Mŕtvy ležal na ulici hodiny, nik si ho nevšímal. Liberálne mestá majú problém, v LA platí stav núdze
- Liberálne veľkomestá trápi čoraz väčší problém bezdomovectva
- Starostka Los Angeles kvôli tomu vyhlásila stav núdze
- Ide o humanitárnu katastrofu, tvrdí starosta Portlandu
- Liberálne veľkomestá trápi čoraz väčší problém bezdomovectva
- Starostka Los Angeles kvôli tomu vyhlásila stav núdze
- Ide o humanitárnu katastrofu, tvrdí starosta Portlandu
Ďalší sa bez strechy nad hlavou ocitnú pre závislosti alebo psychické choroby. Obzvlášť ohrození sú migranti, nízkopríjmové skupiny, veteráni, ľudia, ktorí vyšli z väzenia, alebo naopak deti z detského domova, ale aj seniori.
Aktivisti sa zhodujú, že na riešenie bezdomovectva bude potrebná veľká výstavba cenovo dostupného bývania. O to sa pokúša aj administratíva Joea Bidena, ktorá vytvorila poukážky pre ohrozené skupiny. Federálna vláda im prostredníctvom kupónov prepláca nájom.
Ako však ukazujú dáta zo San Diega, stále rastie počet tých, ktorí stratili domov, nad tými, ktorí ho našli, pripomína The San Diego Union – Tribune. Kalifornské mesto je pritom jedno z miest, kde sa tieto poukážky darí uplatňovať.
Niektorí kritici si však myslia, že za faktom, že najviac bezdomovcov sa nachádza práve v liberálnych mestách, je liberalizmus samotný. V štátoch ako Kalifornia alebo New York sú guvernéri, ale aj starostovia väčšinou z Demokratickej strany.
„Za krízu bezdomovectva je však do veľkej miery zodpovedný liberalizmus: Rozpor v jadre liberálnej ideológie zabránil demokratickým politikom, ktorí riadia väčšinu miest, kde je bezdomovectvo najakútnejšie, riešiť túto otázku,“ uvádza The Atlantic.
Demokratickí politici pritom uprednostňujú cenovo dostupné bývanie, ale nevedia ho presadzovať dostatočne rázne. „Miestni politici, ktorí sa snažia chrániť záujmy súčasných majiteľov domov, splodili spleť nariadení, zákonov a noriem, vďaka ktorým bolo blokovanie výstavby nových bytov žalostne jednoduché,“ dodáva The Atlantic.