Liečba COVID-19 stojí aj celoživotné úspory. Z celého sveta mizne remdesivir, na čiernom trhu stojí päťnásobok

  • Lieky remdesivir a tocilizumab, ktoré sa používajú pri liečbe COVID-19, už nie sú v Indii bežne dostupné
  • Začali sa predávať na čiernom trhu za niekoľkonásobok pôvodnej sumy
Instagram/ arthritisbeachmum, residentdoctorskem
  • Lieky remdesivir a tocilizumab, ktoré sa používajú pri liečbe COVID-19, už nie sú v Indii bežne dostupné
  • Začali sa predávať na čiernom trhu za niekoľkonásobok pôvodnej sumy

Starší muž, ktorého prijali do nemocnice v Dilí, bol pozitívne testovaný na koronavírus. Mal mu byť podaný antivírusový liek remdesivir, ktorý v Indii schválili na klinické skúšanie a lekári ho môžu predpísať aj na základe súcitu s pacientom. 

Keďže nemocnica týmto liekom nedisponovala, rodina ho musela zaobstarať sama. To, čo sa spočiatku javilo ako nemožné, sa nakoniec podarilo. Po pár hodinách rodina nakoniec remdesivir našla. Zaplatila zaň však sedemkrát vyššiu cenu.

Táto situácia a skúsenosť nie sú ojedinelé. Viacero rodín z Indie, ktorých členovia boli nakazení koronavírusom, sa sťažuje na nedostupnosť liekov a ich vysokú likvidačnú cenu. BBC píše, že niektorí ľudia minuli celoživotné úspory na nákup nedostatkového lieku len aby zachránili blízku osobu.

Viac ako päťnásobok

Dopyt po remdesivire je spôsobený skutočnosťou, že sa mu podarilo skrátiť trvanie príznakov z pätnástich na jedenásť dní. Je klinicky skúšaný v nemocniciach po celom svete. 

Odborníci tvrdia, že nemáme vyhraté, no v  prípade, že neexistuje žiadny iný odskúšaný liek, predstavuje aspoň nejakú nádej. Preto ho lekári v Indii predpisujú stále viac. To zvyšuje dopyt a otvára priestor pre obchodníkov na čiernom trhu.

 Oficiálna cena jednej injekčnej dávky je 5 400 rupií, čo je takmer 64 €. Pacient zvyčajne potrebuje päť až šesť dávok. 

Investigatívci z BBC sa spojili s ľuďmi, ktorí pracujú na čiernom trhu. Tvrdili, že dokážu zadovážiť lieky. Jeden z mužov predával jednu injekčnú dávku za 30 000 rupií, teda 356 €. Niektorí predávali jednu dávku aj za vyššie ceny. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Resident Doctors KEM Hospital (@residentdoctorskem),

Nepreskúmané účinky na COVID-19

Odborníci zatiaľ tvrdia, že na úplné pochopenie jeho účinnosti je potrebný ďalší výskum. Mnoho nemocníc však oznámilo pozitívne výsledky a používa ho pri liečbe korony. 

Pôvodne bol remdesivir vyvinutý na liečbu eboly. Jeho výrobu americké spoločnosti Gilead Sciences umožnili aj v Indii štyrom spoločnostiam – Cipla, Jubilant Life, Hetero Drugs a Mylon.

Vyrobila ho doteraz iba spoločnosť Hetero Drugs a 20 000 dávok lieku rozdelila medzi päť štátov. Viceprezident predaja spoločnosti Sandeep Shahstri nerozumie tomu, ako k úniku dochádza. „Tento liek sme nedali našim distribútorom. Podľa pokynov sme fľaštičky dodávali priamo nemocniciam. Marketing na čiernom trhu je skutočne dehonestujúci.“

Dodal, že firma usilovne pracovala na uspokojení dopytu. Preto vyslovil ľútosť nad rodinami. ktoré musia liek hľadať a platiť zaň niekoľkonásobok ceny. „Sme presvedčení, že v najbližších dňoch zvýšime našu produkciu a situácia by sa mala zlepšiť.“ 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marketing Mind (@marketingmind.in),

Nikto nevie, kam sa lieky stratili

Firma, ktorá liek vyrába, tvrdí, že ich dodáva priamo do nemocníc. Lekári tvrdia, že lieky nemajú. Generálny tajomník Asociácie chemikov a drogistov z Indie popiera, že by bol ktorýkoľvek vlastník obchodov s liekmi zapojený do ilegálneho obchodovania. 

Som si istý, že žiadny z našich členov sa nezúčastňuje na takýchto praktikách. Je to národná zdravotná pohotovosť a chcem dať jasný signál, že budú podniknuté prísne kroky, ak sa zistí, že niekto nezákonne predáva lieky na záchranu života,“ uviedol.

Aj iné lieky

Cena Toculizumabu, známeho ako Actemra, ktorý má tiež zachraňovať život, v posledných mesiacoch exponenciálne vzrástla. Liek bol pôvodne určená pre pacientov s reumatoidnou artritídou a jej zásobovanie bolo vždy obmedzené. Dopyt po ňom sa zvýšil po vypuknutí celosvetovej pandémie.

Dovážaný liek je ťažké nájsť, najmä ak ho potrebujú lekári použiť v priebehu pár hodín. Jeden muž uviedol, že navštívil 50 obchodov v Dilí a trvalo mu dva dni, kým zohnal potrebný počet dávok Toculizumabu. 

Zástupca spoločnosti Cipla v severnej Indii, ktorá liek dodáva, uviedol, že dopyt sa drasticky zvýšil. Zároveň popiera, že by sa tocilizumab predával na čiernom trhu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rebecca | More than Arthritis (@morethanarthritis),

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: bbc.com, washingtondailyreport.com, toplivenews.com

Najnovšie videá

Trendové videá