Lekári našli spôsob, ako poraziť rakovinu. Výsledky novej vakcíny prekonali očakávania

  • Vedci urobili zásadný krok vpred vo vývoji vakcíny proti rakovine
  • Nová vakcína dokáže bojovať proti širokému spektru nádorov
rakovina
Ilustračné foto Unsplash/NCI, Accuray
  • Vedci urobili zásadný krok vpred vo vývoji vakcíny proti rakovine
  • Nová vakcína dokáže bojovať proti širokému spektru nádorov

Vakcína proti rakovine už dávno nie je len víziou budúcnosti. Myšlienka využiť imunitný systém na boj s nádorovými bunkami existuje už celé desaťročia. Prvý významný prelom prišiel v roku 2010, keď bola schválená vakcína proti rakovine prostaty.

Odvtedy sa vedci z celého sveta snažia vyvinúť nové vakcíny proti rakovine, ktoré by pomáhali imunitnému systému rozpoznať a zničiť nádorové bunky. Tím výskumníkov z Tufts University nedávno predstavil vakcínu, ktorá spúšťa silnú imunitnú reakciu a dokáže vytvoriť trvalú imunologickú pamäť.

Ako funguje nová vakcína proti rakovine

Tím vedcov pod vedením profesora biomedicínskeho inžinierstva Qiaobinga Xu z Tufts University navrhol technológiu, ktorá sa zameriava na široké spektrum nádorov.

Základ ich metódy tvoria lipidové nanočastice, ktoré efektívne transportujú mRNA exprimujúcu špecifické antigény, čím zintenzívňujú imunitnú odpoveď organizmu. Takto aktivovaný imunitný systém získa výrazne lepšiu schopnosť rozpoznať a zničiť nádorové bunky.

„Vylepšili sme vakcínu proti rakovine tým, že sme ju urobili použiteľnou na akýkoľvek solídny nádor, z ktorého môžeme vytvoriť lyzát, možno aj nádory neznámeho pôvodu, bez toho, aby sme museli selektovať sekvencie mRNA. Pridali sme aj ďalšiu zložku, nazývanú AHPC, ktorá pomáha nasmerovať proteínové fragmenty z rakovinových buniek do dráhy imunologickej odpovede,“ cituje Scitech Daily profesora Xu.

Na rozdiel od bežných vakcín proti infekčným chorobám, ktoré chránia pred vírusmi či baktériami, vakcína proti rakovine cieli priamo na existujúce nádorové bunky.

Aktivuje imunitný systém, aby rozpoznal rakovinové bunky a účinne proti nim zasahoval. Preventívne vakcíny proti rakovine (napríklad na HPV) riešia iba vírusy spojené s nádorovým ochorením, nie samotné nádory.

Nový typ vakcíny preukázal pozoruhodné výsledky pri testovaní na zvieracích modeloch melanómu, karcinómu prsníka, Lewisovho karcinómu pľúc a karcinómu vaječníkov v pokročilom štádiu.

Aktivované cytotoxické T bunky začali cielený útok na nádorové tkanivá, spomalili ich rast a zároveň potlačili šírenie metastáz. Táto nová stratégia posilňuje víziu, v ktorej sa vakcína stáva plnohodnotnou súčasťou komplexnej onkologickej liečby.

Vakcíny podľa genetického profilu nádoru

Sľubne vyzerá aj nová vakcína proti rakovine pankreasu, o ktorej informuje portál Science News. V malej klinickej štúdii ostali niektorí pacienti bez známok ochorenia viac ako tri roky. Výskumný tím pod vedením Vinoda Balachandrana, chirurgického onkológa z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku, testuje túto experimentálnu vakcínu s cieľom zabrániť recidíve agresívnych nádorov.

Napriek dostupnosti štandardných terapeutických protokolov zostáva rakovina pankreasu mimoriadne ťažko liečiteľná. „Nedostatok účinných liečebných možností predstavuje pre túto oblasť veľkú výzvu,“ konštatuje onkológ Aaron Sasson.

Vakcína proti rakovine využíva rovnaký princíp ako mRNA vakcíny proti COVID-19. Avšak na rozdiel od nich kóduje nádorovo špecifické proteíny, nie vírusové. Zásadným rozdielom je aj vysoká miera personalizácie. Každá vakcína proti rakovine vzniká na mieru podľa genetického profilu konkrétneho nádoru.

Balachandran vysvetľuje, že každý nádor nesie unikátnu sadu genetických mutácií. Lekári najprv chirurgicky odstránia nádor. Následne analyzujú jeho DNA a identifikujú mutácie produkujúce abnormálne proteíny. Personalizovaná vakcína proti rakovine obsahuje RNA sekvencie na kódovanie týchto „červených vlajok“.

Týmto spôsobom vakcína trénuje imunitný systém rozpoznať a zlikvidovať rakovinové bunky. „Telo tak vytvára bunky, ktoré dokážu identifikovať rakovinu, eliminovať ju a zotrvať v organizme dlhodobo – pre prípad návratu ochorenia,“ dodáva Balachandran. Rovnaký prístup skúmajú vedci aj pri iných onkologických diagnózach, vrátane melanómu a kolorektálneho karcinómu. 

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Scitech Daily, Science News

Najnovšie videá

Trendové videá