LGBTI ľudia v Čečensku neexistujú, ich hroby však áno, píše Jana Bačová
- Niektorí mladí Slováci sa manuálnej práce neboja
- V Nemecku vypuklo dopravné peklo
- V Čečenskej republike prenasledujú, mučia či zabíjajú homosexuálov
- Niektorí mladí Slováci sa manuálnej práce neboja
- V Nemecku vypuklo dopravné peklo
- V Čečenskej republike prenasledujú, mučia či zabíjajú homosexuálov
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- 20-ročný kombajnista: Zarobiť sa dá 2 000 eur, kombajn má aj masážnu sedačku
- Vitajte v dopravnom pekle: S 9-eurovými lístkami sa Nemci prepočítali. Železnice kolabujú
- Čečencov stála uniknutá sexuálna nahrávka život. Na cintoríne sú tri nové neoznačené hroby
Mladí Slováci vs. manuálna práca
Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina mladých ľudí sa v súčasnosti manuálnej práci oblúkom vyhýba. Prednosť radšej dajú sociálnym sieťam, počítačovým hrám či chodeniu na párty. Avšak existuje aj taká skupina mladých ľudí, ktorá má odhodlanie a nebojí sa ťažkej práce.
Medzi takú skupinku mladých Slovákov patrí aj Michal. Ten sa rozhodol zasvätiť svoj život práci, ktorá si vyžaduje celé dni strávené na rozľahlých poliach. Michal je totiž kombajnistom, čo ani zďaleka nie je jednoduché povolanie. Táto práca je spojená s množstvom fyzickej námahy. Popri práci Michal navyše ešte aj študuje.
„Mám 20 rokov, študoval som v Nitre na strednej priemyselnej škole strojníckej a momentálne navštevujem Mendelovu univerzitu v Brne, odbor provoz techniky,“ prezradil nám mladý kombajnista.
Momentálne sa však popri škole venuje aj práci na kombajne, ku ktorej sa dostal vďaka známym. „Baví ma to od detstva. Šikovný kombajnista si za jeden mesiac vie zarobiť 600, ale aj 2 000 eur. Všetko záleží od typu práce a podniku či spoločnosti, v ktorej pôsobí.“
Súčasná doba je podľa Michala zvláštna, no musíme s ním súhlasiť. Mladí ľudia často vyžadujú od šéfov vysoké platy, no roboty chcú čo najmenej. Podobný názor zdieľa aj mladý traktorista Štefan, ktorý konštatuje, že len zriedka sa stane, že mladý človek vyslovene túži pracovať manuálne. Štefan je študentom odboru agropodnikanie a farmárstvo v Nitre a s hrdosťou sám tvrdí, že sa chce živiť ako traktorista.
Šoféri veľkých strojov to nemajú na Slovensku až také jednoduché. O tom, prečo to tak je, či v akej výške sa pohybuje plat mladých kombajnistov a traktoristov na Slovensku, sa dočítaš v našom článku.
Vlakové šialenstvo
Vlaky na Slovensku ponúkajú pohodlné, bezpečné a dôležité prepojenie z východu na západ krajiny či do iných ďalekých miest. Jedným z nich aj Nemecko, ktoré sa v súčasnosti doslova ocitlo v dopravnom pekle. Nemecké železničné stanice cez víkend zažili preplnené nádražia, meškajúce vlaky či nedostatok miesta vo vlakoch.
V Nemecku sa totiž počas víkendových sviatkov rozhodli mnohí ľudia využiť iba nedávno schválenú ponuku cestovných lístkov. No a čo ľudia robia, keď je zrazu niečo lacnejšie? Predbiehajú sa v tom, kto to dostane ako prvý. Nová ponuka cestovných lístkov spôsobila počas víkendu v Nemecku poruchy vagónov a meškania vlakov.
Sowas passiert wenn Politiker keine Ahnung von Ökonomie haben. #NeunEuroTicket pic.twitter.com/H3tI8dVxOF
— Taxevaderism (@taxevaderism) June 3, 2022
Vďaka novej schválenej ponuke sa z vlakov doslova stalo bojové miesto, kde si ľudia museli svoje miesto vydobyť veľkým úsilím. V mnohých prípadoch to však nepomohlo, keďže vlaky naberali meškania a následne zastavovali pre problémy s veľkým počtom pasažierov.
