Liek remdesivir pri prvom testovaní zlyhal. Informáciu priniesol Financial Times

  • Experimentálne antivirotikum remdesivir zlyhalo pri svojej prvej klinickej štúdii
  • Náhodný únik čínskej štúdie priniesol otázky účinnosti lieku remdesivir
  • Čínska štúdia ukázala, že antivirotikum nezlepšilo stav pacientov a neznížilo prítomnosť patogénu
remdesivir
Zdroj: Unsplash - Science in HD
  • Experimentálne antivirotikum remdesivir zlyhalo pri svojej prvej klinickej štúdii
  • Náhodný únik čínskej štúdie priniesol otázky účinnosti lieku remdesivir
  • Čínska štúdia ukázala, že antivirotikum nezlepšilo stav pacientov a neznížilo prítomnosť patogénu

Experimentálne antivirotikum remdesivir od spoločnosti Gilead Sciences zlyhalo pri svojej prvej klinickej štúdii liečby choroby COVID-19 medzi náhodne vybranými pacientmi. Napísal to dnes denník Financial Times s odvolaním sa na pracovné dokumenty náhodne zverejnené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Firma Gilead reagovala, že závery štúdie realizované v Číne sú nepresvedčivé, pretože bola ukončená predčasne. Liek, ktorý vyvinul tím pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, sa testuje aj v Česku.

Bol zverejnený omylom

Čínska štúdia ukázala, že antivirotikum nezlepšilo stav pacientov a neznížilo prítomnosť patogénu v krvnom riečisku. Vedci študovali 237 pacientov, z toho liek poskytli 158 a porovnávali ich pokrok so zvyšnými 79. Liek tiež vykazoval u niektorých významné vedľajšie účinky a 18 pacientom bol preto odobratý.

WHO uviedla, že pracovný dokument bol zverejnený predčasne omylom a ešte prechádza ďalším zhodnotením. Správa bola z internetových stránok odstránená.

kampan zadarmo od startitup

Gilead uviedol, že príspevok bol nepresný. Štúdia bola ukončená predčasne kvôli nízkemu počtu záznamov a neposkytla dostatočné množstvo údajov, aby z toho bolo možné robiť štatisticky zmysluplné závery. Výsledky tak sú nepresvedčivé.

Stále neexistuje žiadna schválená liečba

Až doteraz štúdie o použití remdesiviru na chorobu COVID-19 nespĺňali vedecké štandardy náhodnosti a potreby kontrolnej skupiny. Teraz sa realizuje množstvo štúdií vo fáze 3, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytli ďalšie údaje potrebné na určenie potenciálu remdesiviru ako lieku na COVID-19. Tieto štúdie majú priniesť informácie o tom, koho, kedy a ako dlho liečiť remdesivirom.

Nedávno sa v médiách objavila správa, že čiastkové výsledky štúdie chicagskej univerzity ukázali, že stav pacientov s COVID-19 sa po podaní remdesiviru rýchlo zlepšil. Firma Gilead ale upozornila, že pred urobením definitívnych záverov bude nevyhnutné vyhodnotiť konečná dáta.

Na chorobu COVID-19, ktorá bola doteraz potvrdená u viac ako 2,6 milióna ľudí, neexistuje žiadna schválená liečba. Remdesivir je jedným z nádejných preparátov. V marci o ňom pochvalne hovoril aj prezident Donald Trump, ktorý povedal, že má, zdá sa, veľmi dobré výsledky.

Zdroje: ČTK, Time.com, Ft.com

Najnovšie videá

Trendové videá