5 slovenských skanzenov, do ktorých by si mal tieto prázdniny zavítať
- Slovensko sa môže pochváliť unikátnymi miestami, ktoré nám pomáhajú spoznať životy ľudí, ktorí sa v minulých storočiach živili remeselnou prácou
- Z ich života sa zachovalo len niekoľko domov, predmetov a nástrojov, ktoré sa sústreďujú do miestnych skanzenov v rôznych regiónoch
- Do týchto sa ti určite oplatí zavítať a aspoň na chvíľu sa preniesť späť v čase
- Slovensko sa môže pochváliť unikátnymi miestami, ktoré nám pomáhajú spoznať životy ľudí, ktorí sa v minulých storočiach živili remeselnou prácou
- Z ich života sa zachovalo len niekoľko domov, predmetov a nástrojov, ktoré sa sústreďujú do miestnych skanzenov v rôznych regiónoch
- Do týchto sa ti určite oplatí zavítať a aspoň na chvíľu sa preniesť späť v čase
Vlkolínec
Obec Vlkolínec spadá pod miestnu časť Ružomberka – Biely potok. Dnes patrí k najvyhľadávanejším a najvýznamnejším lokalitám na celom Slovensku, čo pred 20 rokmi uznalo aj UNESCO zapísaním Vlkolínca do Svetového dedičstva ľudstva. Celú obec tvorí spolu 45 pôvodných domov v zrubovej podobe, postavených na kamenných základoch. Na tých vyrástli hlinené a drevené múry a šindľové strechy, ktoré ich zakryli.
Nejeden dom tu zdobí omietka v pastelových farbách a malebnosť Vlkolínca dopĺňajú tiež okolité polia a lúky. Na rozdiel od niektorých iných skanzenov je obec rozkladajúca sa pod vrchom Sidorovo dodnes trvalo obývaná a nezasahuje do nej moderná architektúra, čím je nielen na Slovensku skutočne unikátna.
Čičmany
Čičmany položené v Rajeckej kotline sú jedným z miest, ktoré na Slovensku zachovávajú podobu minulosti života, zachovávajú kultúru, ale aj neobyčajné zvyky, ktoré u nás nie sú až také rozšírené. V Čičmanoch ľudia na čierne domy maľovali biele kresby, čím sa líšili od ostatných obcí.
Mnohé domy sú pritom dodnes obývané a tvoria súčasť obce. Čičmany sú skanzenom, no len čiastočne. Všetky pôvodné zachované domy sú zapísané v pamiatkovom úrade a v jeho zozname chránených stavieb. Napriek tomu, že ide súčasť Považského múzea v Žiline, vstup je voľný a budovy sú prístupné celoročne, lebo sú súčasťou prístupnej živej obce. Napriek odľahlosti v nej žijú aj mladé rodiny, mladí ľudia aj deti.
Múzeu oravskej dediny
Len 3 km od Zuberca sa na poľane Brestová pod Západnými Tatrami nachádza jedinečný skanzen – Múzeum oravskej dediny. Jeho stredom preteká Studený potok, na brehoch ktorého je na ploche približne 20 hektárov postavená dedina – súbor charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov.
Múzeum sa tu začalo stavať už v roku 1967. Stavby v múzeu sú väčšinou originály, ktoré pôvodne stáli v rôznych lokalitách na Orave. Boli odkúpené od pôvodných majiteľov, rozobraté, prevezené a po ošetrení nanovo poskladané v múzeu. Objekty, ktoré nebolo možné získať alebo previezť, boli zase rekonštruované.
Múzeum slovenskej dediny
Ak chceš spoznať vôbec najväčšie múzeum ľudovej architektúry v prírode na Slovensku, tvoje kroky povedú do okolia Martina. Práve tu Slovenské národné múzeum v oblasti Jahodníckych hájov vytvorilo Múzeum slovenskej dediny. Je pritom skvelo tematicky špecializované na prezentáciu tradícií severozápadného Slovenska, teda predovšetkým Oravy, Kysúc, Turca a Liptova.
Vyše stovka stavieb rozmiestnených na teritóriu veľkosti takmer 30 hektárov ťa vtiahne do druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia. Kaplnky a zvonice, drevený kostolík z Rudna, stále funkčná krčma z Oravskej Polhory, hospodárske či technické budovy, nič z toho v Múzeu slovenskej dediny nechýba.
Múzeum liptovskej dediny
Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina, ktoré dokumentuje ľudovú architektúru Liptova. Zaujímave je aj tým, že sa začalo stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara.
Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.