Liek na dlhovekosť má každý doma. Obľúbený nápoj dokáže predĺžiť život až o 13 rokov (NOVÁ ŠTÚDIA)
- Dlhodobé sedenie sa spája s predčasným úmrtím
- Pitie kávy tomu dokáže zabrániť
- Jedna šálka pravdepodobne nestačí
- Dlhodobé sedenie sa spája s predčasným úmrtím
- Pitie kávy tomu dokáže zabrániť
- Jedna šálka pravdepodobne nestačí
Sedavý životný štýl sa časom podpíše na každom človeku. Dlhodobé sedenie je spojené s vývinom rôznych problémov pohybového aparátu, ako sú bolesti v oblasti kolien, bedier či chrbtice. Taktiež sa sedavý životný štýl spája so vznikom kardiovaskulárnych ochorení, môže viesť k obezite a mnohým ďalším problémom. Tieto problémy môžu vo výsledku spôsobiť aj skoršie úmrtie.
Najnovšia štúdia však zistila, že káva môže byť liekom. Nie je to iba chutný nápoj, ktorý ťa ráno nakopne. Ak jej piješ viac, ako by si možno chcel, nevedome si tým predlžuješ život. Na štúdiu poukázal portál Science Alert.
Predĺži život o viac ako 10 rokov
Štúdia zahŕňajúca viac ako 10 000 ľudí v Spojených štátoch zistila, že tí, ktorí denne pijú kávu, môžu byť chránení pred negatívami dôsledkami dlhodobého sedenia. Štúdia porovnávala dĺžku života ľudí, ktorí dlhodobo sedeli šesť alebo viac hodín denne. Ľudia, ktorí denne pili kávu v porovnaní, s tými, ktorí kávu nepili, zomreli až o 13 rokov neskôr. Úmrtie u milovníkov kávy bolo o 1,58-krát menej pravdepodobné.
Výskumníci na Univerzite Soochow v Číne hovoria, že ich štúdia je prvou, ktorá hodnotí, ako by prínos kávy pre zdravie mohol kompenzovať zvýšené riziko úmrtia spojené s dlhým sedením. Výskumníci analyzovali národné reprezentatívne dlhodobé údaje z USA. Na základe porovnávania dát prišli na to, že pitie kávy v podstate vymaže spojenie medzi sedavým životným štýlom, úmrtiami na kardiovaskulárne ochorenia a úmrtiami zo všetkých ostatných príčin.
Prečo je to veľká vec?
To, že by káva mohla byť liekom na dlhý život, je prelomovým zistením, pretože rôzne iné štúdie naznačujú, že dokonca ani záchvaty cvičenia (krátke každodenné cvičenie) nemusia naše telo úplne ochrániť pred dlhodobými negatívnymi účinkami dlhodobého sedenia.
V rámci najnovšej štúdie bolo skúmaných 10 639 účastníkov. Tí, ktorí sedeli viac ako osem hodín denne, čelili zvýšenému riziku úmrtí zo všetkých príčin, vrátane úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, oveľa viac ako tí, ktorí sedeli menej ako štyri hodiny denne. Toto zistenie podporuje zistenia mnohých iných výskumov. Najdôležitejšie zistenie je však to, ktoré doteraz neidentifikovala žiadna iná štúdia.
Zdravotné problémy súvisiace s dlhodobým sedením existovali len medzi dospelými, ktorí nekonzumovali kávu. Účastníci so sedavým životným štýlom, ktorí pili kávu, mali znížené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby. A to bez ohľadu na to, koľko šálok kávy denne vypili.
Dokonca tí, ktorí jej vypili najviac (viac ako dve a pol šálky denne), taktiež čelili nižšiemu riziku úmrtia zo všetkých príčin v porovnaní s ľuďmi, ktorí kávu nepijú, ale tiež sedia aspoň šesť hodín.
Káva je liek, netušíme prečo
Štúdia však neskúmala, prečo konkrétne má káva potenciálne ochranný účinok. Ako však informuje Science Alert, mnohé štúdie sa tým v minulosti zaoberali. V týchto prípadoch štúdie obsahovali masívne množstvo údajov, ktoré spájali široko konzumovaný nápoj s dlhším a zdravším životom vo všeobecnosti.
Napríklad sa zistilo, že kofeín v krvi znižuje riziko vzniku diabetes mellitus 2. typu alebo kardiovaskulárnych ochorení. A pre tých, ktorí nepijú kofeín, existuje dobrá správa. Aj bezkofeínová káva je bohatá na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zvýšiť metabolizmus či znížiť zápal v tele. Taktiež určité zlúčeniny v šálke kávy môžu chrániť mozog pred degeneratívnymi chorobami, ako je Parkinsonova choroba.
Koľko jej vypiť?
To, koľko kávy je potrebné vypiť, ak chce človek získať všetky benefity, nie je zatiaľ presné. „Vzhľadom na to, že káva je zložitá zlúčenina, je potrebný ďalší výskum na jej preskúmanie,“ konštatovali výskumníci v Soochow. Ideálne dávkovanie je preto ešte predmetom na ďalších výskumov. Existujú však už viaceré štúdie, ktoré prinášajú aspoň nejaké výsledky.
Začiatkom tohto roka napríklad uzrela svetlo sveta nová pozorovacia štúdia. Štúdia sa zamerala na 1 719 holandských pacientov trpiacich kolorektálnym karcinómom (rakovinou hrubého čreva). A výsledky sú prekvapujúce, píše Science Alert v ďalšom článku. Zistilo sa, že pacienti, ktorí vypili najmenej päť šálok kávy denne, mali o 32 % nižšiu šancu, že sa ich choroba vráti, ako tí, ktorí vypili menej ako dve šálky denne.
Tá istá štúdia prišla s výsledkom, že pitie troch až piatich šálok kávy denne je spojené s najväčším znížením úmrtia zo všetkých príčin. Po viac ako piatich šálkach však výhody klesli.
Spotreba Slovákov na kilá
Slováci sa svoju rannú šálku horkého nápoja doprajú radi. Preukazuje to aj štatistika z roku 2022 ktorá hovorí, že kávu pijeme na litre. A ďalej to rastie.
„Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni tri kilogramy na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných desať rokov, pričom najvyššiu spotrebu kávy za toto obdobie dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kg na obyvateľa. Najmenej, teda 1,4 kg, kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva úradu Róbert Vlačuha pre SITA.
Nie sme v tom sami. Európske krajiny vo všeobecnosti patria medzi najväčších konzumentov kávy. Ako informuje SITA, v roku 2020 bola najväčšia odhadovaná spotreba na obyvateľa v Holandsku. Konkrétne 8,3 kilogramu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Science Alert, Sciencealert, SITA