Mŕtvy ležal na ulici hodiny, nik si ho nevšímal. Liberálne mestá majú problém, v LA platí stav núdze
- Liberálne veľkomestá trápi čoraz väčší problém bezdomovectva
- Starostka Los Angeles kvôli tomu vyhlásila stav núdze
- Ide o humanitárnu katastrofu, tvrdí starosta Portlandu
- Liberálne veľkomestá trápi čoraz väčší problém bezdomovectva
- Starostka Los Angeles kvôli tomu vyhlásila stav núdze
- Ide o humanitárnu katastrofu, tvrdí starosta Portlandu
Obyvateľka San Francisca Payal Guptaová sa minulý rok pozrela z okna svojho bytového domu. To, čo uvidela, sa jej nepozdávalo, v kríkoch medzi jazdnými pruhmi ležal muž. Okolo neho prúdili autá aj bicyklisti, no zrejme si pomysleli to isté ako Guptaová, ktorá sa muža rozhodla ignorovať, pretože ho považovala za človeka bez domova, ktorý si tam zdriemol.
Prešli hodiny a muž sa nehýbal, a tak sa rozhodla zavolať políciu. Tá dorazila na miesto o hodinu a pol, no muža nevedeli nájsť. Po opätovnom telefonáte a príchode hliadky polícia privolala záchranku. Zdravotníci už konštatovali iba smrť. Neskôr ho identifikovali ako tridsaťsedemročného Dustina Walkera, ktorý sa ocitol na ulici bez strechy nad hlavou, uvádza San Francisco Chronicle.
Guptaová sa hnevala na seba i na ľudí, ktorí cestou prechádzali a nevšimli si, že mŕtvy muž leží v kríkoch 12 hodín.
„Chlapík tu ležal mŕtvy a nikto si ho nevšimol,“ napísala na ceduľu, ktorú spoločne s kvetmi položila na miesto jeho skonu. „Prechádzali okolo neho stovky ľudí, bicyklovali sa okolo neho, jazdili okolo neho. Ten chlap bol mŕtvy a nikto si to nevšimol,“ napísala neskôr na sociálnej sieti.
Je to otázka života a smrti, uviedla nová starostka LA a vyhlásila stav núdze
Prípad Walkera, ktorý otriasol San Franciscom, však v Spojených štátoch nie je ničím výnimočným. Len v Los Angeles ročne nájdu stovky tiel bezdomovcov, ktorí skonali na ulici, často nepovšimnutí, uvádza New York Times.
Mesto anjelov má problém týkajúci sa ľudí bez domova trvajúci niekoľko dekád. Aj vďaka pandémii Covidu-19 nabral katastrofálny rozmer a nová starostka mesta Karen Bassová vyhlásila stav núdze. Bassová, ktorá v minulosti pôsobila ako kongresmanka a tiež sa objavila na zozname potencionálnych viceprezidentiek Joea Bidena, uviedla, že sa chystá bojovať s problémom.
„Práve som vyhlásila stav núdze v súvislosti s bezdomovectvom, aby som odomkla všetky nástroje a autority, ktoré máme k dispozícii, aby sme priviedli neubytovaných obyvateľov Los Angeles dovnútra. Toto je otázka života a smrti a presne tak sa k tomu bude správať moja administratíva,“ napísala Bassová na Twitteri.
I just declared a state of emergency on homelessness to unlock every tool and authority at our disposal to bring unhoused Angelenos inside.
This is a matter of life and death and that’s exactly how my administration will treat it.
It is a new day in Los Angeles.
— Mayor Karen Bass (@MayorOfLA) December 12, 2022
Neskôr v relácii Meet the Press s Chuckom Toddom na NBC uviedla, že bezdomovci majú poputovať do hotelov a motelov. Bassová však nie je jediná polička, ktorá sľubovala, že s problémom zatočí. Aj predchádzajúce vedenia mesta prijali opatrenia, a dokonca vyčlenili aj prostriedky na realizáciu cenovo dostupného bývania. Realizoval sa ale iba zlomok z projektov.
Je to humanitárna katastrofa, tvrdí starosta Portlandu
Financial Times uvádza, že v meste anjelov sa má podľa posledných štatistík nachádzať 42-tisíc ľudí bez domova. V prepočte na percentá z celkovej populácie je to najviac zo všetkých miest v USA, viac ako v New Yorku alebo Bostone. Celkovo sa má v štáte Kalifornia nachádzať až štvrtina všetkých ľudí bez domova v USA.
Veľký problém s ľuďmi bez domova majú aj ďalšie štáty na západnom pobreží ako San Diego, San Francisco, Seattle alebo Portland.
V poslednom menovanom zakázali kempovanie na ulici. „Rozsah a hĺbka krízy bezdomovectva v našom meste nie je nič iné ako humanitárna katastrofa,“ povedal starosta mesta Ted Wheeler pre agentúru AP.
Najväčšie miesto v štáte Oregon plánuje vybudovať hromadné kempingy, kde budú ľudia bez domovu môcť požiadať o pomoc. K podobnému kroku pristúpil aj Washington D.C., uvádza AP.
Problém sa však nevyhol ani východnému pobrežiu, je viditeľný hlavne v mestách ako Boston a New York, kde sa má nachádzať vyše 77-tisíc bezdomovcov, uvádza Forbes. Aj ich čakajú zmeny, starosta Veľkého jablka presadil smernicu, ktorá umožňuje policajtom transportovať psychicky chorých ľudí bez domova do nemocníc a iných zdravotníckych zariadení, a to aj napriek ich nesúhlasu.
Ku kríze bezdomovectva prispel liberalizmus, tvrdí The Atlantic
Príčiny bezdomovectva vo veľkých mestách vytvárajú spletitú sieť na seba nadväzujúcich problémov. Niektorí ľudia sa presúvajú za svetlami veľkomesta a novým životom, ocitnú sa však na ulici. Iní sa tam dostanú kvôli vysokému nájmu, nedostatku nehnuteľností v týchto oblastiach v kombinácii s nízkym príjmom alebo stratou zamestnania. Na ulici často končia aj celé rodiny.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.