3 Slováci stoja za novou technológiou, ktorá nemá vo svete obdoby a bude súčasťou miliardového biznisu

  • Mladá slovenská firma Blue Vision Labs prichádza na svetový trh s revolučnou technológiou postavenou na rozšírenej realite
  • Startup, za ktorým stoja 3 Slováci, sa najnovšie podľa World Economic Forum stal Technologickým priekopníkom roku 2018
cella
Andrej Pancik
  • Mladá slovenská firma Blue Vision Labs prichádza na svetový trh s revolučnou technológiou postavenou na rozšírenej realite
  • Startup, za ktorým stoja 3 Slováci, sa najnovšie podľa World Economic Forum stal Technologickým priekopníkom roku 2018

Spoločnosť Blue Vision má oficiálne sídlo v Londýne, medzi piatimi spoluzakladateľmi sú však Slováci, ktorí vyštudovali Oxford, Imperial College a Harvard. Pôsobili tiež v Googli, Facebooku alebo v Microsoft Research. Peter Ondruška firmu vedie a Lukáš Platinský je technologickým riaditeľom. Trojicu dopĺňa Andrej Pančík. Tomu sa už podarilo postaviť a predať dve spoločnosti, konkrétne Prizeo a Represent.com. Druhú menovanú získal CustomInk za 100 miliónov dolárov. Celý Andrejov príbeh si môžeš prečítať v článku: Cesta k miliónom.

Na zaujímavom projekte v Londýne so svojimi kolegami pracuje tiež Čech a absolvent Imperial College Michal Maslík. Na technológiu Circadia na Kickstarter vyzbieral desiatky miliónov.

Ambiciózny Slováci dnes ponúkajú vývojárske nástroje, pomocou ktorých možno budovať vlastné mobilné aplikácie pre rozšírenú realitu (augmented reality, AR). Majú najmä tú vlastnosť, že užívatelia môžu informácie umiestnené v AR zdieľať. Keď napríklad niekto umiestni virtuálnu značku na budovu, premietne sa aj kamarátom.

Spoločnosť uvádza, že dokáže zaručiť presnosť v rádoch centimetrov. Používa počítačové videnie a poskladané 3D mapy. Zatiaľ má takto pripravené centrum Londýna, New Yorku a San Francisca a do budúcnosti chce pridávať ďalšie. O spracovanie sa stará Blue Vision AR Cloud.

Blue Vision Labs ponúkajú prístup k SDK v rámci early accessu, nutná je registrácia zadarmo. K dispozícii je dokumentácia pre iOS a AndroidTvorcovia počítajú s využitím tejto technológie v hernom priemysle v rámci multiplayer hier ako aj v navigačných aplikáciách, sociálnych mediách a pri vzdelávaní. Na svojej technológii pracujú už od roku 2011.

Mladá slovenská firma Blue Vision Labs získala v novom investičnom kole 14,5 milióna dolárov. Hlavným investorom je spoločnosť Google Ventures (GV) a pridalo sa aj ďalšie veľké meno zo Silicon Valley ako Accel Partners. Spoločne s predchádzajúcimi investíciami má Blue Vision Labs 17 miliónov dolárov.

Tom Hulme, generálny partner spoločnosti Google Ventures, ktorý sa zároveň stal novým členom predstavenstva Blue Vision Labs, pre Forbes uviedol:

„Sme nadšení, že investujeme do jedného z najlepších technických tímov v Londýne. Tím, ktorý má funkčný produkt, ktorý dokáže lokalizovať, ukladať a zdieľať obsah v reálnom čase s obyčajným objektívom na smartfóne. Tešíme sa na všetky nové aplikácie v oblasti rozšírenej reality a autonómnych vozidiel, ktoré takto dostanú možnosť vzniknúť.“

Prístup spoločnosti Blue Vision sa od technológie Oculus líši predovšetkým v tom, že nevyžaduje žiaden špeciálny hardvér. Jediné, čo na využívanie aplikácie potrebuješ je smartfón, ktorý zrejme určite vlastníš.

Samotný fakt, že startupu sa podarilo odstrániť potrebu vlastniť špecificky prispôsobený hardvér na sprostredkovanie zážitku z rozšírenej reality,  je ich kľúčom k úspechu v celosvetovom merítku. Tam, kde sme predtým potrebovali niekoľko šošoviek stačí v prípade technológie od Blue Vision len základný objektív na smartfóne. Mestá po celom svete sa tak môžu stať akýmisi plátnami alebo canvou, do ktorej má možnosť prispieť každý.

Niektorí odborníci sa zhodujú, že aplikácie postavené na rozšírenej realite by mohli do roku 2022 generovať od 85 miliárd dolárov až po 90 miliárd dolárov s príjmami vo výške 10 až 15 miliárd dolárov. To môže pôsobiť ako veľký skok, keďže máme rok 2018 a zatiaľ sa našim najväčším hitom v rozšírenej realite stal Pokémon GO.

zdroj: techcrunch.com

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá