Lekár sa jednoznačne vyjadril k otravnému zvyku Slovákov: Nerobte to, je to trápne a nepríjemné
- Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní konečne dohodli
- Avšak slovenský lekár hovorí o ďalšej problematike
- Pacienti dávajú lekárom „ďakovné“
- Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní konečne dohodli
- Avšak slovenský lekár hovorí o ďalšej problematike
- Pacienti dávajú lekárom „ďakovné“
Vláda a lekárski odborári konečne vyriešili na sobotňajšom rokovaní otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO).
Ako sme ťa informovali už v predchádzajúcom článku, vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov.
Slovenský lekár Maroš Rudnay hovorí vo svojom príspevku o ďalšom probléme, ktorý trápi zdravotníkov. Podľa jeho slov chce „pacient už po výkone, vyšetrení atď. dať lekárovi ďakovné vo forme peňazí“.
Vzťah pacienta a lekára
Rudnay sa odvoláva na rozhovor s neurochirurgom Benediktom Trnovcom, ktorý sa radí medzi lekárov, ktorí dali výpoveď ešte pred dohodou vlády s odborármi. Ten už niekoľkokrát zažil, rovnako ako Rudnay, pacientov ponúkajúcich „ďakovné“ vo forme peňazí.
„V kontexte vzťahu lekára a pacienta ide o úplne zbytočnú, nedôstojnú a nepríjemnú situáciu, ktorá vyrušuje. Chcem sa pri pacientovi rozhodovať slobodne a nemať s ním iné tajomstvo ako lekárske. A je jedno, či je to prezident alebo bezdomovec,“ hovorí v rozhovore Trnovec.
S týmto tvrdením súhlasí aj rádiológ Rudnay, ktorý prosí ľudí, aby to nerobili, a to ani vtedy, ak urobí pre nich nejakú „láskavosť“, čo podľa neho znamená niečo navyše a vo svojom voľnom čase.
„Láskavosť nie je, že iného pacienta pošlem preč, aby som vám vyhovel, nie, to je, že vám vyhoviem v čase, keď som sa teoreticky mohol ísť naobedovať alebo tak. Hovorím len za seba (ostatní to môžu cítiť inak), ale naozaj to nerobte, nenoste, nedávajte. Hlavne nie peniaze, ale ani dezerty, kávy, fľašky a neviem čo (čo je podľa práva taký istý úplatok ako peniaze),“ vysvetľuje Rudnay.
„Netreba, keď poviete ďakujem a keď poviete ďakujem plus taštičku s fľašou vína, tak ja cítim úplne rovnakú vďačnosť, ale v druhom prípade mi je aj trápne a NEPRÍJEMNE. Ja tú robotu urobím vždy rovnako, aj bez materiálneho darčeka,“ pokračuje Rudnay.
Bazár s výmenným trhom
Slovenský lekár ďalej hovorí o tom, že nemocnica ho zaplatí aj vtedy, ak mu ľudia nič neprinesú. Za svoju výplatu si kúpi všetko, čo má rád sám, pričom nemusí mať žiadne výčitky svedomia.
„Ja od pacienta naozaj nič nepotrebujem. Ja som tam pre pacienta, nie je to bazár s výmenným trhom. Prídete, poviete, o čo ide, ja urobím svoju robotu a napíšem vám nález, vysvetlím, čo treba, poďakujete (ak chcete) a idete domov a ja som spokojný a nič viac nepotrebujem, mne radosť robí to vyšetrenie a o moje finančné životné potreby sa postará nemocnica, to vôbec vy ako pacient neriešte,“ píše Rudnay v príspevku.
V neposlednom rade apeluje Rudnay na lekára Trnovca, ktorý opisuje problémy v nemocniciach presne z jeho pohľadu. „Presne tá kultúra autoritárska, nevypočítateľnosť nemocnice, absolútna stagnácia obnovy, rovnostárstvo a žiadna motivácia byť lepším, prosím prečítajte si to, sú to absolútne reálne a presne formulované veci,“ zakončuje príspevok Rudnay.
Zdroje: FB/Maroš Ry, SIU