Lidl hlási novinku: V Tatrách sa mu podarilo dosiahnuť nevídaný míľnik

  • Reťazec Lidl sa rozhodol pokračovať v dôležitej iniciatíve
  • Aj vďaka nej pribudli v Tatrách za jediný deň tisíce stromov
Lidl Les
Lidl
  • Reťazec Lidl sa rozhodol pokračovať v dôležitej iniciatíve
  • Aj vďaka nej pribudli v Tatrách za jediný deň tisíce stromov

Peter Wohlleben, nemecký lesný inžinier, autor a popularizátor vedy, vo svojej odbornej práci odhaľuje, že stromy sú oveľa komplexnejšie a živšie, než si ľudstvo doposiaľ myslelo.

Jedným z najpozoruhodnejších zistení Wohllebena je, že stromy majú schopnosť komunikovať. Tento proces nie je viditeľný pre bežného pozorovateľa, pretože sa odohráva prostredníctvom chemických signálov a mykorhizných sietí pod zemou.

Lesy sú jednoducho neoceniteľným zdrojom života, ktorému sa oplatí venovať starostlivosť. Uvedomuje si to aj diskont Lidl a jeho zamestnanci.

V rámci iniciatívy Voda pre stromy sa im v Tatrách podarilo vysadiť už viac ako 2 milióny stromov na ploche viac ako 800 hektárov. Len pre predstavu: jeden hektár dospelého lesa môže každý rok vyprodukovať kyslík pre 130 ľudí, v prípade Lidl lesa teda ide o viac než 100 000 ľudí.

„Každý rok sa desiatky zamestnankýň a zamestnancov Lidla vyberú do Tatier a na jeden deň si vyskúšajú lesnícke povolanie priamo na svahu. Za jeden deň sa nám podarilo vysadiť desaťtisíc sadeničiek, čo je mimochodom nový slovenský rekord, a jedna z nich bola okrúhla dvojmiliónta. Dlhé trvanie tohto projektu a obľuba, ktorej sa teší, je dôkazom, že našim zákazníčkam a zákazníkom naozaj záleží na slovenskej prírode,“ povedala Zita Szlavikovics, generálna riaditeľka Lidl Slovenská republika.

Do obnovy tatranského lesa sa môžeš zapojiť aj ty. Z každej predanej fľaše minerálnej vody privátnej značky Saguaro venuje diskont jeden cent na zalesňovanie Tatier. Aj vďaka tomu každoročne pribudnú v našich veľhorách desiatky tisícok smrekov, smrekovcov, jedlí aj bukov.

Projekt je realizovaný v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky, ktoré spravujú lesný majetok vo vlastníctve našej krajiny. Víziou podniku je trvalo udržateľný rozvoj štátnych lesov. Potešujúcim faktom je, že o projekt Voda pre stromy prejavujú zamestnanci každoročne veľký záujem.

Tých, ktorí v Tatrách zažijú vysádzanie stromčekov, ale aj následný zaslúžený odpočinok v podobe wellness procedúr, vyberá žrebovanie. Dôvodom je, že o tento projekt je aj zo strany ľudí veľký záujem.

Aktivitu vykonajú pod odborným dohľadom lesníkov, ktorí v úvode vysvetlia dobrovoľníkom presný postup.

„Sadenie stromčekov prebieha vo dvojiciach, pretože je skutočne fyzicky náročné vyčistiť si miesto výsadby, vykopať čakanom dostatočne hlbokú jamu, uložiť stromček, prikryť ho zeminou a utlačiť tak, aby prípadné dažde či veterné počasie nezmarili snahu dobrovoľníkov – laikov. S odbornou pomocou a vedením pracovníkov Lesov SR sme sa vždy tejto úlohy chopili zodpovedne a stromčekom sa darí,“ doplnila CSR špecialistka Lidla Martina Sujová.

Zaujímavosťou, ktorú mnohí ľudia o našich lesoch, respektíve stromoch netušia, je fakt, že vysielajú vonné látky a chemické signály, ktoré dokážu ovplyvniť správanie iných stromov.

Napríklad, keď je strom napadnutý hmyzom, začne vylučovať chemické látky, ktoré varujú okolitých „susedov“. Tieto stromy následne posilnia svoje obranné mechanizmy, napríklad zvýšením produkcie horkých alebo jedovatých látok, ktoré odpudzujú škodcov.

green-trees-mountain
zdroj: freepik

Peter Wohlleben taktiež zistil, že stromy majú pamäť. Tento jav je obzvlášť dôležitý pri adaptácii na meniace sa podmienky prostredia. Ak strom zažije obdobie sucha, zapamätá si túto skúsenosť a v budúcnosti reaguje na podobné situácie efektívnejšie.

Pamäť stromov je výsledkom ich schopnosti uchovávať informácie v bunkových procesoch a genetickom materiáli, čo im umožňuje lepšie prežiť a prosperovať v náročných podmienkach.

Zaujímavé je aj to, že duby, ktoré patria medzi najstaršie a najväčšie stromy, sú známe svojou schopnosťou komunikovať prostredníctvom chemických vonných látok. Keď je dub napadnutý hmyzom, začne vysielať vonné signály, ktoré upozorňujú ostatné duby v okolí na hrozbu. Týmto spôsobom sa duby dokážu pripraviť na útok a posilniť svoje obranné mechanizmy.

Aj tieto zistenia môžu formovať náš pohľad na prírodu a ekosystém ako komplex, od ktorého sme závislí. 

Zdroje: Lidl, peter-wohlleben.de

Najnovšie videá

Trendové videá