Aby nemecká vláda dokázala postaviť hromadnú dopravu opäť na nohy, rozhodla sa priniesť lacné mesačníky Euro-9, ktoré sú oficiálne dostupné už od začiatku mesiaca. Obyvatelia v regiónoch ich môžu využívať ako na MHD, tak aj vo vlakoch neobmedzene. Aj keď cieľom bolo šľachetné gesto pomôcť tým, ktorých zasiahla inflácia, nevyplatilo sa.
Ako to už býva, kritika na rozhodnutie vysokopostavených činiteľov nenechala na seba dlho čakať. Hneď po schválení návrhu sa mnohí vyjadrili, že situácia, ktorá nastane, bude omnoho horšia. Vízia sa vyplnila a nedostatok miest sa schválením lacných lístkov zhoršil.
Cestujúci opisovali celú situáciu na nemeckých železniciach veľmi negatívne. Najväčší nápor začal podľa všetkého začiatkom víkendu, pričom ani nasledujúce dni to nemalo byť o nič lepšie. Okrem meškania vlakov bolo hlásených aj množstvo porúch, ktoré boli zavinené ich extrémnym preplnením.
Čo sa dialo vo vlakoch, ako to cestujúci zvládali či aké pocity mali sprievodcovia, ktorí sa museli pretláčať skrz dav ľudí, sa dočítaš v našom článku.
Hrôzostrašný hon na homosexuálov a všetkých ostatných
Prípadov utláčania či zatýkania homosexuálov je na celom svete, bohužiaľ, mnoho. V Čečenskej republike však túto skupinu ľudí považujú doslova za „odpad“. Čečensko je krajinou, v ktorej sa neoplatí vytŕčať z davu a to ani v tom najintímnejšom súkromí. Potvrdil to aj nedávny prípad, ktorý sa začal už začiatkom tohto roka. Na internete sa objavilo video a fotografie, ktoré ukazuje dvoch mužov a dve ženy, ako užijú neznámu látku a následne majú medzi sebou skupinový sex.
Práve spomenutá snímka sa mala dostať do rúk vedenia Čečenskej republiky, ktorú takéto správanie poburuje. Polícia mala následne dostať príkaz na zadržanie tých, ktorí sa na videu objavili. Traja z nich, ktorí pochádzali z hlavného mesta Groznyj, mali v polovici apríla zmiznúť bez akejkoľvek stopy.
Podľa dostupných informácií však mali redaktori portálu Kavkaz.Realii dostať informáciu, že na príkaz vedenia Čečenskej republiky boli dvaja muži a jedna žena za svoje správanie popravení. Pochovať ich mali na cintoríne v obci Dyshne-Vedeno, ktorá sa nachádza v horách, vyše 60 kilometrov južne od hlavného mesta.
Túto informáciu si redaktori overovali a viacerí obyvatelia potvrdili fakt, že na cintoríne sú tri čerstvé neoznačené hroby, ktoré nepatria žiadnemu z obyvateľov obce. Ministerstvo vnútra túto informáciu o poprave ale poprelo a označilo ako nepravdivú. Novinárom to však potvrdil policajt pod prísľubom anonymity, ktorý tvrdil, že nepoznal presnú príčinu smrti.
Členovia LGBTI komunity sú v krajine, ktorá podlieha vláde neslávne známeho Ramzama Kadyrova, často prenasledovaní, mučení a dokonca aj vraždení. Popravy voči kritikom režimu či tým, koho životný štýl sa čečenskej vláde nepozdáva, sú úplne bežné.
K týmto činom prispel aj dokument z roku 2020 s názvom „Vitajte v Čečensku“. Ten hovorí o prenasledovaní homosexuálov a ukazuje množstvo prípadov, kedy sú ľudia vraždení a kde sú rodiny nútené zabíjať deti len na základe sexuálnej orientácie.
Kadyrov odmieta fakt, že v krajine sa nachádzajú nejakí homosexuáli. Podľa jeho slov, ak by v Čečensku takí ľudia boli, rodiny by ich poslali na miesto, odkiaľ niet návratu. Ak sa chceš dozvedieť viac o hrôzach v Čečenskej republike, prečítaj si náš článok.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Ukrajinci priniesli na Slovensko úspešný biznis. Bežné obaly na jedlo nahradia miskami, ktoré zješ
- Johnny Depp zavítal na TikTok. Za necelé dva dni má miláčik internetu cez 2 milióny sledovateľov
- Fidži sa zbavuje 300-miliónovej jachty spájanej s ruským oligarchom. Údržba ich vyšla draho
- Nízkorozpočtová dovolenka v Chorvátsku vie byť čarovná. Tieto tipy ti pomôžu ušetriť
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: SIU