Lenka pracuje pre svetoznáme štúdio Zaha Hadid: Bratislava je v rozkvete. Teším sa, ako bude vyzerať o 10 rokov (ROZHOVOR)

  • Lenka Petráková dostala najvyššie možné ocenenie Grand Prix Award za architektúru a morské inovácie od nadácie Jacquesa Rougerieho
  • Venuje aj vlastným projektom. Jedným z nich je plávajúca stanica s názvom The 8th Continent, ktorá predstavuje budúcnosť čistenia vôd
  • Jej plán je postaviť krásne budovy, ktoré obohatia ich užívateľov a pomôžu prostrediu
Lenka Petráková
archív Lenka Petráková
  • Lenka Petráková dostala najvyššie možné ocenenie Grand Prix Award za architektúru a morské inovácie od nadácie Jacquesa Rougerieho
  • Venuje aj vlastným projektom. Jedným z nich je plávajúca stanica s názvom The 8th Continent, ktorá predstavuje budúcnosť čistenia vôd
  • Jej plán je postaviť krásne budovy, ktoré obohatia ich užívateľov a pomôžu prostrediu

Kedysi túžila byť sochárkou alebo maliarkou. No napokon sa rozhodla pre architektúru, ku ktorej mala blízko už v detstve. Lenka Petráková už viac než sedem rokov pôsobí mimo Slovenska, z toho štyri roky žije v Anglicku, kde pracuje v najvychýrenejšom architektonickom štúdiu na svete.

Architektúru študovala na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, neskôr v štúdiu pokračovala na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni a štúdium ukončila vo Veľkej Británii. Na Slovensku sa podľa jej slov často vyhovárame a napriek tomu, že máme bohatú architektonickú históriu, tak sa cit pre detail u nás do istej miery vytratil.

Hovorí, že to nie je len problém Slovenska, ide totiž o globálny problém zabúdania na naše korene.

  • Čo Lenku na architektúre fascinuje najviac
  • Ako hodnotí podmienky pre architektov na Slovensku a v Londýne
  • Ako vníma vo vedení hlavného mesta architekta Matúša Valla
  • Či naplnila práca v Zaha Hadid Architects jej očakávania
  • Prečo svoj špeciálny architektonický projekt nazvala Ôsmy kontinent
  • Kde čerpala inšpiráciu

Je podľa teba Slovensko konzervatívna krajina?

Myslím si, že sa na Slovensku veľa vyhovárame, a to je hlavný problém. Čokoľvek tu chcete urobiť, tak prvá odpoveď, ktorú dostanete je, že to sa nedá, to my nerobíme, to je nadlho, u nás to tak nefunguje… A to nehovorím len o architektúre, ale práve tá architektúra je o hľadaní riešení, dialógu a kompromisoch a odmietavý prístup brzdí rozvoj.

Čím sa naše poňatie architektúry líši napríklad od iných krajín?

Slovensko má bohatú architektonickú históriu zakorenenú v čistých tvaroch a prepracovaných detailoch. Bohužiaľ, tento neuveriteľný cit pre detail sa do istej miery vytratil zo súčasných slovenských stavieb. Často v architektúre hovoríme o vytratení toho lokálneho alebo o vytratení individualizmu v návrhoch.

Ale to nie je len problém Slovenska či Európy. Ide o globálny problém zabúdania na naše korene a neuvedomovania si, že pokrok nevytesňuje tradíciu a taktiež integrácia technológií neznamená, že prostredie, v ktorom žijeme nepotrebuje dizajn, ktorý podporuje jeho funkciu.

Lenka Petráková
zdroj: archív Lenka Petráková

Ako by si teda zhodnotila podmienky pre architektov na Slovensku a v Londýne?

Ja som na Slovensku praxovala iba veľmi krátko, a to pred skoro 10 rokmi. Preto neviem, aká je momentálna situácia. Ako vonkajší pozorovateľ na základe aj množstva nových a kvalitných projektov si myslím, že architekti majú dnes oveľa viac podpory investorov, ktorí si vážia dobrý dizajn.

Čo sa týka napríklad podmienok pre architektov, páči sa mi kontinuálne vzdelávanie architektov v Anglicku. Ako člen RIBA, architekt by mal zaznamenávať svoje každoročné vzdelávanie v stanovených tematických okruhoch, a to buď cez prednášky priamo RIBA, alebo od zamestnávateľa. Myslím, že je veľmi dôležité, aby architekti dbali na takéto kontinuálne vzdelávanie, aby dokázali aj svojim klientom ponúknuť ten najlepší servis.

Takto má vyzerať stavba budúcnosti. Slávny ateliér Zaha Hadid predstavil budovu, akú si ešte nevidel

Čo z architektonického hľadiska v našom hlavnom meste chýba?

Verejný priestor, obnova budov, ťažiskové objekty v Petržalke, parkovacie miesta, pešie ťahy, integrácia nábrežia….

Bratislava je momentálne v rozkvete a taký môj „list želaní“. Nie je tak ďaleko od zrealizovania. Všetko má svoju postupnosť a momentálne je hlavne potrebné vyriešiť dopravu a dobudovať rozbehnuté projekty. Veľmi sa teším na to, ako bude Bratislava vyzerať o ďalších desať rokov.

Aké svetové stavby by si si vedela predstaviť v Bratislave?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá