Líder KDH Majerský prehovoril o spolupráci so Smerom
- Milan Majerský prelomil mlčanie
- V diskusnej relácii prehovoril o spolupráci s Robertom Ficom

- Milan Majerský prelomil mlčanie
- V diskusnej relácii prehovoril o spolupráci s Robertom Ficom
V nedeľnej (9. februára) relácii Joj s názvom Politika 24 predseda KDH Milan Majerský konečne prelomil mlčanie. Líder kresťanských demokratov sa ohradil voči prípadnému spojenectvu so Smerom.
„Po tom, čo sme videli, akým spôsobom sa vedia mojkať či zbratať s extrémistami, to je hrubá čiara. V žiadnom prípade nie. Jasne a zreteľne hovorím – nie,“ povedal a vyzval médiá, aby KDH spoluprácu so Smerom nepodsúvali.
Otázna zostáva aj možná spolupráca s Progresívnym Slovenskom. Majerský naznačil, že hlavnou prekážkou sú nezlučiteľné postoje v kultúrno-etických otázkach, ktoré presadzuje strana Michala Šimečku. „Ak dokážu tieto témy vytrhnúť či dať na bok, budeme vedieť spolupracovať. Ale tam ešte nie sme, debatujeme, diskutujeme,“ povedal.
Majerského vyjadrenia pritom len potvrdzujú dlhodobý postoj strany – odmietanie spolupráce so Smerom totiž KDH oficiálne schválilo už na svojom predchádzajúcom sneme, pripomína Denník N.
Rašiho nepodporia
Podľa Majerského KDH zaujalo jasné stanovisko k aktuálnym politickým otázkam. Okrem ich postojov, ktoré zaujali voči vládnemu Smeru, vyhlásil, že poslanci KDH nepodporia Richarda Rašiho z Hlasu-SD pri voľbe predsedu Národnej rady SR. „Vládna koalícia si bude musieť vystačiť s vlastnými hlasmi. Nie sme na začiatku volebného obdobia. Politika sa niekam posunula,“ uviedol Majerský.
Poukázal pritom na kontroverzné kroky vlády, ako novela Trestného zákona, otázky konsolidácie či kontakty vládnych predstaviteľov s extrémistami. Jasne odkázal, že „Raši nemôže čakať, že bude podporený hlasmi opozície“.
Predseda KDH zároveň kritizoval súčasnú vládnu koalíciu za neschopnosť efektívne vládnuť. Poukázal na nestabilitu poslaneckých klubov a problémy s garantovaním väčšiny v parlamente. Podľa jeho slov je to začiatok konca vládnej koalície. Prácu parlamentu považuje za paralyzovanú kvôli chýbajúcemu predsedovi a podpredsedovi.
KDH plánuje na budúci týždeň vo štvrtok predstaviť vlastný návrh ústavných zmien. Majerský naznačil, že by mohli osloviť aj liberálne strany, no detaily zatiaľ nechcel prezradiť. Spochybnil pritom šance ústavného návrhu premiéra Fica, keďže koalícia často nemá ani 76 hlasov, nieto ešte potrebných 90 na ústavné zmeny.
Pri hlasovaní o zdravotnom zákone a stavebnej legislatíve sa podľa neho KDH zdržalo kvôli neprijatým pozmeňujúcim návrhom. Majerský predpokladá, že oba zákony si budú vyžadovať novelizáciu. Pri zdravotnom zákone síce ocenil zabránenie odchodu lekárov, no kritizoval nedostatočný dôraz na potreby pacientov. V prípade stavebného zákona vyjadril obavy o transparentnosť a prístup malých firiem k verejným zákazkám.
Stretnutie s prezidentom
Majerský sa tiež ako jediný predstaviteľ opozície zúčastnil na utorkovom stretnutí v Prezidentskom paláci. Uviedol, že všetci zúčastnení vrátane prezidenta Petra Pellegriniho a predsedov koaličných strán jasne deklarovali nemennosť zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska v EÚ a NATO. Stretnutie sa uskutočnilo v reakcii na nedávne protesty občanov, píše TASR.
„Prezident, ale aj ostatní ústavní činitelia, ako premiér, podpredseda Národnej rady, ako aj minister vnútra, jasne zreteľne povedali, že naše ukotvenie v EÚ a v NATO je nemenné,“ vyhlásil Majerský. Predseda KDH však zdôraznil, že samotné deklarácie nestačia a musia byť podporené konkrétnymi činmi. Pripomenul, že občania nevyšli do ulíc kvôli klamstvám, ale reagovali na konkrétne vyjadrenia vládnych predstaviteľov.
„Podľa mňa boli nešťastím vyhlásenia jednotlivých politikov, či už podpredsedu národnej rady Gašpara a potom následne aj premiéra, na základe ktorých sa potom naplnili námestia,“ podotkol.
KDH sa rozhodlo podľa neho prijať pozvanie prezidenta z dvoch dôvodov – jednak preto, že opozícia sama žiadala o stretnutie, a tiež z úcty k štátnosti a úradu prezidenta. Majerský však vyjadril názor, že na rokovanie mali byť pozvané všetky opozičné strany, keďže každé stretnutie prispievajúce k upokojeniu situácie na Slovensku má svoj význam.
Zatiaľ čo KDH sa stretnutia zúčastnilo, lídri Progresívneho Slovenska a SaS pozvanie odmietli. Prezident Pellegrini po rokovaní ubezpečil verejnosť, že nikto neplánuje vystúpenie Slovenska z EÚ ani NATO.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: JOJ 24, Denník N, TASR