Legendárny Zlatý klas oslavuje 75 rokov. Ani dnešná konkurencia nepozná jeho receptúru
- Napriek náročným začiatkom oslavuje obľúbený krémový prášok na pečenie 75 rokov
- Prežil obe svetové vojny aj požiar výrobného závodu. Tajomstvo jeho receptúry zostáva dodnes neodhalené
- Aj keď sa jeho použitie spája skôr s tradičnými receptami, stále má čo povedať aj súčasnej generácii
- Napriek náročným začiatkom oslavuje obľúbený krémový prášok na pečenie 75 rokov
- Prežil obe svetové vojny aj požiar výrobného závodu. Tajomstvo jeho receptúry zostáva dodnes neodhalené
- Aj keď sa jeho použitie spája skôr s tradičnými receptami, stále má čo povedať aj súčasnej generácii
Slováci nedajú dopustiť na mnohé slovenské sladkosti a pochutiny. Jedným z pôvodných slovenských výrobkov, ktorý sa stále teší veľkej obľube, je aj krémový prášok na prípravu krémov do tort a zákuskov – Zlatý klas. Tento, cukrármi a cukrárkami prezývaný „slovenský poklad“, oslavuje svoje 75. výročie. Počas týchto rokov sa stal neodmysliteľnou stálicou slovenských domácností či cukrární.
Príbeh Zlatého klasu je úzko spätý s malou slovenskou dedinkou, kde sa už viac ako 100 rokov vyrába škrob putujúci do celej Európy. Aké však boli jeho začiatky a vďaka čomu sa stal takým vzácnym nielen pre Slovákov?
„Z praxe môžem povedať, že Zlatý klas je aj v súčasnosti veľkou pomocou pri veľkovýrobe a v reštauračných prevádzkach. Sme s ním spokojní. V rámci našej prevádzky ho využívame napríklad pri príprave venčekov, rôznych rezov a iných pochutín,“ potvrdzuje svojou osobnou skúsenosťou Pavol Krištof, šéfkuchár aktuálne pôsobiaci vo Wanderhotel Taurerwirt v rakúskych Alpách.
Na prvý pohľad nenápadný krémový prášok mnohým otočil svet pečenia hore nohami. Logo zlatého kukuričného klasu na obale výrobku je stále pre mnohé domácnosti synonymom prípravy kvalitných koláčov, chutných krémešov či jemných krémov do zákuskov a tort. Hoci sa za roky stravovacie návyky Slovenska zmenili, Zlatý klas s nimi stále dokáže udržať krok.
Bol raz jeden Boleráz
Nenápadná obec v okrese Trnava je v okolí známa aj ako „malá Barcelona“ – lokálni milujú futbal. Pochváliť sa môžu úspešnou tehlárňou a cenami ovenčeným hasičským zborom.
Práve Boleráz je miestom, kde sa už desaťročia vyrába tradičný slovenský kukuričný škrob. Jeho výroba je v regióne tak významná a dominantná, že pohla celým trhom a vytvorila aj biznisové príležitosti pre domácich – okolité družstvá predávajú všetku vypestovanú kukuricu práve miestnej škrobárni.
Nie všetko však bolo vždy sladké. Cesta k úspechu závodu bola kľukatá a poznamenaná dvoma svetovými vojnami či veľkým požiarom.
Ťažko skúšané slovenské škrobárne
História výrobného závodu sa začala písať ešte v roku 1912. V tom čase Bolerázu kraľuje úspešný poľnohospodársky liehovar. Drastické dôsledky 1. svetovej vojny ho však neobišli a závod v Boleráze začal upadať.
V roku 1919 ho teda preberajú noví vlastníci, ktorí na mieste liehovaru vybudujú prvý závod na výrobu škrobu z divých gaštanov. Boleráz sa tak už vtedy mohol pochváliť jednou z prvých škrobární na svete. Firme sa však základná surovina vo forme gaštanov neosvedčí, kvôli jej nepríjemnej aróme, a tak hľadá vhodnú náhradu.
„Osvietenie“ prichádza vďaka „zlatému“ kukuričnému klasu a podnikatelia sa preorientujú na výrobu škrobu z kukurice. Slovenský produkt získava už v tom čase svoje známe logo so žltým kukuričným klasom. Tento charakteristický znak je dodnes na obale výrobku a je chránený ochrannou známkou.
Upiecť koláč nebolo vždy samozrejmosťou
Dnes sa len málokto zaoberá tým, či mu správne nakysne cesto. Všetko máme v supermarketoch na dosah ruky a príprava jedla nikdy nebola jednoduchšia. Nie vždy to však bolo také jednoduché.
Kedysi sa na pečenie používala kypriaca múka od Justusa von Liebiga, ktorá však nebola spoľahlivá. Nedala sa dlhšie skladovať a cesto sa často nedalo v konečnom dôsledku použiť.
To zmenil až August Oetker. Po dvoch rokoch experimentovania prišiel s výrobkom na nakysnutie cesta, ktorý mal neutrálnu chuť a bol trvanlivý. Napriek vyššej cene sa v domácnostiach ujal práve vďaka svojej spoľahlivosti, ktorou značne uľahčoval dosiahnutie želaných výsledkov pečenia.
