Litva si vystrelila z Putina. Na Mapách Google ho umiestnili do bývalej väznice KGB

  • Medzi Litvou a Ruskom sú vzťahy napäté
  • Dôvodom je územie Kaliningradu medzi oboma štátmi
  • Litva si počas vojny vystrelila z ruského prezidenta
Prezident Ruska Vladimir Putin sedí smutný na stoličke. Väzenie, do ktorého ho virtuálne zavreli Litovci.
TASR/AP, Mikhail Klimentyev Wikimedia Commons/Alma Pate
  • Medzi Litvou a Ruskom sú vzťahy napäté
  • Dôvodom je územie Kaliningradu medzi oboma štátmi
  • Litva si počas vojny vystrelila z ruského prezidenta

Kaliningrad leží na južnom pobreží Baltského mora medzi Poľskom a Litvou, členskými štátmi Európskej únie a NATO. Ide o najzápadnejší región či oblasť spadajúcu pod Ruskú federáciu. Kaliningrad je exkláva, čo znamená, že nemá žiadne spoločné hranice s Ruskom.

Toto územie predstavuje problém v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V polovici júna začala Litva blokovať prepravu tovaru, ktorý je v rámci sankcií uvalených Európskou úniou na Rusko, zakázaný.

V dôsledku toho Moskva nedokázala prepravovať dôležitý tovar ako uhlie, kovy či stavebné materiály do Kaliningradu. Predtým tento náklad putoval cez územie Litvy železničnou dopravou, vysvetľuje Deutsche Welle.

Blokáda priviedla propagandistickú ruskú televíziu či samotný rezort diplomacie k vyhrážkam voči členskému štátu Európskej únie. Ruská štátna propaganda začala šíriť myšlienku, že kremeľská armáda by mala napadnúť Litvu a dobyť Suwalský koridor, ktorý oddeľuje Kaliningrad od Bieloruska, vysvetľuje na Twitteri Visegrád24.

Európska komisia sa aj napriek faktu, že Litva je súčasťou NATO, rozhodla k ruským požiadavkám pristúpiť. Rusko už po novom môže prepravovať sankcionovaný tovar cez Litvu.

Vo Vilniuse z tohto rozhodnutia neskrývali sklamanie. „Nie sme to my, kto zmenil pozíciu,“ tvrdia zdroje blízke litovskej vláde.

„Nemci od 18. júna vyvíjajú tlak na Európsku komisiu, aby zabezpečila, že sa sankcie nevzťahujú na Kaliningrad,“ uviedol predstaviteľ Litvy.

Putin v nacistickom väzení

Litva, bývalý štát Sovietskeho zväzu, si počas riešenia krízy vystrelila z prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.

Prostredníctvom Máp Google ho vyobrazili za mrežami v notoricky známom litovskom väzení používanom nacistami počas druhej svetovej vojny. Ido o kartónovú podobizeň ruského prezidenta stojaceho v cele vo väznici Lukiškės, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta Litvy.

Dnes už toto väzenie slúži ako kultúrny komplex zahŕňajúci umelecké štúdio. Má však temnú a do očí bijúcu históriu. Objekt kedysi využívalo nacistické Nemecko aj Sovietsky zväz na ukladanie politických väzňov, uvádza Newsweek.

Po novom však túto väznicu „virtuálne obýva“ samotný Putin. V priestoroch Lukiškės máš možnosť virtuálnej prehliadky prostredníctvom funkcie Google Street View. Ide o spoluprácu medzi litovskou turistickou kanceláriou Go Vilnius a navigačnou platformou Google Maps, uvádza portál TimeOut.

Počas prehliadky uvidíš podobizeň ruského prezidenta s prísnou tvárou, ako stojí v jednej z väzenských ciel a hľadí cez mreže. Obrázok sprístupnil Google začiatkom tohto mesiaca.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Väzenie Lukiškės využívalo KGB

Paradoxne, väznica, do ktorej Litovci „zatvorili Vladimira Putina“, kedysi patrila hlavnej sovietskej tajnej službe známej ako KGB. Litva sa stala súčasťou Sovietskeho zväzu v roku 1940 po tom, čo ju obsadili a obvinili z nedodržiavania zmluvy o vzájomnej pomoci. Ľudia, ktorí neboli lojálni k okupantom, boli zatknutí, zabití alebo deportovaní na Sibír.

Ako informuje portál gulag.online, takýto osud postihol státisíce ľudí z pobaltských republík – Litvy, Lotyšska a Estónska. Celkový počet obetí rôznych foriem sovietskych represií sa v rokoch 1940 a 1941 odhaduje na 34 000 obetí v Lotyšsku, 60 000 v Estónsku a 75 000 v Litve.

Po týchto rokoch však nasledovali ďalšie vlny represií. Celkový počet deportovaných osôb v období od roku 1944 po rok 1952 sa odhaduje na 124 000 ľudí z Estónska, 136 000 z Lotyšska a 245 000 z Litvy. 

Historické funkcie budovy niekdajšej väznice Lukiškės demonštrujú komplikovanú povahu histórie Litvy. Počas sovietskej éry vzniklo v objekte väzenie NKVD, v ktorom v povojnovom období mučili príslušníkov protisovietskeho odboja.

Bolo situované v suteréne bývalej budovy súdu. KGB ju využívala až do roku 1991. Informuje o tom Centrum pre výskum genocídy a schopnosti odporu v Litve.

Zdroje: Deutche Welle, Twitter, Newsweek, TimeOut, gulag.online, Genocide and Resistance Research Centre of Lithuania

Najnovšie videá

Trendové videá