List, ktorý „cestoval v čase“, dorazil na adresu po vyše 100 rokoch
- Britániu prekvapil kuriózny prípad
- List na správnu adresu dorazil so storočným omeškaním
- Jeho adresátka už dávno nežije
- Britániu prekvapil kuriózny prípad
- List na správnu adresu dorazil so storočným omeškaním
- Jeho adresátka už dávno nežije
Niekedy nás spoločnosti, ktoré ponúkajú služby, naštvú. V obchode čaká množstvo zákazníkov, no neotvorí sa nová pokladňa, tvoj vlak mešká polhodinu a pošta dorazí o 3 dni neskôr, ako mala. Po tom, čo si prečítaš nasledujúci prípad, budeš však rád aj za vyššie spomenuté nepríjemnosti. Príchod istého listu sa totiž omeškal o neuveriteľných 100 rokov.
Dorazil trochu neskôr
O kurióznom prípade z Veľkej Británie informuje spravodajský web BBC. Historický list, ktorý bol adresovaný istej Katie Marshowej, dorazil do schránky 27-ročného Finlaya Glena. Dostať list adresovaný inej osobe nie je nezvyčajnou chybou, no tento konkrétny bol zvláštny tým, že bol napísaný ešte počas I. svetovej vojny.
Presnejšie pochádzal z roku 1916 a odosielala ho istá Christabel Mennellová, dcéra miestneho predajcu čaju, z dovolenky v meste Bath. List skutočne dorazil na svoju určenú adresu Hamlet Road v londýnskej oblasti Crystal Palace, akurát že o vyše 100 rokov neskôr.
Glen list dostal už v roku 2021, no ďalšie 2 roky si ho ponechal v šuplíku. Jeho existenciu však oznámil až teraz. Ako dopĺňa CNN, na obálke sa nachádzala poštová známka vyobrazujúca kráľa Juraja V., ktorý Británii vládol medzi rokmi 1910 až 1936.
Zaujímavý a zároveň sympaticky ľudský je aj samotný obsah listu. V tom totiž autorka „svojej drahej Katie“ vyjadruje ľútosť nad „tým, čo povedala“ a dodáva, že „sa cíti zahanbená“. Svojej kamarátke sa taktiež sťažuje na svoj „mizerný stav“ zapríčinený „strašnou nádchou“.
Netušia, čo sa pokazilo
Marshowej však správa jej kamarátky nikdy nedorazila. Za doručenie listu mal byť zodpovedná britská pošta Royal Mail, ktorá však tvrdí, že „nemá poňatia, čo sa v tomto prípade stalo“. Ako dopĺňa denník The Guardian, Stephen Oxford, redaktor pre britský historický magazín The Norwood Review, teoretizuje, že mohlo ísť o chybu pobočky v Sydenhame.
List sa v jej priestoroch pravdepodobne stratil, pričom bola neskôr zatvorená. „V súčasnosti ju rekonštruujú, čiže list tam musel niekto nájsť, možno zapadnutý za kusom nábytku,“ špekuluje historik. Dotyčný ho potom pravdepodobne odoslal.
Svoju skúsenosť s objavením listu opísal aj samotný Finlay Glen, ktorý sa najprv domnieval, že list je z roku 2016. Zaskočila ho však práve spomínaná známka, na ktorej bol namiesto kráľovnej vyobrazený kráľ. List sa rozhodol otvoriť aj napriek tomu, že podľa britských zákonov je otvárať cudziu poštu nelegálne.
Kus histórie
„Akonáhle som si uvedomil, že list je veľmi starý, prišlo mi v poriadku ho otvoriť. Ak som sa dopustil zločinu, môžem sa len ospravedlniť,“ uviedol mladík. List mu ležal v šuplíku dva ďalšie roky kvôli tomu, že „netušil, že by mohol zaujímať toľkých ľudí“.
Kedysi na mieste Finlayovho bydliska stál dom, v ktorom zrejme spomínaná Katie žila. Dnes sa tu nachádza bytový blok.
„Je to veľmi nezvyčajné a v skutočnosti celkom vzrušujúce. Dokáže nás zaviesť do miestnej histórie a životov ľudí, ktorí žili v Norwoode (oblasť Londýna v blízkosti spomínaného Crystal Palace, pozn. red.), ktorý bol koncom 19. storočia veľmi obľúbeným miestom pre vyššiu strednú triedu,“ dodal Oxford.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BBC, CNN, The Guardian