Lidl našiel spôsob, ako pomôcť týraným ženám na Slovensku. Spúšťajú nový projekt, ktorý má priniesť dôležitú zmenu

  • Domáce násilie sa týka, žiaľ, každej štvrtej ženy. O danej problematike sa stále diskutuje málo
  • Lidl a Alianca žien spojili svoje sily, aby týraným ženám pomohli
  • Vytvorili iniciatívu Medzi nami dievčatami, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o danej problematike a uistiť ženy, že ich telefonáty na krízové linky budú bezpečné
Unsplash/Milada Vigerova, Unsplash/ Noah Buscher
  • Domáce násilie sa týka, žiaľ, každej štvrtej ženy. O danej problematike sa stále diskutuje málo
  • Lidl a Alianca žien spojili svoje sily, aby týraným ženám pomohli
  • Vytvorili iniciatívu Medzi nami dievčatami, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o danej problematike a uistiť ženy, že ich telefonáty na krízové linky budú bezpečné

Lidl a Alianca žien pre vyššiu bezpečnosť žien spájajú svoje sily – Lidl sa zapojil do projektu Aliancie žien s názvom Medzi nami dievčatami, ktorého cieľom je upozorniť na problematiku domáceho násilia a spopularizovať krízové linky, ktoré môžu obetiam pomôcť. 

V tlačovej správe o novom projekte sa uvádza, že o problematike domáceho násilia sa na verejnosti málo hovorí a obete majú často strach týranie nahlásiť.

Len veľmi malé percento žien sa obráti na políciu a oznámi trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby,“ povedala projektová manažérka Aliancie žien Jana Juchová.

Iniciatíva Medzi nami dievčatami je súčasťou kampane Rôzni = Rovní, ktorou Lidl otvára tému spravodlivého odmeňovania a ponúka riešenia v oblasti diverzity a inklúzie. Tento projekt je určený ako podpora pre zamestnankyne.

Spoločnosť Lidl dlhodobo podporuje svojich zamestnancov, zamestnankyne a ich rodiny v súlade so svojou firemnou kultúrou. Pomocnú ruku dlhodobo podáva napríklad prostredníctvom dôverníka – komunikačného partnera pre zamestnankyne / zamestnancov pri všetkých ich problémoch a starostiach – či už súkromných alebo pracovných.

Partnerom na diskrétny rozhovor aj na mimopracovné témy je vždy aj nadriadený, alebo nadriadená. Pred niekoľkými rokmi pribudli k dôverníkom aj psychológovia a psychologičky na telefóne, na ktorých sa zamestnankyne a zamestnanci Lidla môžu s dôverou obrátiť.

Domáce násilie je problém a nemôžeme o ňom mlčať

Upozorňujú na to, že domáce násilie je na Slovenku veľmi rozšírené a týka sa každej štvrtej ženy.

Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia ako napríklad lockdown zapríčinili prudký nárast prípadov domáceho násilia. Ženy boli v podstate uväznené s násilníkom v jednej domácnosti a násilník mal nad nimi väčšiu kontrolu. Týraným ženám sa tak zredukovali príležitosti na zavolanie pomoci.

Svedčia o tom aj štatistiky za rok 2020. Generálna prokuratúra poukázala na to, že napríklad v otázke stíhania trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby podľa §208 trestného zákona došlo až k 17 % nárastu,“ konštatuje Jana Juchová. 

Lidl bude bezpečným miestom pre ženy, ktoré sa rozhodli týranie nahlásiť

Ako sa ďalej vysvetľuje v tlačovej správe, najdôležitejším krokom je prelomenie mlčania obetí. Krízový telefonát na SOS linku si však vyžaduje miesta, ktoré sú veľmi diskrétne a súkromné, v mnohých prípadoch ženy na krízové linky telefonujú na dámskych toaletách či v oddychových miestnostiach. 

Lidl sa preto rozhodol, že na viacerých miestach zriadi telefónne zariadenia. „V spolupráci s Alianciou žien budeme inštalovať telefónne zariadenia v našich logistických centrách, v predajniach aj centrále tak, aby ženy – naše zamestnankyne, ktoré potrebujú pomoc, mohli bezpečne a diskrétne zavolať na krízovú linku Aliancie žien,“ uviedla ambasádorka diverzity z Lidl Slovenská republika Zuzana Baloghová.

„Inštalácia telefónov na našich toaletách je extra míľou v tejto téme, ktorou chceme našim zamestnankyniam poskytnúť ďalšiu možnosť, ako prípadne riešiť spomenuté životné situácie,“ dodala.

Lidl ďalej uvádza, že pre ženy, ktoré ešte nebudú na telefonát pripravené, pripravia na toaletách hygienické potreby so „zakódovanými“ kontaktnými údajmi na krízovú linku.

Tak môžu požiadať o pomoc vtedy, keď sa budú cítiť najkomfortnejšie,“ objasnili v tlačovej správe.

Volajú o pomoc aj ďalšie spoločnosti

Lidl vyzýva ďalšie spoločnosti, aby taktiež začali venovať pozornosť problematike domáceho násilia a odhodlali sa k podobnej aktivite.

„V čase COVID-u je pomoc pre ženy, ktoré zažívajú domáce násilie obmedzená. Kam sa však ženy hľadajúce pomoc vracajú sú ich pracoviská, preto vyzývame všetky zamestnávateľské inštitúcie, aby sa zamysleli nad tým, ako im môžu pomôcť,“ uviedla Zuzana Baloghová. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TS/ Lidl

Najnovšie videá

Trendové videá