Lietajúce taxíky ako zo sci-fi: Tiché, elektrické lietadlo si zavoláš cez aplikáciu
- Elektrické lietadlo eVTOL bude slúžiť predovšetkým komerčnej doprave
- Vývojári ho chcú začať dodávať od roku 2024
- Elektrické lietadlo eVTOL bude slúžiť predovšetkým komerčnej doprave
- Vývojári ho chcú začať dodávať od roku 2024
Žijeme v 21. storočí a dobe sa prispôsobujú aj rôzne odvetvia našej spoločnosti. Jedným z nich je aj doprava. Éra elektrických lietajúcich taxíkov je na vzostupe a o úspech sa v tejto oblasti uchádza niekoľko potenciálnych kandidátov.
Jedným z nich je aj spoločnosť Joby Aviation so sídlom v Spojených štátoch. Založili ju v roku 2009. Konkrétne má v úmysle prevádzkovať do roku 2025 vlastnú leteckú taxislužbu. Americký FAA (Federal Aviation Authority – Federálny úrad pre letectvo) aktuálne povolil vykonávanie letových testov na tomto prvom sériovom prototype aerotaxi.
Spoločnosť chce v ideálnom prípade lietajúce taxi začať dodávať od roku 2024. Očakáva sa, že rastúci trh s elektrickými leteckými taxíkmi bude mať do roku 2035 hodnotu 57 miliárd dolárov. Nový typ lietadla je známy aj ako elektrické vzletové a pristávacie vozidlo alebo eVTOL.
Na vývoji sa podieľajú aj popredné letecké spoločnosti, keďže je viac ako pravdepodobné, že nízkohlučné lietadlá budú riešením pre preťažené mestské komunikácie. Jedným z najväčších podporovateľov pripravovaného Jobyho eVTOL-u je Delta, ktorá sa s výrobcom spojila v októbri.
Dopravca už zaplatil vopred 60 miliónov dolárov. Spoločnosť má však možnosť investovať až 200 miliónov dolárov, keď sa dosiahnu ďalšie míľniky. Prvé Joby eVTOL budú pravdepodobne lietať v mene spoločnosti Delta so začiatkom v New Yorku a Los Angeles – dvoch z kľúčových obchodných križovatiek leteckej spoločnosti.
International Finance informuje, že vlajkové elektrické lietadlo Joby, poháňané šiestimi elektromotormi, sa ukázalo ako ideálny kandidát na leteckú jazdu v mestských oblastiach. Lietadlo bude taktiež vybavené kontrolným mechanizmom „Zero Emissions“.
Jobyho eVTOL bude obsluhovať jeden pilot, pričom na jednu jazdu sa zmestia štyria cestujúci. Maximálna rýchlosť aerotaxi bude 200 míľ za hodinu, čo je viac ako 321 kilometrov za hodinu. Joby očakáva, že prevezie ľudí z centrálnej metropolitnej oblasti na neďaleké veľké letisko v priebehu niekoľkých minút, čo znamená, že dokáže vykonať niekoľko spiatočných ciest na jedno nabitie.
Elektrické lietadlo ako novodobý Uber v oblakoch
Lietadlo má schopnosť vzlietnuť a pristáť ako helikoptéra. Nakloní svojich šesť rotorov vodorovne a potom bude lietať ako lietadlo. eVTOL bude schopný prekonať vzdialenosť až 150 míľ (240 km) na jedno nabitie, pričom sa bude pohybovať vo vzduchu takmer nehlučne.
Prvý sériový prototyp Jobyho zišiel z montážnej linky spoločnosti v Marina v Kalifornii v júni 2023. Zariadenie postavili v spolupráci s Toyotou. Najväčšou výhodou eVTOL je, že vzlietajú a pristávajú vertikálne, čím eliminujú potrebu infraštruktúry dráh.
Spoločnosť má už teraz rozhodujúci náskok, pokiaľ ide o premenu sna o prevádzkovaní komerčných leteckých taxíkov na realitu. Joby údajne plánuje prevádzkový ekosystém, kde si ľudia stiahnu aplikáciu Joby, požiadajú o výlet a zamieria do jedného z mnohých „skyportov“ spoločnosti, čo je vestibul v štýle salónika vedľa pristávacej plochy.
Plánuje sa, že eVTOL bude cenovo porovnateľný s Uber Black. Podľa spoločnosti stojí jazda medzi centrom Manhattanu a medzinárodným letiskom Johna F. Kennedyho v New Yorku 180 dolárov, hoci ceny kolíšu v závislosti od dátumu a času dňa.
Navyše, Joby je presvedčený o bezpečnosti svojho eVTOL vďaka robustnému systému fly-by-wire, ktorý uľahčuje a zefektívňuje manipuláciu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Joby Aviation, International Finance, Facebook/Joby Aviation