Letných brigád bude v roku 2024 značne menej. Odborníčka radí, kde si zarobíš 6,50 € na hodinu a viac

  • Pri výbere brigády treba byť obozretný
  • Môžeš sa stať obeťou podvodnej ponuky
  • Na toto si daj pozor
Na snímke študent brigádujúci v kaviarni a žena pracujúca na počítači.
Ilustračné foto Freepik, Freepik/cookie_studio
  • Pri výbere brigády treba byť obozretný
  • Môžeš sa stať obeťou podvodnej ponuky
  • Na toto si daj pozor

Leto je ideálna príležitosť na to zarobiť si nejaké peniaze navyše. Svoje o tom vedia najmä študenti alebo tí, ktorí si chcú dopriať nejaký skvelý zážitok či došetriť na vytúžené auto. Ak si ale myslíš, že sa to ponukami tento rok bude hemžiť, si na omyle. Toto leto brigádnikom priať nebude, práve naopak, výrazne ich ubudne.

Nielenže ich bude menej, ale sústrediť sa treba aj na podmienky, ktoré zamestnávateľ ponúka, píše TASR. Upozornila na to odborníčka z personálnej agentúry Grafton Jitka Kouba.

Menej práce, menej peňazí

Práca v lete nemusí znamenať len absenciu voľného času. Ako študent si môžeš dobre zarobiť aj získať skúsenosti, ktoré môžeš neskôr využiť na lepšie uplatnenie sa v budúcej profesii. Podľa Kouby bude počet pracovných ponúk tento rok nižší. Bohužiaľ sa to dotkne aj peňazí, ktoré zarobíš. Odborníčka tvrdí, že mzdy za letné brigády tiež nebudú dvakrát ohromujúce.

„Odmena za jednoduché a pomocné práce, napríklad v obchode alebo v typicky letných službách, ako sú kúpaliská či rôzne dovolenkové aktivity, býva približne päť až 6,50 eura za hodinu. Lepšie platené sú potom brigády, ktoré sú buď fyzicky náročnejšie, alebo si vyžadujú odborné znalosti, prípadne predchádzajúcu prax v odbore,“ uviedla.

Odborníčka z personálnej agentúry odporúča, aby si s hľadaním práce nečakal a našiel si si ju včas. Na počet ponúk totiž vplýva aj nepriaznivá situácia v ekonomike. Tvrdí, že firmy stále pociťujú následky vysokej inflácie a útlmu spotrebiteľského dopytu, preto sa snažia znížiť náklady na brigádnikov a prácu, na ktorú si ich v minulosti najímali.

V prípade, že si nenájdeš prácu u nás, nemusíš sa báť ísť ani za hranice. Kouba hovorí, že pre mnohých sú lákavé aj ponuky zo zahraničia. Obľúbené sú podľa nej najmä krajiny ako Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko či Grécko.

Pozor na podvody

Zamestnať sa môžeš napríklad v poľnohospodárstve, ale dobre si vieš zarobiť aj na stavbách, v skladoch či vo výrobe. V zahraničí je zvýšený dopyt aj po práci v cestovnom ruchu, kde napríklad hotely hľadajú animátorov alebo výpomoc do reštaurácie, barov, prípadne na upratovanie.

Odborníčka ale prízvukuje, že je nutné, aby si si hlavne pri ponukách zo zahraničia dával pozor. Podvodné môžu byť podľa nej napríklad tie, ktoré vopred žiadajú zaplatiť zálohu či poplatok za sprostredkovanie.

Kouba opäť pripomína, že za letnou brigádou by si nemal hľadať len peniaze. Ak máš už jasno v tom, čomu sa chceš venovať, skús si nájsť prácu vo svojom odbore. Pomôže ti to získať prax, prípadne sa zdokonaliť v cudzom jazyku. To však viac platí pre pracovné ponuky zo zahraničia. Na Slovensku zvyčajne brigády neponúkajú ďalší kariérny rast, ale možno budeš mať šťastie.

„Napríklad pozície v administratíve, o ktoré je medzi uchádzačmi o brigády veľký záujem, mávajú skôr dlhodobý charakter. Vyslovene letné brigády v kanceláriách nie sú v ponuke najmä preto, že zaučenie pracovníka trvá dlhšie a investovať doňho takéto úsilie len pre pár týždňov prázdninovej výpomoci nie je zmysluplné,“ uzavrela odborníčka.

Trvaj na zmluve

Ministerstvo práce na svojom webe upozorňuje na veľmi dôležitú vec. Brigádovať by si mal vždy len s platnou zmluvou. „Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou, rovnako aj dohody sa uzatvárajú písomnou formou, inak sú neplatné,“ vysvetľuje rezort.

Dodávajú, že zmluva alebo dohoda musí obsahovať dohodnutú prácu, ktorú budeš vykonávať, odmenu za vykonanú prácu, informáciu a aj to, kedy ti bude odmena vyplácaná. Rovnako musí obsahovať rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa uzatvára.

Typy dohôd, ktoré sa používajú:

  • Dohoda o brigádnickej práci študentov: je pre študentov stredných škôl a študentov dennej formy vysokoškolského štúdia, ktorí majú menej ako 26 rokov. Môžu vykonávať prácu v rozsahu priemerne 20 hodín týždenne. Dohoda môže byť uzatvorená najviac na 12 mesiacov a rozsah práce sa počíta ako priemer za celú dobu uzatvorenia zmluvy.
  • Dohoda o pracovnej činnosti: vzťahuje sa na pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
  • Dohoda o vykonaní práce sa často využíva napríklad na projektové práce: pracovnú činnosť môžeš vykonávať najviac 350 hodín v kalendárnom roku.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

Rezort dodáva, že ak chceš byť ako študent oslobodený od platenia odvodov, musíš splniť určité podmienky. Zamestnávateľovi musíš odovzdať „čestné vyhlásenie študenta“. V ňom deklaruješ, že iba u neho si uplatňuješ právo na oslobodenie od platenia odvodov na sociálne poistenie.

Ak však presiahneš príjem 200 eur, zo sumy nad 200 eur si povinný platiť odvody do Sociálnej poisťovne, a to na starobné a invalidné poistenie.

Zamestnávateľ platí za teba ako študenta odvody na dôchodkové, úrazové, garančné poistenie a poistenie do rezervného fondu. „Študenti neplatia zdravotné poistenie, ani sa neprihlasujú do zdravotnej poisťovne,“ uzatvára ministerstvo.

Zdroje: TASR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Trendové videá