Lekári varujú: Táto zákerná choroba môže zasiahnuť každého Slováka, sleduj týchto 5 príznakov

  • Na mŕtvicu každý rok umiera množstvo Slovákov
  • Príznaky ti prezradia, že je zle aj 90 dní dopredu
mozog, doktor
Archív Canva
  • Na mŕtvicu každý rok umiera množstvo Slovákov
  • Príznaky ti prezradia, že je zle aj 90 dní dopredu

Každý z nás už niekedy počul o zákernej chorobe, ktorá môže prísť úplne bez varovania. Postihuje ľudí rôzneho veku a často sa začne nenápadne – drobnými príznakmi, ktoré sme schopní prehliadnuť. Sprevádzajú ju problémy s pohybom, rečou alebo rovnováhou a v priebehu niekoľkých minút sa tvoj život obráti na ruby. Reč je, samozrejme, o mŕtvici. 

Ako upozorňuje TV Nova, lekári varujú, že mŕtvicu predpovedá až 5 príznakov, ktoré vieme pozorovať aj 90 dní pred jej vypuknutím. Hoci sa cievna mozgová príhoda často spája s vyšším vekom, môže postihnúť aj mladších dospelých či dokonca deti. Napriek strašidelným prognózam však existujú varovné signály, ktoré môžu naznačovať blížiacu sa mŕtvicu.

5 znakov, ktoré nesmieš prehliadnuť

Dr. Brandon Giglio upozorňuje na závažnosť týchto príznakov: „U mnohých ľudí je to v skutočnosti predzvesť pre mŕtvicu, ktorá sa môže objaviť behom nasledujúcich 48 hodín až po 7, 30 či 90 dňoch.“

Tieto prejavy, známe ako tranzitórny ischemický atak alebo „malá mozgová príhoda“, značia, že treba vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. 

  • Náhla necitlivosť alebo slabosť: Objavuje sa v tvári, ruke alebo nohe, najmä na jednej strane tela.
  • Zmätok a problémy s rečou: Náhla neschopnosť rozprávať alebo rozumieť reči, prípadne zmätenosť.
  • Problémy so zrakom: Náhle zhoršenie alebo strata zraku na jedno alebo obe oči.
  • Problémy s chôdzou: Náhla závrat, strata rovnováhy alebo problémy s koordináciou pohybov.
  • Náhla silná bolesť hlavy: Intenzívna bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

Okrem toho, že by si mal sledovať tieto príznaky, treba myslieť aj na prevenciu. Lekári odporúčajú obmedziť fajčenie, pitie alkoholu, vyvarovať sa stresu a nastaviť sa na zdravý životný štýl. 

Pozor na soľ

Ak patríš k ľuďom, ktorí siahnu po soľničke oveľa častejšie ako tvoja rodina a priatelia, mal by si spozornieť. Nadmerné solenie je nezdravé a vedie k zvýšenému riziku rôznych zdravotných ochorení. Farmaceutka Natália Radošinská z trnavskej lekárne Dr. Max vysvetľuje, prečo je dôležité mať solenie pod kontrolou, ktoré jedlá majú viac soli a či existujú aj zdravšie alternatívy soli.

Soľ je neodmysliteľnou súčasťou našej stravy. V mnohých odporúčaniach sa uvádza, že je vhodnejšie používať jódovanú soľ, ktorá vzniká pridaním jodidu draselného do soli (ide o tzv. jodizáciu). Jód sa do soli pridáva z dôvodu nízkeho príjmu jódu v strave. Nedostatočný príjem jódu je spájaný so zlým vývojom mozgu plodu, malých detí a s rozvojom závažnej formy mentálnej retardácie – kreténizmom.

Takéto prípady boli bežnými hlavne v 20. rokoch minulého storočia. V soli je obsiahnutá látka sodík, ktorá je veľmi dôležitá pre náš organizmus z viacerých dôvodov. Je to esenciálna živina, ktorá zabezpečuje správnu rovnováhu vody a minerálov v tele. Podieľa sa na prenose nervových impulzov, kontrakcie a relaxácie svalov i normálnej funkcie buniek.

Spôsobuje vysoký krvný tlak

Nadmerný príjem sodíka v strave je spájaný so zvýšeným rizikom vzniku hypertenzie (vysokého krvného tlaku). S tým úzko súvisí riziko vzniku ďalších kardiovaskulárnych ochorení, ako napríklad srdcového infarktu. Dlhodobý nadmerný príjem soli je spájaný aj so vznikom ochorení, ako rakovina žalúdka, obezita, osteoporóza, Meniérova choroba a ochorenia obličiek.

„Takto neliečené ochorenia môžu viesť k invalidite alebo smrti v dôsledku mŕtvice, k zlyhaniu srdca alebo obličiek. Vďaka adekvátne zvolenej liečbe a nastavením vhodnej diéty sa môžeme vyhnúť prípadným komplikáciám,“ hovorí Natália Radošinská z Dr. Max. Jedným z účinných spôsobov, ako pomôcť pri liečbe týchto ochorení, je aj obmedzenie príjmu sodíka.

Nevyhýbaj sa však len soleniu stravy, ale aj tzv. skrytej soli, ktorá je obzvlášť nebezpečná. „Nachádza sa prevažne v spracovaných potravinách, ako sú údeniny, mrazené mäso s prísadami soli, mäsové konzervy, paštéty, údené a konzervované ryby, ale aj v syroch,“ upozorňuje odborníčka.

Zdroje: UC DAVIS HEALTH, TV NOVA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá