Lex atentát: Doživotná renta a ochranka pre premiéra. „Je to šité na jednu osobu,“ udrel Grendel
- Lex atentát vznikol v reakcii na atentát na Roberta Fica
- Erik Kaliňák, Gábor Grendel a Mária Kolíková reagujú pre Startitup
- Lex atentát vznikol v reakcii na atentát na Roberta Fica
- Erik Kaliňák, Gábor Grendel a Mária Kolíková reagujú pre Startitup
Lex atentát, ktorý v stredu schválila vláda, vyvoláva rozpory. Návrh zákona, ktorý predložil podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), má za úlohu postarať sa o maximálnu bezpečnosť predsedu vlády aj po odchode z funkcie.
Avšak detaily návrhu, ako doživotná renta vo výške poslaneckého platu pre predsedu vlády aj predsedu parlamentu (ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia) či služobné auto so šoférom a ochrankárom, priniesli kritiku od opozície. Podmienky na vymenované výhody totiž aktuálne spĺňa iba premiér Robert Fico (Smer-SD).
Podľa návrhu bezpečnostných opatrení by taktiež mali byť protesty povolené na verejných priestranstvách, avšak nie pred domami politikov. Posilniť by sa mala aj ochrana opozičných parlamentných lídrov. Startitup medzi koaličnými aj opozičnými politikmi zisťoval, či im detaily návrhu zákona prídu adekvátne, či „lex atentát“ nezaváňa papalášizmom, ale aj, čo si myslia o zákaze protestov pred domami politikov.
Kaliňák: „Vie to pomôcť.“ Grendel nevidí žiaden súvis s udalosťami v Handlovej
„Je to pre tých, ktorí odslúžili dve plnohodnotné obdobia. Myslím si, že je niečo pravdy na tom, čo spomínal Robert Kaliňák, že návrat takýchto politikov do bežného života je takmer nemožný,“ hovorí pre Startitup Erik Kaliňák (Smer-SD).
„Myslím si, že je to vhodné a dokonca to vie aj pomôcť celej situácii,“ dodáva šéf zboru poradcov premiéra Fica.
Iný názor na vec má poslanec Gábor Grendel (Slovensko). „Vôbec tam nevidím žiaden súvis s tým, čo sa udialo v Handlovej. V podstate keby všetky opatrenia, ktoré dnes navrhuje vláda v tomto balíku, platili v čase výjazdového rokovania vlády v Handlovej, tak by sa nezabránilo tej streľbe,“ tvrdí Grendel.
„Ja si myslím, že dnes s ohľadom na celú situáciu, v ktorej je krajina, nie sme na úrovni iných krajín, ktoré to majú. Ak naozaj o tom chceme uvažovať, tak by sme to mali mať riadne vyčíslené a mala by tomu predbiehať riadna diskusia, určite aj so zapojením verejnosti,“ myslí si poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).
Grendel: Je to šité na jednu osobu
Nezaváňa lex atentát papalášizmom? „Mne osobne nie. Je to pomerne štandardná záležitosť v niektorých krajinách a ako spomenul, myslím si, že je to vhodné, pretože zaradenie takéhoto politika do nejakého bežného života je takmer nemysliteľné a bavíme sa o pár osobách v histórii Slovenska, ktoré niečo takéto dosiahli,“ odpovedá Erik Kaliňák.
„Môžeme to nazvať akokoľvek, ja to vnímam ako istú formy odmeny pre Roberta Fica. V podstate na nikoho iného sa to v tejto chvíli nevzťahuje, aj keď v zákone nie je menovaný ako osoba. Ale nikto nespĺňa tie kritériá, jedine on, takže je to šité na jednu osobu,“ zamýšľa sa Gábor Grendel.
„Ja sa domnievam, že tu naozaj nie sú v tomto momente dôvody, aby sme teraz prijímali takúto právnu úpravu a domnievam sa, že na to ani nemáme,“ tvrdí Mária Kolíková.
Čo si politici myslia o zákaze protestov pred domami politikov? „Je to zbytočné, nikomu to nepomáha a je to nevhodný tlak, ktorý sa vyvíja na rodinu politika. Ak proti nemu protestujeme, tak je to určite kvôli tomu, ako vykonáva robotu, a nie kvôli tomu, že by bol zlým otcom alebo zle kosil trávnik,“ hovorí Kaliňák, šéf zboru poradcov premiéra.
„To je aj otázka určitej kultúry organizátorov tých protestov. Málokedy sa zvyklo protestovať pred obydlím politikov. Čo si pamätám ešte z našich čias, keď sme boli v opozícii, tak sme protestovali pred komplexom Bonaparte. Ale nie z dôvodu, že by to bola obyčajná bytovka, kde býva premiér, ale z dôvodu, že tá budova bola symbolom určitej doby, symbolom podvodov s DPH. To však bola výnimočná situácia,“ myslí si poslanec Grendel.
Kolíková si myslí, že treba dať priestor na vyjadrenie protestu tam, kde to má najväčší zmysel. Podľa nej nie je na mieste vyhľadávať bydliská politikov a tam robiť protesty.
„Tohto ja nie som prívrženec, toto beriem, že o tom by mala byť debata. Ale domnievam sa, že by tá debata mala byť dostatočná, aby tam neboli ustanovenia, ktoré tam teraz vidíme. Tie idú naozaj proti zhromažďovaciemu právu a domnievam sa, že idú tak ďaleko, že bude problém urobiť to zhromaždenie na mieste, na ktorom má zmysel,“ uzatvára Kolíková.
Zdroj: Archív Startitup