Letisko, ktoré Slováci často využívajú, skončilo s respirátormi. Na dovolenku si ho však zober
- Od 1. júna 2022 v Rakúsku neplatí povinnosť nosenia respirátorov FFP2
- Pravidlá sa však môžu na palube lietadla líšiť
- Od 1. júna 2022 v Rakúsku neplatí povinnosť nosenia respirátorov FFP2
- Pravidlá sa však môžu na palube lietadla líšiť
Od 1. júna 2022 v Rakúsku neplatí povinnosť nosenia respirátorov FFP2 vo verejných budovách a vo verejnej doprave.
To tiež znamená, že im zbohom povedalo Slovákmi obľúbené letisko vo Viedni.
Na palube môžu byť pravidlá iné
V terminálových budovách na letisku Viedeň-Schwechat po novom nemusíš mať prekryté horné dýchacie cesty. Situácia však môže byť iná priamo v lietadle.
V závislosti od predpisov cieľovej krajiny môže byť stále potrebné mať nasadené rúško či respirátor. To však už nemá v rukách viedenské letisko, bližšie informácie tak môžeš získať od leteckej spoločnosti, s ktorou poletíš.
Smerujeme do predpandemických čias
Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2021 využilo 229-tisíc osôb. Ich počet oproti prvému roku pandémie medziročne vzrástol o 80 %, avšak predstavoval iba pätinu v porovnaní s rokom 2019, kedy organizovane cestovalo takmer 1,1 milióna ľudí.
Vyplýva to z údajov o organizovanom cestovnom ruchu v roku 2021, ktorý sumarizuje výkony cestovných kancelárií a agentúr. Štatistický úrad SR (ŠÚ) o tom informoval v tlačovej správe.
Celkové tržby subjektov poskytujúcich služby organizovaného cestovného ruchu sa vlani medziročne zdvojnásobili na 214 miliónov eur. Išlo stále iba o 29 % hodnoty z roku 2019, kedy tržby dosiahli takmer 750 miliónov eur. Skoro 90 % tržieb pochádzalo z pasívneho cestovného ruchu, pričom hodnota tržieb z vycestovaní bola na úrovni 30 % roka 2019.
V rámci príjazdového cestovného ruchu vytvorili polovicu tržieb subjekty so sídlom v Bratislavskom kraji, nad milión eur z pasívneho cestovného ruchu získali aj organizátori v Žilinskom a Prešovskom kraji.
Lepšie ako v roku 2020
Najvyšší, viac ako polovičný podiel podobne ako v minulosti mali dovolenky slovenských hostí v zahraničí, teda pasívny cestovný ruch. Organizovane vycestovalo za hranice 143-tisíc osôb. Ich počet v porovnaní s rokom 2020 sa viac ako zdvojnásobil, ale stále to bol nepatrný podiel z počtov v roku 2019, kedy za hranice Slovenska organizovane vycestovalo 692-tisíc klientov.
Slováci si v roku 2021 opäť častejšie vyberali ako cieľ svojej dovolenky, podobne ako pred krízou, najmä letecky dostupné prímorské letoviská. Medzi najobľúbenejšie destinácie sa tak vrátili Turecko, Cyprus, Španielsko a Bulharsko. A taktiež ako v predošlých rokoch cestovali aj do susedných krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko či Rakúsko.
Slovensko zaujíma po pandémii menej
Absolútny prepad zaznamenali cestovné kancelárie a ďalší organizátori v aktívnom cestovnom ruchu, teda v počte turistov zo zahraničia dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo to len 32-tisíc osôb, čo je necelá desatina zahraničnej návštevnosti z predkovidového roku 2019.
Súčasne viac ako tri štvrtiny zahraničných hostí využili len jednodňový výlet bez prenocovania. Najviac osôb pricestovalo z Rakúska, Spojených štátov amerických, Českej republiky, Nemecka a Švajčiarska. Týchto päť krajín spolu tvorili takmer 90 % všetkých pricestovaných osôb.
Jediný typ pobytov, ktoré sa v rámci organizovaného cestovného ruchu najviac priblížili počtom klientov pred pandémiou, bol domáci cestovný ruch. Služby cestovných kancelárií a cestovných agentúr na organizáciu pobytov po Slovensku využilo 53-tisíc osôb, bolo to 70 % z hodnôt roka 2019.
V troch krajoch, Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom, bola domáca návštevnosť vyššia ako pred krízou. Domáci hostia cestujú po Slovensku často mimo organizovaných zájazdov cestovných kancelárií.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: SITA