Len 6-ročný chlapec sa stal obeťou nebezpečného trendu. Lekára z TikToku prešetruje odborná rada
- Mewing je trend na sociálnej sieti TikTok
- Sľubuje estetickú úpravu čeľuste
- Chlapcovi z Británie mal spôsobiť záchvaty
- Mewing je trend na sociálnej sieti TikTok
- Sľubuje estetickú úpravu čeľuste
- Chlapcovi z Británie mal spôsobiť záchvaty
Never všetkému, čo vidíš na internete, ani keď ti to hovorí tiktoková senzácia. Mohol by si totiž skončiť ako istý britský chlapec, ktorému sa po vyskúšaní virálnej medicínskej metódy odporučenej samozvaným profesionálom prihodila séria záchvatov. Prístup lekára zo sociálnej siete je v súčasnosti posudzovaný radou odborníkov.
Trend z TikToku
O udalosti informuje britský spravodajský web The Independent. Len 6-ročný chlapec mal podľa jeho rodičov utrpieť sériu záchvatov po vyskúšaní metódy doktora Mikea Mewa, ktorá mala dopomôcť tvarovať jeho čeľusť.
O technike známej ako „mewing“ (podľa jej vynálezcu a otca spomínaného doktora, profesora Johna Mewa, pozn. red.) si možno už počul aj ty. Popularitu získala prostredníctvom sociálnej siete TikTok, kde krátke videá opisujúce neortodoxnú techniku dokopy nazbierali takmer 2 miliardy zhliadnutí.
Vo svojej podstate ide o metódu, ktorá by mala podľa jej tvorcov upraviť tvar ľudskej čeľuste len pomocou „správnej“ pozície jazyka v ústach. Ako vysvetľuje množstvo videí dostupných online, záujemcom sa odporúča mať jazyk neustále pritlačený o vrchnú časť ústnej dutiny, pričom by mal byť vrchný rad zubov položený pred tým spodným.
Teknik mewing pic.twitter.com/qhAmFVzzGf
— keratcunan (@263juta) December 17, 2022
V niektorých prípadoch sa na udržanie tohto rozpoloženia zubov a jazyka používajú rôzne prístroje. Mewing sľubuje estetickú úpravu čeľuste, ktorá by v následku praktizovania metódy mala mať hranatejší tvar. Doktor Mew v rámci videí na TikToku taktiež tvrdí, že má potenciál vyliečiť zdravotné problémy spojené s nesprávnym tvarom ústnej dutiny.
Ako však vysvetľuje portál WebMD, mewing nemá vedecké základy a dôkazov, že skutočne funguje tak, ako je prezentované, je veľmi málo. U niektorých ľudí má potenciál spôsobiť viac škôd než úžitku.
Záchvaty a vypadávanie zubov
Údajne sa o tom presvedčil aj mladý Brit, ktorého rodina si želala, aby zostal v anonymite. „Pacient B“ po návšteve kliniky Mikea Mewa obdržal ešte v roku 2018 druh postroja, ktorý mal byť pripevnený na jeho hlavu a ktorý mal nosiť aspoň 8 hodín denne. Mladému pacientovi bolo taktiež nariadené nosiť „rozširujúce zariadenie“, ktoré mal nosiť až 18 hodín denne.
Ako ďalej dopĺňa BBC, chlapec mal mať problémy s nosením týchto zariadení. Ak pokračoval v ich nosení aj napriek nepohodliu, objavili sa uňho „epizódy, ktoré pripomínali záchvaty“. Tieto tvrdenia rodina chlapca prezentovala pred Všeobecnou zubárskou radou (britská nezávislá organizácia zabezpečujúca ochranu pacientov, pozn. red.).
Doktor Mew si mal údajne naúčtovať 12 500 britských libier za 36 mesiacov „liečby“, pričom rodičov varoval, že pri nedodržaní ním stanovených pravidiel o nosení riskujú vypadávanie zubov. Pred Radou rodičia chlapca taktiež kritizovali zubárov prístup. Mew údajne nebral do úvahy ich námietky a lekára nekonfrontovali, pretože sa obávali jeho „frflania“. Proces by mal pokračovať v júni.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Independent, BBC, WebMD