Lekár Visolajský: Pandémiu sme nezastavili, teraz prehrávame v nemocniciach. Mocní ľudia krajiny to stále nepochopili
- Lekár Peter Visolajský upozorňuje, že pandémiu možno poraziť výlučne pred dverami nemocníc
- Je podľa neho najvyšší čas, aby ministerstvo zdravotníctva tlačilo na premiéra a žiadalo skutočné riešenie
- Lekár Peter Visolajský upozorňuje, že pandémiu možno poraziť výlučne pred dverami nemocníc
- Je podľa neho najvyšší čas, aby ministerstvo zdravotníctva tlačilo na premiéra a žiadalo skutočné riešenie
Pandémia sa nedá poraziť v nemocniciach, pandémia sa dá poraziť len pred nemocnicami. Túto vetu verejne povedal ešte v októbri minulého roka lekár Peter Visolajský, ktorý bol počas prvej vlny koronavírusu členom permanentného krízového štábu.
Dnes upozorňuje, že v súčasnosti nám zomiera stále vyše sto ľudí denne a stále viac mladších. „Pandémiu sme nezastavili pred nemocnicami a teraz prehrávame v nemocniciach. Žiaľ, mocní ľudia tejto krajiny a príliš veľa ľudí na Ministerstve zdravotníctva to stále nepochopili,“ napísal na sociálnej sieti Peter Visolajský.
Konštatuje, že denne počúvame, ako hrdinsky a neúnavne rezort zdravotníctva hľadá voľné lôžka, denne presúva pacientov v ťažkom stave desiatky aj stovky kilometrov. Ale smrtnosť na umelej pľúcnej ventilácii s COVID-19 je viac ako 50 % , často 60-80 %.
„Po hrdinskom hľadaní voľného lôžka na umelú pľúcnu ventiláciu a niekedy aj po presune pacienta 150-200 kilometrov na toto lôžko, napriek enormnej snahe zdravotníkov, šesť až osem pacientov z desiatich na tejto ventilácii aj tak umiera,“ hovorí skúsený lekár Visolajský.
Zdôrazňuje pritom, že tí, čo prežijú pľúcnu ventiláciu, majú veľmi často aj doživotné následky. Cesta podľa neho nie je „hrdinsky a do vyčerpania“ hľadať voľné lôžka, ale zabrániť, aby sa daný človek nakazil, teda aby sa infekcia šírila.
Treba búchať na dvere premiéra
„To je jediné opatrenie, ktoré zachraňuje životy a ekonomiku. Len pred nemocnicami sa dá pandémia poraziť. Od MZ SR by bolo hrdinské, keby denne búchali na dvere premiéra a žiadali skutočné riešenie. Na ministerstve majú všetky informácie, aby vedeli, koľko životov nás stojí toto ticho ministerstva zdravotníctva,“ píše Visolajský, ktorý pôsobí v nemocnici v Nitre.
Pripomína, že na Slovensku denne zomrie viac ako sto ľudí. „Za každým jedným človekom z tohto čísla je veľa tragédie, plaču a smútku. Zomrel otec, dedo, sestra, švagor, kolega, mama… A zbytočne. Aká strašná veta – zomrel, hoci nemusel.“
Podľa odborníka v našej krajine až príliš veľa týždňov diskutujeme, že lockdown máme len na papieri. Za ten čas nám zomrelo veľa ľudí. Zdôrazňuje, že lockdownové trápenie sa zbytočne naťahuje, čím ešte viac klesá ochota ľudí opatrenia dodržiavať.
„Znásobujú sa negatívne následky lockdownu a jeho pozitíva ľudia nevidia. Čo potom od ľudí čakáme? Prečo ich po takomto zlyhaní inštitúcií a kompetentných karháme, že sú nezodpovední? Dlho vieme, že najčastejšie sa človek infikuje v rodine a v práci,“ objasňuje.
Peter Visolajský ďalej pripomína, že status o tom, že musíme rozbehnúť testovanie vo firmách, uverejnil na Facebooku 11. januára a na Ústrednom krízovom štábe to navrhol v októbri. Až v súčasnosti sa pritom vedú veľké debaty, že treba testovať vo firmách.
„Veľmi, veľmi si prajem a dúfam, aby dnes vláda prijala také rozhodnutia, ktoré skutočne zachránia životy ľudí.“
Rozhodnutie je podľa jeho slov jednoduché. Stačí sa pozrieť, ako podobné situácie zvládli iné krajiny.
Buď sa Slovensko vydá cestou premorenia, a teda budeme pokračovať v tom, čo robíme. „Ono to časom zase na chvíľu klesne, ale obete na životoch a ekonomike budú obrovské,“ opisuje, čo by nastalo v prípade premorenia obyvateľstva.
Takže nám podľa odborníka zostáva len jediná cesta – inšpirovať sa tými úspešnými krajinami a spraviť jednoducho opatrenia, aké zabrali u nich. „Na Slovensku už teplú vodu, koleso a už vôbec nie atómovú zbraň nevymyslíme. Veľmi dúfam, že vláda na dnešnom rokovaní zachráni stovky a tisíce životov. Veľmi si to prajem,“ dodáva.
Bittó Cigániková z SaS si myslí, že je potrebné posilniť trasovanie. Rovnako tvrdí, že sa musí presunúť testovanie blízkych kontaktov z antigénového na PCR. Podľa nej sa to vôbec nerobí.
„Musíme pomôcť ambulantnému sektoru s prednemocničnou liečbou,“ povedala v dnešnej diskusii Na telo na Markíze. Podľa nej je snaha dohodnúť sa vecne a odborne na základe argumentov.
„Teraz potrebujeme jednotu. Potrebujeme sa opäť spojiť a nehrať politické hry. Ide o životy ľudí,“ povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Zároveň verí, že premiér dokáže spoločne odkomunikovať opatrenia aj s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a urobí všetko preto, aby spoločné riešenie, ktoré navrhujú odborníci, schválili a situáciu na Slovensku upokojili.
V súvislosti s ruskou vakcínou Sputnik V Šipoš povedal, že nevidí problém v tom, ak minister zdravotníctva vyrokuje zmluvu s ruskou stranou, aby sa dala ľuďom taká možnosť, ak o to prejavia záujem.
Bittó Cigániková si myslí, že by to mal schvaľovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv, lebo oni jediní na Slovensku vedia reálne posúdiť, či je vakcína dobrá alebo nie. Europoslankyňa Beňová aj Bittó Cigániková si myslia, že ak bude zaočkovaných viac ako 20 % ľudí, tak by bolo vhodné uvažovať o ich výhodách a mali by sa pre nich napríklad otvoriť kaviarne. Šipoš by toto rozhodnutie nechal na odborníkov.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/ Peter Visolajský, Markíza/ Na telo, TASR