Lidl prichádza s novinkou. Po novom si v ňom kúpiš remeselné pivá z dielne šikovných Slovákov
- Vynikajú špecifickou chuťou, nápaditým názvom aj pekným obalom
- Lidl zaradil do ponuky pivá z malých slovenských pivovarov
- Vynikajú špecifickou chuťou, nápaditým názvom aj pekným obalom
- Lidl zaradil do ponuky pivá z malých slovenských pivovarov
Slovensko bez pochýb patrí medzi pivné národy. Svedčí o tom aj fakt, že každý Slovák vypije v priemere 139 veľkých pív. Pivovary v našej krajine, ktoré majú nad 20 zamestnancov, podľa údajov ŠÚ SR vyrobili a predajú ročne vyše 203 miliónov litrov alkoholického piva.
Časť domácej spotreby obľúbeného zlatistého nápoja sa pokrýva z dovozu. Na Slovensko sa minulý rok priviezlo spolu 176 miliónov litrov alkoholického a 12,3 milióna litrov nealkoholického piva. Najčastejšie sa dováža pivo vyrobené v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a v Nemecku.
Narastá však počet tých ľudí, ktorí nedajú dopustiť najmä na remeselné kúsky od lokálnych sládkov. Na to najnovšie reflektuje aj Lidl, ktorý sa týmto malým podnikateľom rozhodol podať pomocnú ruku.
Do ponuky zaraďuje 15 rôznych remeselných pív zo 7 malých slovenských pivovarov, ktoré varia nápoj, ktorý bez pochýb stojí za pozornosť. V predajniach Lidl si ich budeš môcť kúpiť od 11. mája. Ceny sa budú pohybovať medzi 1,39 eur do 1,99 eur za 0,5 litra piva. Do predaja budú zaradené nasledovné značky:
Pivovar Martins – Martin
Martins je rodinný pivovar s dlhou tradíciou varenia piva. Vznikol v roku 2015 v Martine ako logická reakcia na nedostatočnú ponuku ponúkaných pív v turčianskej metropole Martin.
„Bolo logické, že budeme chcieť variť pivo, ktorého chuťovosť je naviazaná na remeselnosť výroby biologického ležiaku martinského typu. Pivo, ktoré varíme, je určené pre všetky pivoňky a pivonierov, ktorí zodpovedne pristupujú ku konzumácií tohto ušľachtilého moku, z čoho logicky vychádza, že musíme variť biologické pivo, ktoré neohrozuje našich zákazníkov na zdraví, čím im chceme dopriať možnosť dlhoročnej konzumácie piva Martins.“
Pri varení biologického piva používajú surovinové kvarteto: voda – priamo z vrtu (bez chlóru), slad – výhradne vyrobený zo sladovníckeho jačmeňa (nie kukurica, ryža, zemiakový škrob), chmeľ – používajú české odrody chmeľov, kvasnice – tekuté s príchuťou jemne chlebovej zrelosti.
Sandorf – Prievaly
Tento pivovar vybudovali rekonštrukciou pôvodných priestorov pohostinstva Šandorfský šenk. Dve nádoby, v ktorých tu varia pivo, sú súčasťou interiéru pohostinstva, ďalšia technológia a štyri kvasné nádoby sú umiestnené v zrekonštruovaných pivničných priestoroch. V ležiackej pivnici pivo zreje v dvanástich ležiackych tankoch a troch cylindrokónických tankoch.
V pivovare Sandorf varia spodne i vrchne kvasené pivá. V stálej ponuke majú svetlé výčapné pivo 10°, svetlý ležiak 12°, polotmavý ležiak 12°, XantIPA 13°, Maxim pale ale 12° a Summer ale 10°.
„Počas svojej existencie sme už uvarili aj iné druhy piva ALE, IPA, stout, porter, dymový špeciál. K otváraniu pivných kúpeľov sme uvarili archívne pivo Russian Imperial Stout 23°, ako aj rôzne špeciály k jednotlivým ročníkom Záhoráckeho pivného festivalu, napríklad trapistický (belgický špeciál).“
V roku 2012 získali bronzovú pivnú korunku za Sandorf tmavý ležiak 12° od Združenia sladovníkov a pivovarníkov Slovenska a v r. 2013 dve významné ocenenia na VII. ročníku Jarní ceny českých sládků.
