Legendárne duely amerických prezidentských volieb: Budú tie tohtoročné najtesnejšie v histórii?
- Tohtoročné voľby budú veľmi špecifické
- Medzi najpamätnejšie voľby patrí Bush proti Al Gorovi či Kennedy proti Nixonovi
- Tohtoročné voľby budú veľmi špecifické
- Medzi najpamätnejšie voľby patrí Bush proti Al Gorovi či Kennedy proti Nixonovi
Ďalšie dve tesné bitky o amerického prezidenta sa odohrali ešte v 19. storočí. History upozorňuje na rok 1876, keď bola kampaň prešpikovaná antidemokratickými podvodmi vrátane zastrašovania voličov a manipulácie s hlasovacími lístkami.
Kandidátmi v roku 1876 boli republikán Rutherford B. Hayes a demokrat Samuel Tilden. Ale dôležitejšie než samotní kandidáti boli problémy, o ktoré išlo.
Tieto voľby sa konali desaťročie po občianskej vojne. Jedným z cieľov „Rekonštrukcie na Juhu“ bolo zabezpečiť hlasovacie práva pre černochov, ako je zakotvené v 15. dodatku. Tieto snahy však narazili na násilný odpor skupín ako hnutie Redemption. Hayes nakoniec zvíťazil o jediného voliteľa v pomere 185:184 a asi o 250-tisíc hlasov.
O druhých pozoruhodných voľbách z 19. storočia píše Newsweek. V roku 1824 boli štyria kandidáti John Quincy Adams, Andrew Jackson, William Crawford a Henry Clay. Žiadny z nich nezískal väčšinu v kolégiu voličov. Andrew Jackson vyhral ľudové hlasovanie a najviac volebných hlasov, ale nezískal väčšinu.
O voľbách napokon rozhodla Snemovňa reprezentantov, ktorá zvolila Johna Quincyho Adamsa. Tieto voľby sú známe obvinením zo „Skorumpovaného obchodu“, keď sa Adams údajne dohodol s Clayom, aby si zabezpečil cestu k prezidentskému kreslu.
Boj medzi Trumpom a Clintonovou
Záverečným príkladom mimoriadne vyrovnaného súboja bol rok 2016, keď doň bol zapojený opäť Donald Trump. Aj v tomto prípade súperil so zástupkyňou nežnejšieho pohlavia, tentokrát Hillary Clintonovou.
Ešte 26. septembra toho roku bola Clintonová v prieskumoch pred Trumpom o 2,3 percentuálneho bodu, ktorý sa do konca októbra ešte zväčšoval. Trump potom opäť získal určitú podporu po tom, čo FBI vyšetrovanie Clintonovej e-mailov oznámilo, že zistilo, že niektoré e-maily sa zdajú byť „relevantné“.
Konečný priemer prieskumov dával Clintonovej 3,3-percentuálny náskok, ale republikán vyhral v Zbore voliteľov s 304 hlasmi. Trump celkovo vyhral s rozdielom 2,1 percentuálneho bodu, hoci v celkovom počte hlasov Clintonová svojho rivala porazila o takmer tri milióny hlasov. So ziskom takmer 66 milióna hlasov sa stala porazenou v prezidentských voľbách s vôbec najvyšším počtom hlasov v dejinách USA, píše CNN.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie