Lekári sú zdesení. Choroby šesťdesiatnikov nachádzajú u čoraz mladších ľudí
- Slovenské štatistiky naznačujú, že najčastejšie pribúdajú prípady rakoviny kože, kolorekta a prsníka
- Jej príznaky sa podobajú iným chorobám a je ťažké rozlíšiť ich
- Slovenské štatistiky naznačujú, že najčastejšie pribúdajú prípady rakoviny kože, kolorekta a prsníka
- Jej príznaky sa podobajú iným chorobám a je ťažké rozlíšiť ich
Iba pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o tom, že onkologické ochorenia sú na Slovensku druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. Ak by nebolo koronavírusu, podľa NCZI by boli tieto ochorenia zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Najnovšie štatistiky naznačujú, že najčastejšie pribúdajú prípady rakoviny kože, kolorekta a prsníka.
Vo svete je situácia o niečo iná a ako informuje CNN, rakovinu počas posledných troch rokov v počte úmrtí nepredbehol ani koronavírus, ktorý si vyžiadal celkovo 6,7 milióna obetí.
Mnohí ľudia si neuvedomujú, že majú rakovinu. Je to spôsobené tým, že jej príznaky sa podobajú iným chorobám a je ťažké rozlíšiť ich.
Podľa odborníkov by sme svoj stav mali riešiť najmä v prípade nevysvetliteľnej straty na váhe alebo priberania, opuchom alebo hrčami v slabinách, krku, žalúdku alebo podpazuší. Problémy však naznačuje aj horúčka alebo nočné potenie.
Zbystriť pozornosť by sme mali aj v prípade zmien sluchu a zraku, záchvatov, častých bolestí hlavy alebo bezdôvodnej tvorby modrín. Rakovina však na začiatku bolesť nespôsobuje, čiže dôležitá je prevencia a pravidelné lekárske kontroly.
Čoraz mladší ľudia
Ako ukazuje výskum vedcov z Harvardu, počet diagnóz u ľudí mladších ako 50 rokov je prekvapivo vysoký. Vysoký počet nových diagnóz rakoviny prsníka, hrubého čreva, pažeráka, žlčníka, obličiek, pečene, pankreasu, prostaty, žalúdka a štítnej žľazy nepribúdajú iba u 50-ročných ľudí, ale aj u 40-ročných a dokonca aj 30-ročných.
Podľa odborníkov je to nezvyčajné, keďže choroba zvyčajne postihuje ľudí nad 60 rokov. Uvádzajú, že rakovina sa vo všeobecnosti považuje za stav súvisiaci s vekom. Hlavných kandidátov na rakovinovú mutáciu robí z buniek práve vek a to, že zažívajú desaťročia opotrebovania environmentálnymi toxínmi a nepriaznivým životným štýlom.
Nikto presne nevie povedať, prečo sa to deje, no podľa WHO sú kľúčovými rizikovými faktormi rakoviny fajčenie, konzumácia alkoholu, znečistené ovzdušie, obezita, nedostatok fyzickej aktivity a nezdravá strava.
Ak sa zamyslíš nad tým, čo všetko z vyššie uvedeného robíš ty, možno si uvedomíš, že nie si neohroziteľný. Podľa odborníkov netrvá 65 rokov, kým sa rakovina žalúdka prejaví u človeka, ktorý je nezdravo. Tvrdia, že stačí 20 rokov. S prevenciou proti rakovine by sme teda mali začať už v mladom veku.
Okrem vyššie uvedených prípadov je rakovina podmienená aj geneticky, čo znamená, že ak máš rakovinu v rodine, možno si zdedil predispozíciu na ochorenie aj ty. Preto by si mal poznať zdravotnú anamnézu svojej rodiny. Mieru rizika určuje aj to, kedy mal člen tvojej rodiny rakovinu.
Rakovinová epidémia
Onkologické ochorenia trápia celý svet. Ako sme ťa v predchádzajúcom článku informovali, rakovina v súčasnosti dosahuje alarmujúce čísla pri ľuďoch vo veku do 50 rokov.
Podľa CNN svetu hrozí problém, ktorý odborníci pomenovali ako „rakovinová epidémia“. Vyplýva to zo štúdie sledujúcej rast počtu prípadov rakoviny z dát 44 krajín, medzi ktoré sa radí aj Slovensko.
Dobrou správou je, že vedcom z univerzity v Tel Avive sa podarilo prísť na to, ako sa môžeš pred rakovinou do značnej miery ochrániť. Recept nie je nijako komplikovaný. Naopak, úplne stačí, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu.
Ako informuje The Times of Israel, tieto aktivity totiž dokážu podľa výskumníkov znížiť u ľudí pravdepodobnosť výskytu niektorých druhov rakoviny o 72 percent.
Zdroje: World Meters, CNN, NCZI, The Times of Israel, archív Startitup