Majitelia škrobárne postupne začínajú objavovať jedinečnosť kukuričného škrobu a jeho využitia v potravinárstve. Celú výrobu prispôsobujú produkcii kukuričného „zlata“. Tesne pred koncom druhej svetovej vojny sa však závod opäť dostáva do vážnych ťažkostí. Stroje a výrobné technológie v závode rozoberú nemeckí vojaci a odvezú do Nemecka. V apríli 1945 navyše celý závod za záhadných okolností ľahne popolom.
V povojnových rokoch je výroba obnovená a v roku 1949 vzniká štátny podnik Slovenské škrobárne, ktorý do Bolerázu priniáša aj výrobu pudingových práškov. Jedným z prvých je aj dnešný Zlatý klas, v tom čase nazývaný Krémový prášok so zlatým klasom.
Po Nežnej revolúcii prebieha modernizácia závodu s cieľom zefektívniť výrobu a pokračuje aj po odkúpení výrobného závodu v roku 1993 spoločnosťou Dr. Oetker.
Zlatý klas by mal dobre poznať každý Slovák. Odpovedz na kvízové otázky a zisti, ako dobre ho poznáš ty:
Zlatý klas sa oficiálne vyrába od roku 1947. Kedy sa však začalo experimentovať s produkciou škrobu v Boleráze?
Koľko gramov má obsah jedného balíčka Zlatého klasu?
Koľko príchutí má Zlatý klas?
Čo sa nachádza v logu Zlatého klasu?
V obchodoch sa dá kúpiť aj praktické rodinné balenie Zlatého klasu. Koľko váži?
Všestranný pomocník do kuchyne opradený tajomstvom
Zlatý klas je slovenský originál, ktorý sprevádza gazdinky a cukrárky na ceste za chutnými koláčmi už 75 rokov. Je to všestranný pomocník, zíde sa pri príprave náplní do tort, na prípravu krému na dukátové buchtičky, ale aj ako základná surovina do jemných ciest a korpusov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zdá sa, že ide o jednoduchú prísadu – na obale je napísané, že obsahuje kukuričný škrob, arómu a farbivá karotén a riboflavín. Skutočné tajomstvo jeho výroby – a to, čo robí Zlatý klas Zlatým klasom – zostáva stále utajené vnútri bolerázskeho závodu.
Ide o sofistikovaný postup, ktorý z daných surovín vytvára špecifické zloženie. O čo presne ide, sa nepodarilo zistiť ani konkurencii. Jedno sa zdá byť ale jasné, originálny slovenský produkt si zachováva svoju originálnu receptúru a nadštandardnú kvalitu.
Potvrdzuje to aj fakt, že v roku 2020 Zlatý klas získal dokonca Značku kvality 2. stupňa, ktorú udeľuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR slovenským výrobkom s nadštandardnými kvalitatívnymi parametrami.
Na vrchole popularity
Hoci má Zlatý klas svoju stabilnú a garantovanú kvalitu, ktorá sa nemení, predsa len došlo k istým zmenám a inováciám. Od roku 2016 si slovenskí spotrebitelia môžu kúpiť aj Premium Zlatý klas, ktorý obsahuje mletý vanilkový struk a extrakt z Bourbon vanilky z ostrova Madagaskar.
Ďalšou inováciou bol Zlatý klas bezgluténový s certifikátom AOECS (asociácia európskych celiatických spoločností), čo umožňuje jeho použitie aj pre ľudí trpiacich intoleranciou na lepok: „Je veľmi dobré, že sú k dispozícii aj bezgluténové verzie, takže môžeme pripraviť chutné jedlo pre každého,“ pochvaľuje si toto rozhodnutie šéfkuchár Krištof.
Tradície, ktoré pretrvávajú
Využitie Zlatého klasu môže byť u ľudí spájané hlavne s kuchyňou starých mám a mladým ľuďom sa môže zdať ako niečo nerelevantné pre dnešnú dobu nepečených koláčov a „raw“ kuchyne. Podľa rôznych receptov a kuchárskych experimentov to však skrátka nie je pravda a Zlatý klas má dodnes svoje miesto v slovenských kuchyniach.
S použitím krémového prášku Zlatý klas je totiž možné pripraviť aj nepečené koláče a zákusky, ako napríklad obľúbený cheesecake. Ako ukazujú rôzne komentáre na kuchárskych fórach a zdieľané recepty, Zlatý klas je obľúbenou prísadou, ktorú si vďaka jej vlastnostiam, jemnej vanilkovej chuti a spoľahlivým výsledkom pochvaľuje aj súčasná generácia mladých gazdiniek a cukrárok.
Využitie záleží aj od vlastného experimentovania. „Áno. Zlatý klas má stále svoje miesto aj v súčasnej kuchyni, či už si človek robí pudingový krém alebo rôzne špeciality, ako napríklad guláš s feferónkami a čokoládovou omáčkou,“ potvrdzuje šéfkuchár Krištof.
Zdroje: Hospodárske noviny, Naj dedina noviny, Webnoviny, Kam za krásouView this post on Instagram