnes vyrába český podnik Sfinx, v ktorom sa vyrábajú aj Bon Pari.
Podnik patrí koncernu Nestlé. Podľa portálu Aktuálně sa Slávií ročne vyrobí viac než dva milióny sáčkov. Klokaniek zhruba 1,6 miliónov sáčkov.
Antiperle
Mentolové guličky v okrúhlej krabičke sa začali vyrábať v roku 1960 v závode v Chotyni, ktorý patril pod pobočku podniku Lipo. Pôvodne sa cukríky vkladali do plechových krabičiek.
Približne v polovici šesťdesiatich rokov sa začali vyrábať v plastových zelených krabičkách, ktoré sa používajú dodnes. Postup výroby cukríkov je zložitý. Na cukor sa nanáša vrstva cukrového roztoku po dobu šiestich týždňov až pokiaľ nedosiahne priemer približne štyroch milimetrov. Guličky tiež vyrába Sfinx.
LIPO
LIPO je skratka odvodená od názvu Liberecké poživatiny. Pôvodná fabrika vyrábala kypriace prášky do pečiva a aromatické prísady. Cukríky PEZ, ktoré poznáme pod označeným LIPO, začal vyrábať Eduard Haas v roku 1927.
Haas kolaboroval s Nemcami, preto mu fabriku po vojne znárodnili a premenovali, a tak dostali cukríky názov, ktorý poznáme doteraz. Cukríky sa dodnes vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, okrem najznámejšieho obdĺžnikového tvaru existujú aj guľaté tvary.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Mladá fronta DNES, Český rozhlas, Aktuálně , Blesk, Mladá fronta DNES