Len 140 kilometrov od Bratislavy udrelo zemetrasenie. Seizmológ odpovedá, či sa musia báť aj Slováci

  • V Rakúsku v noci vyčíňalo zemetrasenie
  • Epicentrum malo v blízkosti Slovenska
Zemetrasenie neďaleko osady Gloggnitz, Rakúsko
Zemetrasenie neďaleko osady Gloggnitz v Rakúsku Reprofoto: Volcano Discovery
  • V Rakúsku v noci vyčíňalo zemetrasenie
  • Epicentrum malo v blízkosti Slovenska

V Rakúsku sa počas prvej februárovej noci o 2:59 spustilo zemetrasenie. Stalo sa tak neďaleko osady Gloggnitz ležiacej 74 kilometrov juhozápadne od Viedne a menej ako 150 kilometrov od Bratislavy. Podľa portálu iMeteo šlo o stredne silné zemetrasenie s magnitúdou 4,5. 

Otrasy sa šírili z hĺbky asi 5 kilometrov, čo predstavuje veľmi plytké zemetrasenie. Spôsobilo, to že ho v blízkosti epicentra bolo silnejšie, než by bolo pri takejto sile zvyčajné. Na Slovensku sme ho ale mohli pocítiť iba minimálne.

Od roku 2023 podľa portálu Volcano Discovery bolo v oblasti osady Gloggnitz hlásených 340 zemetrasení. Konkrétne šlo o dve zemetrasenia s magnitúdou nad 4, štyri zemetrasenia s magnitúdou medzi 3 a 4 a ďalších 26 zemetrasení o magnitúde medzi 2 a 3. Pri zvyšných 308 prípadoch šlo o silu pod 2, čo ľudia zvyčajne necítia.

Zacítili ho v Maďarsku

Ako píše iMeteo, zatiaľ čo na Slovensku sme teda otrasy zaregistrovali len veľmi okrajovo, cítiť ich mohli napríklad v Maďarsku. Mesto Šopron totiž leží vo vzdialenosti iba 33 kilometrov od epicentra, zemetrasenie ale zaznamenali najmä prístroje. Rovnako mohli otrasy registrovať aj Česi, Chorváti či Slovinci. Erdbeben News dodáva, že rovnako to platí aj v prípade Nemcov a Talianov.

Z predbežných seizmických údajov vyplýva, že v okolí epicentra ale zemetrasenie zaskočilo množstvo ľudí. Žiadne veľké škody z oblasti, našťastie, nehlásia, z políc však padali predmety a na niektorých domoch sa rozbili okná.

Epicentrálna oblasť sa nachádza medzi Semmeringom a Gloggnitzom. Hĺbka otrasov vyvolala obavy z menších stavebných poškodení jednotlivých budov. V horách Rakúsko hlási možné zosuvy skál a lavíny. V najbližších dňoch treba v regióne počítať s vysokou otrasovou aktivitou.

Seizmicky najaktívnejšia lokalita v Rakúsku

Gloggnitz je v posledných rokoch jedným zo seizmicky najaktívnejších miest v Rakúsku s početnými znateľnými zemetraseniami. Miesto sa nachádza v brázde pozdĺž údolia Mur-Mürztal. Ide o zónu tektonického zlomu v severovýchodných Alpách, kde často dochádza k zemetraseniu.

Po početných zemetraseniach v Tirolsku za posledné tri týždne sú tieto posledné otrasy najsilnejšími. Predtým došlo 27. januára k zemetraseniu s magnitúdou 3,6 v obci Ehrwalde. V predošlých dňoch evidovali niekoľko otrasov s magnitúdou až 3,9 v St. Johann in Tirol.

V oboch regiónoch došlo v dôsledku otrasov k malým škodám na domoch. Okrem toho zemetrasenie zasiahlo aj susedné mestá v Bavorsku.

Medzi jednotlivými zemetraseniami v Ehrwalde, St. Johann a teraz v Gloggnitzi neexistuje priama súvislosť.

Slováci sa nemusia báť

Vedecký pracovník a vedúci oddelenia seizmológie v Slovenskej akadémii vied (SAV) Kristián Csicsay pre Startitup potvrdil, že toto zemetrasenie sme na Slovensku nepocítili. Slovákov ubezpečuje, že sa nemusia obávať, nebude mať žiadne priame prepojenie na naše regióny.

Po poslednom zemetrasení na východe Slovenska môžu ostať miestni obyvatelia pokojní, rovnako ako aj ľudia žijúci v blízkosti hraníc s Rakúskom. Zemetrasenie pri osade Gloggnitz podľa neho neovplyvňuje seizmologickú situáciu na Slovensku.

Zdroje: iMeteo, Volcano Discovery, Erdbeben News

Najnovšie videá

Trendové videá