Lipovar – Liptovský Mikuláš
V tomto pivovare dbajú na výnimočnosť a detaily, od receptúry cez výrobu až po plnenie. Ich moderná produkcia predstavuje len nepasterizované a nefiltrované pivo, ktoré je vyrábané za pomoci ingrediencií a surovín z Liptova, predovšetkým vody z prameňov Nízkych Tatier.
„Presadzujeme kreativitu a neobmedzené experimentovanie. Rozhodli sme sa, že nebudeme viazaní štýlmi, slobodne využijeme akékoľvek zložky, v akomkoľvek množstve, s akoukoľvek technikou. Rozhodujúca je chuť a vytvorenie nových skúsenosti s pivom.“
Smadná tava – Trakovice
Tento pivovar sa nachádza v Trakoviciach blízko mesta Trnava.
„Tu, keď je človek smädný, tak sa používa veľmi často veta: ‚Som smadný ako tava‘, preto Smadná tava,“ vysvetľujú jeho tvorcovia.
Ide o nezávislý remeselný pivovar založený v roku 2019 Danielom Vopátom z Trnavy, ktorý bol posledným riaditeľom Hlohoveckého pivovaru. V roku 2011 obnovili výrobu prostredníctvom lietajúceho pivovaru.
„Hlohovčania si pivko opäť zamilovali, a to nás prinútilo vybudovať nový pivovar v Trakoviciach. Pivo varíme od roku 2019 na nemeckej automatickej varni. Naším cieľom je robiť radosť milovníkom piva kvalitným, vynikajúcim, remeselným pivom podľa jedinečných receptúr.“
Pivovar je zameraný hlavne na výrobu ležiakov, ale majú na výber aj vrchne kvasené pivá. Uprednostňujú tradičnú výrobu nefiltrovaného a nepasterizovaného piva z trnavských sladov a žateckých chmeľov.
Rye Island – Veľký Meder
Remeselný pivovar Rye Island vznikol úplne prirodzenou cestou. Všetko sa to začalo s varením piva z koncentrátu, čo sa rýchlo prehuplo do varenia z klasických surovín.
Po pozitívnych odozvách kamarátov a rodiny bol v lete 2017 oficiálne založený pivovar Rye Island. V súčasnosti sa zameriava predovšetkým na vrchne kvasené nefiltrované a nepasterizované pivá, časom však plánuje zaradiť do svojej ponuky aj ležiaky.
Základňu pivovaru nájdeš v srdci Žitného ostrova, v malom mestečku Veľký Meder, ktoré je známe svojimi termálnymi prameňmi. V tomto meste prevádzkuje pivovar aj svoju piváreň pod názvom BeerHeaven, ktorá sa teší veľkej obľube u svojich veľkomederských pivárov.
U medveďa – Humenné
Pivovar Medveď bol založený v roku 2014 a patrí k jedným z najpopulárnejších pivovarov na Slovensku. Pivovar sa zameriava na tradičné výrobné postupy a používa len kvalitné suroviny, aby vytvoril autentické a chutné pivo.
V ich ponuke nájdeš rôzne druhy piva, ako napríklad svetlé, tmavé, pšeničné alebo IPA. Okrem toho vyrábajú aj sezónne a limitované edície piva. Pivovar Medveď disponuje aj vlastnou reštauráciou, kde si môžeš vychutnať nielen vynikajúce pivo, ale aj tradičné slovenské a európske jedlá.
Brauhaus – Kežmarok
Pivovar BrauHaus je klenotom mesta Kežmarok. Stojí za ním firma Serchio, pod vedením Pavla Sereja, ktorý sa v tomto biznise pohybuje už dlhý čas.
„Naše začiatky v oblasti výroby pivných špeciálov sa píšu od roku 2011, keď sme sa rozhodli, samozrejme, pri posedení na pive, začať s výrobou vlastného pivného špeciálu. V minulosti sme rozbiehali a zanechali našu stopu v pivovare Liptovär a projektovo sme zastrešili aj modernizáciu pivovaru Buntavar,“ povedal Pavol Serej pre portál oPive.sk.
„Naša platforma zahŕňa nielen technológiu na výrobu kvasených nápojov, ale je najmä miesto, kde poskytujeme priestor a poradenstvo pre začínajúcich kočovníkov, startupy v oblasti priemyselnej automatizácie a tiež pre projekty v oblasti zelenej energie,“ dodal.