Legendárne „napalmové dievča“ sa po polstoročí dočkalo
- Je slávna z fotografie, ktorej autor získal Pulitzerovu cenu
- Popáleniny utrpela na 65 percentách tela
- Lekár ju ošetroval zadarmo
- Je slávna z fotografie, ktorej autor získal Pulitzerovu cenu
- Popáleniny utrpela na 65 percentách tela
- Lekár ju ošetroval zadarmo
Meno Phan Thi Kim Phuc s najväčšou pravdepodobnosťou väčšine z nás nehovorí absolútne nič. A to napriek tomu, že ide o jeden z najväčších symbolov zverstiev a utrpenia vojny vo Vietname (1964 – 1975), ktorá si podľa portálu Study vyžiadala až okolo 3,8 milióna obetí, pričom takmer polovicu z nich tvorili civilisti a nie vojaci.
CNN uvádza, že Phan Thi Kim Phuc pochádza z obce Trang Bang, ktorá je vzdialená asi 40 kilometrov od Hočiminovho mesta, ktoré sa v priebehu Vietnamskej vojny volalo Saigon.
Práve táto obec bola okupovaná komunistickými jednotkami zo severu Vietnamu. Začiatkom júna 1972 sa ich juhovietnamská armáda tri dni pokúšala vyhnať a znovu otvoriť neďalekú diaľnicu.
Ráno 8. júna 1972 juhovietnamské letecké sily zhodili na Trang Bang napalm, teda látku spôsobujúcu početné popáleniny a bolesť, ktoré človek cíti prakticky celý život. A práve tu začína príbeh nevyžiadanej slávy Phan Thi Kim Phuc, známej ako „napalmové dievča“.
Autor fotky Hrôzy vojny za ňu získal Pulitzerovu cenu
V tom čase mala Kim Phuc iba deväť rokov a portál People píše, že len pár chvíľ po explózii napalmových bômb bežala s popáleninami, ktoré v konečnom dôsledku zdeformovali 65 percent jej tela, a obrovskou bolesťou, a práve tento moment, ktorý sa stal symbolom utrpenia civilných obetí tohto konfliktu, zachytil juhovietnamský fotograf Nick Ut.
The New York Times uvádza, že Ut v tom čase pracoval pre The Associated Press a túto fotografiu, ktorá dostala príznačný názov „Hrôzy vojny“ vďaka nemu zverejnili vo všetkých svetových veľkých médiách.
„Nick touto pozoruhodnou fotografiou navždy zmenil môj život. Ale tiež mi život zachránil. Potom, čo urobil túto fotografiu, odložil svoj fotoaparát, zabalil ma do deky a odviedol ma, aby som dostala lekársku pomoc. Budem mu navždy vďačná,“ povedala dnes 59-ročná Kim Phuc.
„Bojovala som však o život. A po viac ako roku a 17 operáciách sa mi podarilo vyviaznuť z najhoršieho. Vtedy som sa však dozvedela, že útrapy len začínajú. Prečo som musela niesť tieto škaredé, bolestivé jazvy? Cítila som, že nikdy nebudem mať priateľa, nikdy sa nevydám, nikdy nebudem mať normálny život. Bol to veľmi nízky bod,“ cituje dnes matku dvoch detí People.
https://twitter.com/MenendezRand/status/1542300615262359553
Lekár ju ošetroval zadarmo
CNN informuje, že svoju osobnú tragédiu začala vnímať pozitívnejšie až po zisku politického azylu do Kanady v roku 1992 a našla v nej inšpiráciu využiť ju pre širšie dobro.
O svojich skúsenostiach napísala knihu a založila Kim Foundation International, charitatívnu organizáciu, ktorá poskytuje pomoc deťom vo vojne.
Čo sa týka jej jaziev, India Times podotýka, že po odchode do kanadského Toronta kontaktovala doktora Jilla Zwaibela v americkom Miami, aby ošetril jej popáleniny tretieho stupňa a jazvy.
Ten súhlasil a dokonca súhlasil s tým, že jeho zákroky budú bezplatné. NBC News informuje, že v utorok podstúpila v Miami už posledný dvanásty laserový zákrok. Pri tejto príležitosti na slnečnú Floridu pricestoval aj samotný fotograf Nick Ut.
https://twitter.com/Telegraph/status/1542582288755703808
„Teraz, o 50 rokov neskôr, už nie som obeťou vojny, nie som napalmové dievča, teraz som priateľka, pomocníčka, babička a teraz som preživšia volajúca po mieri,“ povedala s úsmevom na tvári po úspešnom utorňajšom zákroku pre India Times.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Study, CNN, People, The New York Times, India Times, NBC News