„Lekárom budeme platiť stovky až tisícky eur,“ varuje župan. Lengvarského vyzýva na rokovanie
- Nitriansky župan jednoznačne podporuje ambulantných lekárov
- Konštatuje, že navýšenie platieb o šesť až sedem percent je pri 15-percentnej inflácii zo strany ambulancii nepodpísateľné
- Nitriansky župan jednoznačne podporuje ambulantných lekárov
- Konštatuje, že navýšenie platieb o šesť až sedem percent je pri 15-percentnej inflácii zo strany ambulancii nepodpísateľné
Situácia v ambulanciách je podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislava Becíka kritická. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského preto žiada o okamžité rokovanie ohľadom situácie ambulantných lekárov. Podľa nitrianskeho župana neriešenie súčasnej situácie hrozí kolapsom celého zdravotníctva.
Už teraz podľa predsedu NSK nemá viac ako 160 000 občanov na Slovensku svojho všeobecného lekára, eviduje sa aj nedostatok špecialistov vo viacerých odboroch. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa župy Michaela Kotradyová.
„Vláda dohnala ambulantných lekárov do situácie, v ktorej od 1. februára zavrú ambulancie alebo nepodpíšu zmluvy so zdravotnými poisťovňami a začnú vyberať plné platby za ošetrenie. Plná platba za ošetrenie nezahŕňa iba samotnú prácu lekára, ale pacient bude musieť zaplatiť náklady laboratóriám a tiež plnú platbu za lieky,“ povedal Branislav Becík, podľa ktorého za jedno vyšetrenie tak môže každý človek zaplatiť od 1. februára až niekoľko stoviek dokonca až tisícky eur.
Nitriansky župan jednoznačne podporuje ambulantných lekárov a konštatuje, že navýšenie platieb o šesť až sedem percent je pri 15-percentnej inflácii zo strany ambulancii nepodpísateľné, pretože za týchto okolností nedokážu udržať svoju prevádzku.
„Chcem informovať pána ministra Lengvarského o tom, čo sa deje v krajoch. Lekári v ambulanciách môžu čeliť insolventnosti. Vieme v Nitrianskom kraji o lekároch v dôchodkovom veku, ktorí pri týchto podmienkach už nie sú ochotní nadsluhovať a ambulancie zatvoria. Náhradu za nich nemáme. Lekári v dôchodkovom veku tvoria až 50 percent všetkých lekárov v Nitrianskom kraji,“ dodal Becík.
Potrebné je dofinancovanie
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada vládu, aby okamžite dofinancovala ambulantný sektor sumou minimálne 320 miliónov eur z finančnej rezervy Ministerstva financií SR. V tlačovej správe to uviedla prezidentka SVLS Monika Palušková. Tento krok podľa nej nebude mať žiadny dopad na štátny rozpočet, pretože tieto peniaze sú už jeho súčasťou a bude sa sanovať najakútnejšia fáza medicínskej katastrofy.
„Nečinnosť vlády hrozí rozpadom štandardného fungovania ambulancií už v najbližších týždňoch a nekontrolovateľnou špirálou chaotického vyberania poplatkov,“ upozornila.
Ministerstvo zdravotníctva SR musí podľa Paluškovej bez odkladu pripraviť vyhlášku týkajúcu sa regulácie poplatkov súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore v súlade s platnou legislatívou. „Skončí tak poplatková ,džungľa’, ktorá dáva priestor nekalým praktikám,“ uviedla.
Od rezortov financií a zdravotníctva žiada, aby bezodkladne pripravili legislatívny návrh na kompenzácie poplatkov pre konkrétne skupiny občanov, ktorí ich z objektívnych dôvodov nebudú môcť uhradiť.
„Bez odkladu v súlade s reálnymi a realizovateľnými štandardmi poskytovania zdravotnej starostlivosti sa tiež musí stanoviť konečne obsah, rozsah a nárok pacienta v rámci systému,“ uviedla Palušková. Tieto kroky musí vláda podľa nej urobiť „pre zachovanie dostupnosti ambulancií pre pacientov po 1. februári 2023 a pre prežitie ambulancií“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA